Na czas wakacji filia Multicentrum MBP w Olsztynie otworzyła Drugą Letnią Akademię Multicentrum. W pierwszej połowie lipca wakacyjni „akademicy”, z pomocą komputera, prezentacji multimedialnych oraz pracy z papierem i kredkami odbyli podróż własnym statkiem kosmicznym, budowali bazę na Księżycu, pomknęli w stronę Merkurego i Słońca z przystankiem na Wenus, sprawdzili krańce Układu Słonecznego z międzylądowaniem na Marsie, przemknęli przez pas planetoid, a nawet zbadali cztery gazowe olbrzymy. W drugiej połowie miesiąca uczestnicy zajęć budowali bolid napędzany energią słoneczną, po czym, po jeździe próbnej, wzięli udział w solarnym wyścigu o Puchar Multicentrum.
W lipcu filia „Abecadło” MBP w Olsztynie zorganizowała dla swoich młodych klientów Wakacyjny Klub Podróżnika „Od Bałtyku do Tatr”. „Podróżując” w różne regiony Polski dzieci poznawały związane z regionem legendy, zabytki, zwyczaje, ciekawe miejsca, a przy okazji wykonywały prace plastyczne, brały udział w zabawach ruchowych, śpiewały i tańczyły, oglądały filmy.
Filia nr 9 MBP w Olsztynie zaprosiła dzieci na wakacyjne zajęcia pod hasłem Polubić czytanie na wakacyjne leniuchowanie. W lipcu dzieci m.in. bawiły się w piratów zainspirowane przygodami Pippi na Pacyfiku, rysowały karykatury pod wpływem lektury książki o koszmarnym Karolku, wykonywały zwierzęta doktora Dolittle techniką origami, przygotowywały scenariusz i scenografię do filmu „Nie taki wilk straszny” będącego przeróbką Czerwonego Kapturka. Prapremiera filmu odbyła się w bibliotece na zakończenie lipcowych zajęć, a uczestniczyli w niej licznie rodzice i opiekunowie dzieci.
1.07.2009 – filia Planeta11 MBP w Olsztynie zorganizowała PlanetaFest 2009, czyli przegląd amatorskich kapel młodzieżowych. W przeglądzie mogły wziąć udział zespoły nie mające w swoim dorobku wydanej płyty, ani nie związane kontraktem z wytwórnią. Do konkursu zgłosiło się 18 zespołów, do finału zakwalifikowano 10. Ze względu na duże zainteresowanie, zarówno ze strony zespołów jak i publiczności, podjęto decyzję o kontynuowaniu przeglądu w następnych latach we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.
9.07.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie otwarta została wystawa pt.: Retrospektywny pokaz obrazów. 36 lat twórczości Janusza Wierzyńskiego. W trakcie wernisażu artysta przekazał WBP w Olsztynie plakaty swojego autorstwa, zlicytowano także dwa inne plakaty autora. Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
17.07.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy prac rzeźbiarskich Miłosza Piotrowskiego. Artysta jest absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, członkiem ZPAP, wykładowcą na UWM w Olsztynie. Uprawia rzeźbę w terakocie, kamieniu, syntetycznym kamieniu i brązie.
30.07.2009 – pod honorowym patronatem ambasad Ekwadoru, Peru oraz Kuby w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbyło się spotkanie z autorem wystawy „TYGIEL KULTUR – podróże po Ameryce Łacińskiej” Ryszardem Sobolewskim.
30–31.07.2009 – w tych dniach w filii Planeta11 MBP w Olsztynie odbył się warsztat Wymarzona przyszłość, którego idea opiera się na przekonaniu, że marzenia odgrywają ogromną rolę w planowaniu przyszłości. Uczestnicy warsztatu wykorzystują swoje marzenia by lepiej poznać siebie, a w ich interpretacji posługują się m.in. technikami plastycznymi.
W ramach Drugiej Letniej Akademii Multicentrum filia Multicentrum MBP w Olsztynie zorganizowała cykl zajęć „Śladami Mikołaja Kopernika na Warmii”, poświęconych życiu i działalności naszego astronoma. Ich rezultatem są stworzone przez uczestników: Słownik Astronomiczny, w którym znalazły się podstawowe hasła z zakresu astronomii, galeria prac i teksty o Mikołaju Koperniku oraz Kalendarz Astronomiczny na rok 2010
Uczestnicy sierpniowych zajęć Wakacyjnego Klubu Podróżnika w filii Abecadło MBP w Olsztynie odwiedzili kraje sąsiadujące z Polską: Rosję, Czechy i Słowację, Niemcy oraz Skandynawię, a przewodnikami w tej podróży byli Krecik, Kiwaczek, Muminek i bracia Grimm. Wakacyjne podróżowanie zakończył Bal w słonecznych okularach.
Filia nr 9 MBP w Olsztynie kontynuowała wakacyjne zajęcia dla dzieci Polubić czytanie na wakacyjne leniuchowanie. Dzieci wykonywały domek dla Calineczki, podróżowały z Panem Soczewką po dnie oceanu, wzięły udział w turnieju Muminki kontra Smerfy oraz w kończącej wakacje Familiadzie Czytelniczej, rodzinnej imprezie urozmaiconej zawodami sportowymi i zabawami na terenach zielonych wokół biblioteki.
