Renata Gawlińska

 

„Cała Polska czyta dzieciom” w Mikołajkach

 

Biblioteka Publiczna w Mikołajkach filia Woźnice znalazła się w gronie laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną w roku szkolnym 2007/2008 kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Do fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom napłynęło 185 sprawozdań z całego kraju, a komisja konkursowa przyznała nagrody w postaci siedmiu Super Statuetek, trzech Statuetki oraz osiemnastu Medali. Właśnie filia w Woźnicach zdobyła jeden z takich Medali. Jako bibliotekarka jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że otrzymaliśmy takie wyróżnienie.

W bibliotece pracuję już ponad 20 lat, a na filii – od lat 18. W 2003 roku jako Lider przystąpiłam do kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. W konkursie wzięłam udział po raz pierwszy w roku szkolnym 2006/2007. Konkurs polegał na napisaniu sprawozdania z działalności biblioteki oraz opisaniu 5 najważniejszych imprez, które odbyły się w bibliotece. Odbiór nagrody odbył się na uroczystym VII Finale kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom 16 lutego 2009 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Patronat honorowy nad uroczystością objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski. Gościem specjalnym imprezy byli wówczas profesorowie Andrzej Zoll oraz Maciej Wojtyszko. Galę prowadził Kabaret Moralnego Niepokoju wraz z Ireną Koźmińską, Prezes Fundacji, oraz Elżbietą Olszewską, członkiem Zarządu i Dyrektorem Programowym Fundacji. Cieszyłam się bardzo, że mogłam uczestniczyć w tak pięknej uroczystości. Wspaniała gala! – byłam pod wrażeniem, warto ciężko pracować. Na imprezę został również zaproszony mój dyrektor Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, Eligiusz Kamiński, a także mój mąż, który wspierał mnie duchowo.

Bardzo dobrze układa mi się współpraca ze Szkołą Podstawową w Woźnicach, a w szczególności z panią polonistką i zarazem bibliotekarką, Bogusławą Bednarczyk. Organizujemy w ciągu roku bardzo dużo konkursów oraz imprez czytelniczych, staramy się zachęcać dzieci, młodzież i dorosłych do częstszego sięgania po książkę – zapraszamy do bibliotek.

Co miesiąc prosimy kolejnego gościa do biblioteki, aby poczytał głośno dzieciom. W ten sposób pragniemy zachęcić uczniów do lektury, do obcowania z literaturą. Cieszymy się, że zaproszeni goście bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę – czytało u nas już ponad 110 osób (burmistrz, przewodniczący, radni, lekarze, pielęgniarki, dziadkowie, babcie, rodzice, nauczyciele...).

Uważam, że warto brać udział w różnych konkursach ogólnopolskich, ponieważ – jak widać na moim przykładzie – i te malutkie filie również mogą być docenione oraz nagrodzone. Filia w Woźnicach zakwalifikowała się również do projektu „Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji” dzięki fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Otrzymaliśmy do biblioteki nieodpłatnie piękną 23-tomową kolekcję książek, wzięliśmy udział w konferencji „Jak kochać dziecko?” zorganizowanej w Olsztynie. Zakwalifikowałam się na nieodpłatne studia podyplomowe organizowane przez fundację i Centrum Kształcenia Praktycznego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i ukończyłam je w czerwcu ‘2009. Bardzo lubię swoją pracę i wykonuję ją z przyjemnością. Szkoda tylko, że lokal, w którym znajduje się biblioteka w Woźnicach jest taki malutki. Mogłabym jeszcze bardziej rozszerzyć swoją działalność dla społeczności wiejskiej.cofnij