5.08.2009 – do obejrzenia wystawy obrazów Łucji Jaczewskiej zaprosiła swoich czytelników i mieszkańców osiedla filia nr 12 MBP w Olsztynie. Łucja Jaczewska należy do Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz do Klubu "Sąsiedzi" przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Pasje malarskie odkryła w sobie już w dzieciństwie, ale dopiero w roku 1983, podczas rekonwalescencji, znalazła czas na ich realizację. Zapisała się wtedy na kurs tkactwa artystycznego. Za zaprojektowane i wykonane przez siebie tkaniny zdobyła kilka nagród. Przeważyło jednak malowanie, które towarzyszy jej do dziś. Specjalizuje się w oleju, akrylach, ale najbardziej lubi pastele. Maluje kwiaty, pejzaże i martwe natury.
7.08.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy fotograficznej z okazji 90-lecia polskiej Policji. Współorganizatorem wystawy była Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.
20.08.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy rzeźby i rysunku Wojciecha Jasionowicza pt.: „Konstrukcje i okna”
Po wakacyjnej przerwie filia „Abecadło” MBP w Olsztynie wznowiła codzienne popołudniowe zajęcia. Uwzględniając sugestie opiekunów i dzieci zmodyfikowano nieco ofertę biblioteki: wtorkowe zajęcia będą proponowały zabawy w teatr, natomiast w czwartkowe popołudnia w bibliotece na wspólnych zabawach spotkają się maluchy do trzech lat. Dzieci 4 – 5-letnie będą mogły korzystać z Bajkowego Przedszkola „otwieranego” w poniedziałkowe przedpołudnia.
Nowy cykl bibliotecznych spotkań z przedszkolakami rozpoczęła filia nr 9 MBP w Olsztynie. Odwiedzające bibliotekę grupy przedszkolne uczestniczą w okresie od września do czerwca w zajęciach tematycznych realizowanych w formie pogadanek, głośnego czytania, gier i zabaw ruchowych i plastycznych. Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z biblioteką jako miejscem magicznym, w którym miło i pożytecznie spędza się czas na nauce i zabawie. Podobne zajęcia rozpoczęła filia nr 13 MBP w Olsztynie, organizując dla maluchów Bajkowe Środy.
3.09.2009 – filia Planeta11 MBP w Olsztynie obchodziła swoje 5 urodziny. Były życzenia od klientów i sympatyków, urodzinowy tort, minirecital zespołu Fade Out i mnóstwo innych atrakcji.
3–4.09.2009 – w siedzibie WBP w Olsztynie odbył się I Zlot Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas Zlotu odbyło się spotkanie dyskusyjne DKK nt. książki „Dom nad rozlewiskiem” M. Kalicińskiej moderowane przez Irenę Telesz, aktorkę olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Odbył się także wykład tematyczny „Jak poprowadzić umiejętnie spotkanie autorskie? Jak dobrze zadawać pytania?”, wygłoszony przez Kazimierę Szczukę.
7.09.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie zaprezentowany został dyplomowy projekt scenografii filmowej pt. „EXCENTRYCY” autorstwa Zuzanny Buszewicz. Projekt składa się z dokumentacji, projektów budowy dekoracji, wizualizacji wnętrz oraz aranżacji zastanych plenerów, a także projektów kostiumów w oparciu o powieść “Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego.
9.09.2009 – w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki WBP w Olsztynie zorganizowała spotkanie z Wojciechem Widłakiem w MBP w Ostródzie.
14–16.09.2009 – dziesięciu bibliotekarzy z WBP w Olsztynie oraz dwudziestu z terenu województwa warmińsko mazurskiego (z bibliotek w: Biskupcu, Braniewie, Działdowie, Galinach, Giżycku, Iławie, Kiwitach, Komorowie Żuławskim, Kowalach Oleckich, Lelkowie, Lidzbarku Warmińskim, Morągu, Mrągowie, Nidzicy, Olecku, Ostródzie, Pasłęku, Rozogach, Szczytnie i Węgorzewie) wzięło udział w podróży studyjnej do bibliotek na Bornholmie, w ramach projektu „Z Danii do Polsk. Transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych”. Podróż umożliwiła bibliotekarzom z regionu zapoznanie z nowymi, nietradycyjnymi usługami związanymi np. z pracą z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, dostawą usług na rzecz rozwoju środowiska lokalnego, rolą bibliotek w społeczeństwie informacyjnym. Na jej podstawie uczestnicy wyjazdu stworzyli „Katalog nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych”
16–22.09.2009 – z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w filii Multicentrum MBP w Olsztynie odbywały się spotkania dla dzieci i młodzieży propagujące ekologiczne, alternatywne do indywidualnej jazdy samochodem sposoby przemieszczania. W czasie zajęć uczestnicy poznali historię roweru i opracowali projekt gry planszowej „Rajd rowerowy po Olsztynie”, na spotkaniu z przedstawicielem MPK dowiedzieli się, dlaczego należy korzystać z komunikacji zbiorowej oraz przygotowali plakaty promujące ten sposób poruszania się po mieście, stworzyli galerię tramwajów dla Olsztyna oraz zaprojektowali ekoauta. Zajęcia promujące środki transportu przyjazne środowisku, poruszające temat ochrony jakości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu realizowały także inne olsztyńskie biblioteki.
17.09.2009 – po wakacyjnej przerwie filia nr 7 MBP w Olsztynie wznowiła spotkania literackie w Dziennym Domu Pomocy „Nasz Dom”. Uwzględniając sugestie pensjonariuszy wrześniową pogadankę poświęcono Wojciechowi Cejrowskiemu i jego książkom opisującym świat Indian.
18.09.2009 – w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie odbył się drugi Przegląd Wydawnictw Regionalnych „MojeTwojeNasze 2009” Był on spotkaniem wydawców, autorów, ilustratorów, redaktorów, bibliotekarzy, księgarzy, pedagogów, ale także czytelników. Przegląd zorganizowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w tym roku ph. „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. Towarzyszyły mu różnorodne warsztaty i spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek w konwencji wiktoriańskiego teatru papierowego. Wydawcy, zwycięzcy konkursu na najciekawiej edytorsko wydane książki, otrzymali statuetki ARS Libris. Organizatorzy przewidzieli również nagrody dla czytelników głosujących w konkursie.
19.09.2009 – zastęp wędrowniczy Harcerek „Salmatis” wybrał sobie filię nr 7 MBP w Olsztynie jako miejsce swoich spotkań. Harcerki spotykają się w bibliotece raz w miesiącu w sobotnie popołudnia, a w ich zbiórkach poświęconych różnym interesującym tematom mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Wrześniowe spotkanie było poświęcone robotom.
21–22.09.2009 – w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki WBP w Olsztynie zorganizowała spotkania z Mariuszem Czubajem w bibliotekach w GBP w Godkowie (21.09) i MBP w Lidzbarku Warmińskim (22.09)
21–25.2009 – w ramach VII Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki filia Multicentrum MBP w Olsztynie zorganizowała wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy dla dzieci i młodzieży, w trzech grupach tematycznych: Warmia i Mazury – idea regionalizmu, Malowanie światłem i Światło i dźwięk. Ten ostatni temat realizowano wspólnie z filią Planeta11 MBP w Olsztynie i zakończono bardzo widowiskowym "fireshow" w wykonaniu zespołu "Asura"
22.09.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Walerego Sleżuka. Artysta urodził się w roku 1954 na Ukrainie. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Odessie (dyplom w r. 1982), z czasem sam zaczął uczyć malarstwa w Łucku. Maluje portrety, pejzaże, martwe natury - zarówno olejne jak i akwarele. Jest zauroczony Polską – gościnnością, krajobrazem i ciepłymi barwami naszej jesieni.
23–25.09.2009 – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy zorganizowała „II Maraton Kulturalny. Nidzickie spotkania z książką i teatrem”. Podczas maratonu odbyły się spotkania z Wojciechem Kołyszko, Joanną Fabicką i Arturem Andrusem (23.09), Izabelą Klebańską i Erwinem Krukiem (24.09) oraz Arkadiuszem Niemirskim (25.09). Ostatniego dnia Maratonu z muzycznym projektem „Mantratrans” wystąpił także Teatr Wielkie Koło z Będzina.
25.09.2009 – z okazji Międzynarodowego Tygodnia Bliskości Klub Kangura zorganizował w filii Abecadło MBP w Olsztynie spotkanie promujące sposoby noszenia dzieci w chustach, nosidełkach, na rękach, zapewniające fizyczną bliskość dziecka z rodzicem. Podczas spotkania zachęcano uczestniczki do aktywnego spędzania czasu z dziećmi, co sprzyja nawiązaniu więzi emocjonalnej.
25.09.2009 – głośno czytane dzieciom książki: „Jeż” Katarzyny Kotowskiej i „Przygody jeża spod miasta Zgierza” Wandy Chotomskiej były źródłem inspiracji dla dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych w filii nr 12 MBP w Olsztynie. Ze względu na duże zainteresowanie, zajęcia zostały przeniesione na trawnik przed biblioteką.
26.09.2009 - w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki WBP w Olsztynie zorganizowała spotkanie z Izabelą Klebańską w MBP w Lidzbarku Warmińskim.
28.09.2009 – WBP w Olsztynie była współorganizatorem konferencji naukowej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pt. „Współczesne konteksty czytelnictwa”. Konferencja odbyła się w siedzibie Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego w Olsztynie z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia SBP na Warmii i Mazurach.
28.09.2009 – w ramach cyklu „Do literatury przez teatr” MBP w Szczytnie zorganizowała spektakl ze sztuką Aleksieja Nikołajewicza Arbuzowa pt. „Staromodna historia” w wykonaniu Hanny Wolickiej i Włądysława Jeżewskiego z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W Wypożyczalni dla Dorosłych MBP w Szczytnie w dniach 1-30.09.2009 można było także oglądać wystawę powiązaną ze spektaklem pt. „Współcześni dramaturdzy rosyjscy”.
30.09.2009 – filia Planeta11 MBP w Olsztynie zorganizowała Dzień Australijski będący doskonałą okazją do przybliżenia tego ciekawego kontynentu osobom odwiedzającym w tym dniu bibliotekę. W programie Dnia zaproponowano m.in. multimedialną prelekcję Ryszarda Popławskiego, konkurs o Australii oraz film „Australia” z Nicole Kidman.
Z inicjatywy Planety11, filii MBP w Olsztynie, fani cyklu powieściowego Stephanie Meyer zostali zaproszeni do udziału w turnieju Wielka Gra, który stał się doskonałą okazją do zaprezentowania wiedzy nt. okoliczności powstania cyklu, biografii autorki, znajomości poszczególnych części cyklu oraz ekranizacji pierwszej jego części, czyli „Zmierzchu”. Udział w turnieju mogli wziąć młodzi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, w wieku 12 - 19 lat, a eliminacje odbywały się w poszczególnych filiach MBP w Olsztynie.
Przez cały październik filia Planeta11 MBP w Olsztynie kwestowała na rzecz olsztyńskiego schroniska dla zwierząt zbierając karmę, obroże, smycze, plastikowe miski, legowiska i wszystkie inne rzeczy, które bezdomnym zwierzętom uczynią czas pobytu w schronisku bardziej znośnym.
1.10.2009 – w MBP w Olsztynie rozpoczęły pracę dwie wolontariuszki (z Francji i Łotwy), których pobyt finansuje Unia Europejska. Wolontariuszki biorą aktywny udział w życiu bibliotek organizując różne formy pracy oraz, w ramach kawiarenek językowych, nieodpłatnie pomagają użytkownikom bibliotek w nauce języków obcych (francuskiego, angielskiego, łotewskiego). Wolontariuszki będą przebywały w MBP do końca czerwca 2010 r.
1.10.2009 – w Międzynarodowym Dniu Muzyki, uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie mieli możliwość zaprezentowania swoich muzycznych umiejętności podczas koncertu w filii Planeta11 MBP w Olsztynie.
2.10.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy grafik autorstwa Anny Perłowskiej-Weiser pt.: „Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz?” Wystawa była imprezą towarzyszącą III Dniom Kultury Żydowskiej.
3.10.2009 – w ramach cyklu wycieczek Oddziału Olsztyńskiego PTTK ph. „Stary Ratusz – Skarbnica Regionu" pracownice WBP w Olsztynie poprowadziły zwiedzanie Starego Ratusza WBP dla członków PTTK.
4.10.2009 – z okazji Światowego Dnia Zwierząt w filii Planeta11 MBP w Olsztynie zorganizowano paradę najukochańszych, najsympatyczniejszych i najładniejszych czworonożnych pupilów. Przejęci właściciele prezentowali swoje pieski i kotki, a najbardziej urocze zwierzaki otrzymały nagrody i drobne upominki.
6.10.2009 – filia nr 12 MBP w Olsztynie zorganizowała wystawę malarstwa olejnego Anny Wojszel, absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. W swojej twórczości artystka stosuje różne techniki: akwarelę, akryl, olej, tablet i decoupage. Maluje m. in. pejzaże, martwe natury i akty. Sama mówi o sobie: "... Szukam rzeczy ciekawych i niekonwencjonalnych, lubię uczyć się czegoś nowego, a nie siedzieć w miejscu..."
6.10.2009 – w ramach III Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie w Czytelni Książek WBP w Olsztynie odbyło się seminarium pt.: „Od Bolesława Pobożnego do Bolesława Piaseckiego. Polacy i Żydzi”. Seminarium moderowała Noemi Bażanowska, a wykłady wygłosili: dr Paweł Fijałkowski, dr Hanna Węgrzynek, dr Piotr Weiser i dr August Grabski.
7.10.2009 – w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie odbyło się Regionalne Spotkanie Informacyjne dla uczestników I rundy Programu Rozwoju Bibliotek z Warmii i Mazur. Spotkanie zorganizowały Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, udział wzięły także przedstawicielki Centrum Aktywności Lokalnej odpowiedzialnego za organizację szkoleń dla uczestników Programu oraz przedstawiciele wszystkich bibliotek – uczestniczek Programu – i ich organizatorów (urzędów miast i gmin).
7–9.10.2009 – pod hasłem „W świecie małych i dużych” w filii Multicentrum MBP w Olsztynie obchodzono Światowy Tydzień Zwierząt. Uczestniczący w zajęciach mogli poznać łagodne olbrzymy, czyli słonie i wieloryby oraz zwierzęta małe i groźne, czyli skorpiony i pająki.
8.10.2009 – Stowarzyszenie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej rozpoczęło współpracę z filią nr 2 MBP w Olsztynie organizując spotkanie z literaturą kresową. Biblioteka miała okazję do zaprezentowania swoich zbiorów, a uczestnicy do miłej rozmowy na bliskie sercu tematy. Spotkania Wilniaków będą się odbywały w bibliotece raz w miesiącu.
9.10.2009 – w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie została otwarta wystawa pt.: „Czytamy Jana Pawła II”.
10.10.2009 – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie wystartowała druga edycja Olsztyńskiej Ligi Pro Evolution Soccer (PS2). W związku z dużym zainteresowaniem rozgrywkami zwiększona została liczba finalistów do sześciu z każdej grupy. Rozgrywki finałowe zaplanowano na listopad.
10.10.2009 – filia nr 9 MBP w Olsztynie rozpoczęła cykl zajęć „Rozczytane przedszkole”. Do udziału zaproszono wychowawców przedszkolnych, rodziców i oczywiście dzieci z nadzieją, że zajęcia uświadomią opiekunom jak ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa czytanie, a dzieci ulegną urokowi książki i biblioteki.
10.10.2009 – w filii nr 13 MBP w Olsztynie zainaugurowano zajęcia Klubu Młodego Czytelnika przeznaczone dla dzieci w wieku 3 do 6 lat. W czasie klubowych zajęć dzieci słuchają dobrej literatury, uczestniczą w zabawach ruchowych, wykonują prace plastyczne. Podczas pierwszych zajęć młodzi klubowicze wykonali, przy niewielkiej pomocy rodziców, jesienną kompozycję z liści, żołędzi i kasztanów.
12.10.2009 – na zakończenie prezentowanej w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie wystawy pt.: „Foto-Szene Deutschland” – „Współczesna fotografia niemiecka” odbył się wykład Georgii Krawiec, poświęcony stylom współczesnej niemieckiej sceny fotograficznej.
14.10.2009 – w Czytelni Starego Ratusza WBP w Olsztynie odbyło się spotkanie z Heleną Piotrowską i dr Andrzejem Trieblingiem autorami książki "Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Triebling". Spotkanie poprowadził Wojciech Ogrodziński.
17–23.10.2009 – dwie osoby z MBP w Olsztynie (dyrektor i kierownik filii Planeta11) uczestniczyły w wyjeździe studialnym do Norwegii, będącym nagrodą główną w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2009. Program obejmował m.in. wizyty w centrach kultury i sztuki, bibliotekach i centrum naukowym, a także rozmowy z przedstawicielami lokalnych samorządów na temat wzajemnych relacji pomiędzy gminą, powiatem i państwem w sferze kultury oraz zasad współpracy z organizacjami, firmami, placówkami edukacyjnymi. Uczestnicy rozpoczęli wizytę od pobytu w Bergen, drugim co do wielkości mieście Norwegii, nazywanym bramą do fiordów i znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a zakończyli w Stavanger – Europejskim Mieście Kultury 2008.
20.10.2009 – w filii nr 9 MBP w Olsztynie gościły dzieci ze Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Głuchych i Niedosłyszących. Tym razem doskonałym tłem dla zabaw ruchowych i plastycznych była bajka o Czerwonym Kapturku przerobiona stosownie do możliwości percepcyjnych uczestników zajęć.
21.10.2009 – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie uroczyście otwarto wystawę „Nasze dziedzictwo. Aleje przydrożne Warmii i Mazur”, powstałą w ramach projektu „Program ochrony i waloryzacji alei przydrożnych województwa warmińsko – mazurskiego”. Wernisażowi towarzyszyła prezentacja książki „Aleje przydrożne. Historia – znaczenie – zagrożenie – ochrona”, pod red. Iwony Liżewskiej i Krzysztofa Worobca.
21.10.2009 – w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie odbyła się konferencja kończąca projekt „Z Danii do Polski - transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych". Podczas konferencji podsumowano osiągnięcia projektu, a bibliotekarze z terenu województwa zaprezentowali nowe usługi biblioteczne, które wprowadzą w swoich bibliotekach w oparciu o zdobyte w Danii doświadczenia. Udostępniony został po raz pierwszy Katalog nowych usług do wdrażania w publicznych bibliotekach gminnych. Na zakończenie odbył się wykład dr Bożeny Jaskowskiej, Wicedyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. „User is the king! Rola biblioteki publicznej w zaspokajaniu potrzeb użytkowników w środowisku wirtualnym”.
23.10.2009 – w filii nr 5 MBP w Olsztynie odbył się finał konkursu recytatorskiego „Wierszolandia” dla dzieci z klas I – VI. Wzięło w nim udział 22 dzieci, które z przejęciem recytowały swoje ulubione wiersze. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Samorządowa Rada Osiedla "Nagórki", a cukiernia „Śnieżka„ przygotowała dla wszystkich uczestników poczęstunek.
23.10.2009 – w filii nr 9 MBP w Olsztynie gościła Helena Piotrowska, autorka książki „Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Triebling”. Jest to dokumentalna opowieść o wyjątkowym człowieku, oddanym pracy z niepełnosprawnymi dziećmi pedagogu, wieloletniej dyrektorce Szkoły Specjalnej w Olsztynie.
23.10.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można było zobaczyć wystawę pt. „Armenia w fotografii Witolda Mierzejewskiego”. Jej substancję stanowią zdjęcia autora z podróży do Armenii, którą odbył dwa lata temu. Armenia to najstarszy chrześcijański kraj na świecie. Ilość i różnorodność czaczkarów (kamiennych płyt z krzyżem ormiańskim, zdobionych bogatą ornamentyką) liczona jest tam w setkach tysięcy. Obecność religii w historii i urzekających krajobrazach tego kraju są tematem przewodnim wystawy.
26.10.2009 – w cyklu „Do literatury przez teatr” w MBP w Szczytnie odbył się spektakl „Norymberga” autorstwa Wojciecha Tomczyka. Wykonawcami spektaklu byli Agnieszka Grzybowska i Władysław Jeżewski, aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ze spektaklem powiązana byłą wystawa pt. „Podróż w krainę PRL-u”, którą można było oglądać w Wypożyczalni dla Dorosłych MBP w Szczytnie przez cały październik.
26–27.10.2009 – w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kłajpedzie odbyła się promocja antologii pisarzy olsztyńskich. W wydarzeniu tym uczestniczyli Kazimierz Brakoniecki, Włodzimierz Kowalewski oraz Andrzej Marcinkiewicz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Gościem honorowym spotkania była dr Małgorzata Kasner I Radca Ambasady RP, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie. Spotkanie prowadził Juozas Šikšnelis z Kłajpedy, pisarz, autor litewskiej antologii olsztyńskich pisarzy – dyrektor biblioteki.
29.10.2009 – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie wznowił pracę Literacki Klub Dyskusyjny, który na pierwszy po przerwie temat wybrał trylogię Millennium Stiega Larssona.
30.10.2009 – kto nauczył Doktora Dolittle mowy zwierząt, które zwierzęta zabrał do Afryki, ile lat może żyć nasz ulubiony piesek, czy rybki słyszą? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedź uczniowie klasy 2 uczestniczący w filii 9 MBP w Olsztynie w warsztatach literackich z cyklu „Bliskie spotkania z...”, poświęcone Doktorowi Dolittle.
30.10.2009 – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie obchodzono 656 urodziny Olsztyna. W programie imprezy m.in. konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży, planetarna szansa na sukces z piosenkami o Olsztynie z repertuaru „Czerwonego Tulipana”, konkurs wiedzy o Olsztynie i cygański zespół Hitano, jako gwiazda wieczoru. Wszyscy odwiedzający w tym dniu bibliotekę mieli też możliwość dokonania wpisu do Księgi Życzeń dla Miasta.
2–10.11.2009 – z okazji Święta Niepodległości w filii Multicentrum MBP w Olsztynie zorganizowano cykl zajęć warsztatowych poświeconych głównie naszemu godłu. Uczestnicy zajęć obejrzeli multimedialne wariacje na temat orłów żyjących w Polsce i o godle Polski oraz wysłuchali wariacji muzycznych na temat polskich pieśni patriotycznych. W czasie zajęć uczestnicy, korzystając z możliwości, jakie daje technika komputerowa, mogli wykonać własne prezentacje, takie jak: pokaz slajdów z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, mapa Polski z oznaczeniem miejsc występowania orłów, pieśń patriotyczna.
2.11.2009 – w filii 18 MBP w Olsztynie dzieci z Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży wystąpiły w przedstawieniu „Cukierki”. Obejrzała je licznie zgromadzona publiczność, której poza wrażeniami estetycznymi dostarczono też powodów do przemyśleń nad edukacyjnym przesłaniem prezentacji.
5-6.11.2009 – w Czytelni Książek WBP w Olsztynie, w Starym Ratuszu odbyło się pierwsze z dwóch w naszym województwie spotkań z księdzem Adamem Bonieckim – Redaktorem Naczelnym Tygodnika Powszechnego. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki”, rozmowę poprowadziła Ewa Zdrojkowska. Drugie spotkanie odbyło się w MBP w Ostródzie.
5–6.11.2009 – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Instytut Goethego w Warszawie, przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zorganizowały w filii Planeta11 MBP międzynarodowe warsztaty pt. „Nowe media w bibliotece dla młodzieży”. Celem warsztatów była prezentacja oferty nowoczesnych mediów w bibliotekach młodzieżowych, upowszechnienie doświadczeń z pracy z młodzieżą oraz promocja niestandardowych metod podnoszenia atrakcyjności bibliotek dla nastolatków i dorosłej młodzieży. Doświadczenia z pracy z młodzieżą przedstawiły panie Janette Achberger z biblioteki Hoeb4U w Hamburgu oraz Joanna Podolak z Planety11, natomiast pani Grażyna Lewandowicz–Nosal zaprezentowała zebranym zagraniczne wzory oraz doświadczenia polskie w tym zakresie. Niezwykle ciekawe zajęcia warsztatowe prowadziła pani Janette Achberger.
10.11.2009 – z okazji Święta Niepodległości filia Planeta11 MBP w Olsztynie gościła chór z zaprzyjaźnionego z biblioteką Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, który wykonał koncert pieśni patriotycznych. Koncertu wysłuchali m.in. uczniowie jednej z olsztyńskich szkół podstawowych.
10.11.2009 – kolejna biblioteka – filia nr 16 MBP w Olsztynie – rozpoczęła cotygodniowe zajęcia popołudniowe dla dzieci. W każdy wtorek maluchy z rodzicami i trochę starsze dzieci, mogą uczestniczyć w „Kolorowych zabawach” z głośnym czytaniem, oglądaniem filmów, zajęciami plastycznymi, ruchowymi, teatralnymi i literackimi.
12.11.2009 – Miłośnicy Wilna i Ziemi Wileńskiej spotkali się w filii 2 MBP w Olsztynie, aby wysłuchać wykładu prof. Danuty Bobrzeckiej „Wspomnienie o Trokach” oraz poezji międzywojennej w wykonaniu aktora Stanisława Brodackiego. Uczestnicy spotkania mogli też nabyć nowy numer Magazynu Wileńskiego oraz wydawnictwa o Wilnie i Wileńszczyźnie.
13.11.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Najwyżej postawieni ludzie w Ameryce, czyli DENALI EXPEDITION”. Wystawa jest relacją z wyprawy Stowarzyszenia Eksploracje.com, mającej na celu zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej, Denali.
16.11.2009 – filia Planeta11 MBP w Olsztynie użyczyła swojego lokalu na pierwsze Walne Zebranie założonego w czerwcu Stowarzyszenia Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podczas Zebrania wybrano władze Stowarzyszenia, na czele którego stanął kolega Łukasz Ślusarczyk jako przewodniczący Zarządu. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie wszelkich działań MBP oraz podejmowanie własnych inicjatyw mających na celu podniesienie jakości usług Biblioteki.
17–19.11.2009 – w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki WBP w Olsztynie zorganizowała spotkania z Izabelą Sową w BPMiG w Mikołajkach – klub w filii w Woźnicach (17.11), GBP w Galinach – filia w Rodnowie (18.11), MGBP w Sępopolu (18.11), MBP w Braniewie (19.11) i MGBP w Pieniężnie (19.11).
20.11.2009 – w Czytelni Starego Ratusza WBP w Olsztynie odbyło się spotkanie z Bolesławem A. Urynem. Autor zaprezentował swoje najnowsze książki: "Mongolia - wędkarski survival" i "Mongolia-spinning, tajmienie i... szczury". Wydawca tych pozycji - Oficyna Rewasz - zaprezentował także zbeletryzowane przewodniki m. in.: o Litwie, Estonii oraz o polskich górach.
23.11.2009 – w MBP w Szczytnie wystawiono sztukę „Wszystko gra, czyli miesiąc miodowy” autorstwa Anny Burzyńskiej. Był to ostatni w 2009 roku spektakl z cyklu „Do literatury przez teatr”. W dniach 2–30.11.2009 w Wypożyczalni dla Dorosłych szczytnieńskiej MBP prezentowano również powiązaną ze spektaklem wystawę „Literatura w szpilkach: polskie pisarki współczesne”.
23-27.11.2009 – filia Multicentrum MBP w Olsztynie zaprosiła młodych olsztynian na Święto Misia. W programie m.in.: multimedialna opowieść o niedźwiedziach zatytułowana „Sympatyczny miś czy groźny niedźwiedź”, misiowe warsztaty plastyczne z wykorzystaniem grafiki komputerowej oraz warsztaty muzyczne, podczas których każdy uczestnik mógł zaaranżować własną piosenkę o misiu.
25.11.2009 – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie otwarto wystawę „Muzyka w fotografii” autorstwa Alicji Sobczyńskiej, socjologa z wykształcenia, fotografa z zamiłowania. Autorka wystawy traktuje fotografię jak „dziwną i fascynującą przygodę, która pozwala oglądać świat w kadrach”. Wystawa przedstawia instrumenty muzyczne w artystycznym ujęciu i jest hołdem autorki dla muzyki, pod której urokiem pozostaje nieustannie od dzieciństwa.
25.11.2009 – w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Bajkowe spotkania z książką na Warmii i Mazurach”. Podczas konferencji wręczono nagrody laureatom konkursu na scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem bajki, laureatom internetowego testu bajkowego oraz wyróżnienia Bibliotekom, które włączyły się w obchody III Światowych Dni Bajki. Zaprezentowane zostało również wydawnictwo z pracami laureatów konkursu na scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem bajki. Gościem specjalnym konferencji, był Zbigniew Głowacki - reżyser, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego
26.11.2009 – filia 9 MBP w Olsztynie rozpoczęła cykl zajęć zatytułowanych Koszmarne czwartki z koszmarnym Karolkiem. W cztery kolejne czwartki dzieci będą mogły poznać lub przypomnieć sobie przygody niesfornego Karolka, podczas wspólnych spotkań z książką i zabaw plastycznych.
27.11.2009 – na andrzejkowy wieczór poezji Marii Kalinowskiej zaprosiła swoich czytelników i mieszkańców osiedla filia nr 9 MBP w Olsztynie. Pani Maria Kalinowska jest emerytowaną nauczycielką, współzałożycielką Akademii Trzeciego Wieku i wielką entuzjastką głośnego czytania dzieciom, które realizuje od lat w filii nr 9 jako Biblioteczna Babcia. Natomiast filia Planeta11 MBP w Olsztynie z okazji Andrzejek zaprosiła wszystkich miłośników tradycyjnych wróżb na wyjątkowe spotkanie z Wróżką Kamilą przepowiadającą w tym dniu tylko szczęśliwą przyszłość.
28.11.2009 – w filii Abecadło MBP w Olsztynie uroczyście wręczono nagrody zwycięzcom konkursu na opowiadanie o przygodach Pluszowego Misia. Konkurs został ogłoszony w listopadzie, a warunkiem udziału w nim było napisanie i zilustrowanie krótkiej opowieści o misiu, przy tym opowieść ta mogła powstać jako zbiorowe dzieło rodzinne. Nagrodzone i wyróżnione prace można przeczytać i obejrzeć na stronie www „Abecadła”.
30.11.2009 – filia nr 9 MBP w Olsztynie oraz Rada Osiedla Kormoran ogłosiły konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Ocenione zostaną wszystkie prace, które wpłyną do biblioteki do 15 grudnia pod warunkiem, że będą wykonane własnoręcznie. Ozdoby najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej pomysłowe zostaną nagrodzone.
1–11.12.2009 – magiczną podróż do baśniowej krainy Hansa Christiana Andersena zorganizowała dla dzieci filia Multicentrum MBP w Olsztynie. W czasie podróży dzieci szukały pięknej księżniczki wykonując przy okazji pokaz slajdów na podstawie najpopularniejszych baśni Andersena, przygotowały bajkowe rekwizyty z klocków edukacyjnych knex i baśniowy fotomontaż z wykorzystaniem aplikacji komputerowych.
2–4.12.2009 – filia nr 18 MBP w Olsztynie zorganizowała Kiermasz Mikołajkowy, podczas którego wszyscy chętni mogli nabyć oryginalne wyroby z masy solnej i gipsu zdobione techniką decoupage oraz karty świąteczne. Świąteczna oferta została przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 14.
7.12.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie otwarto dokumentalną wystawę zdjęć z dwóch wizyt Dalajlamy XIV w Polsce pt. „20 rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Dalajlamie XIV” . Autorem zdjęć jest fotoreporter dziennika "Rzeczpospolita" Barłomiej Sadowski.
10.12.2009 – w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy pt. „Ferropolis” autorstwa Stephana Zinke. Tematem wystawy są zmiany krajobrazu wschodniej części Niemiec po roku 1989 na przykładzie zamkniętej kopalni węgla brunatnego w Golpa-Nord (Saksonia-Anhalt). Po wernisażu odbyła się dyskusja z artystą na temat pojmowania sztuki.
11.12.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbyła się kolaudacja najnowszej książki Jana Chłosty „Doroczne obrzędy i zwyczaje na Warmii”, połączona z wystawą części ilustracji w niej zamieszczonych autorstwa olsztyńskiego artysty Jarosława Korzeniewskiego.
12.12.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się koncert dzieci i młodzieży ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Młodzi wykonawcy zaprezentowali utwory z repertuaru znanych artystów polsko- i angielskojęzycznych.
17.12.2009 – w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy „Mikołaj Gogol w ilustracjach znanych malarzy rosyjskich”. Wystawę przygotowało Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Warszawie z okazji 200. rocznicy urodzin pisarza, współorganizatorem było Stowarzyszenie „Mała Rosja”. Podczas spotkania prelekcję nt. Mikołaja Gogola wygłosiła dr Iwona Ndiaye. Na wernisaż przybył także Siergiej Puczkow – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.
17–20.12.2009 – w ramach I Warmińskiego Jarmarku Świątecznego w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie przeprowadzono akcję ph.: „Dzierganie Szalika Dla Kopernika”, w której mieszkańcy Olsztyna mogli robić na drutach wełniany szal dla najsłynniejszego polskiego Mikołaja.
21.12.2009 – w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Wyprawa w Karakorum 2009”. Zdjęcia są dokumentacją wyprawy Katarzyny Skłodowskiej i Pawła Wojasa, którą zorganizował Klub Wysokogórski w Olsztynie.
23.12.2009 – w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyło się podpisanie umowy o dofinansowaniu projektu „Przebudowa i modernizacja istniejącej struktury zabytkowego budynku WBP w Olsztynie dla celów kultury”. Dzięki projektowi zabytkowy budynek WBP przy ul. 1 Maja 5 przejdzie gruntowną renowację, która usprawni pracę w obiekcie i podniesie komfort czytelników w korzystaniu z zasobów biblioteki.