Andrzej Marcinkiewicz
Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

 

OD REDAKTORA

 

Kolejny rok ma się ku końcowi, znów jesteśmy starsi i mądrzejsi. Starsi z pewnością ale czy mądrzejsi? Nawet pobieżna obserwacja życia codziennego, politycznego i zawodowego pokazuje, że nie wszyscy i nie we wszystkich sprawach równo. Może to i dobrze? Mam nadzieję, że nasi czytelnicy zdobyli w mijającym roku nowe, ciekawe doświadczenia bądź nauczyli się czegoś nowego. Życzę Państwu w roku, który się zaraz zacznie wielu dobrych dni, wielu uśmiechów losu i małych codziennych radości. Życzę, by Wasi bliscy i Wasi przełożeni docenili wagę tego, co robicie w codziennym bibliotekarskim trudzie. Życzę nam wszystkim mądrych, wymagających czytelników, którzy zmobilizują nas do tego byśmy byli lepsi w naszym bibliotekarskim fachu.

Numer Bibliotekarza, który Państwu przedstawiamy jest bajkowy. Bajka, a właściwie różne sposoby jej wykorzystania w pracy terapeutycznej z dziećmi, jest jego motywem przewodnim. W dziale „W naszych bibliotekach” znalazły się więc materiały pokonferencyjne (np. Rola narracji w rozwoju dziecka prof. Marii Molickiej, Bajka terapeutyczna dr Teresy Brzeskiej–Smerek), przykładowe scenariusze wykorzystania bajki w codziennej pracy a także materiały stricte metodyczne, do których można zaliczyć artykuły Waldemara Tychka oraz prezentowane zestawienie tekstów źródłowych i teoretycznych z zakresu biblioterapii.

Inną niezmiernie użyteczną pomocą dla wszystkich poważnie traktujących pracę z dziećmi będzie zestawienie książek biblioterapeutycznych będących w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Księgozbiór ten został zakupiony podczas realizacji projektu i jest do wypożyczenia w Oddziale dla dzieci i młodzieży WBP przy ul. 1 Maja.

Mijający rok był Rokiem Herbertowskim a nam wspólnie z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną udało się zrealizować projekt Na przerywistej linii egzystencji – Herbertowska lekcja poezji.    Doświadczeniami z realizacji tego projektu dzieli się z czytelnikami Hanna Okońska, kierowniczka projektu.

Minął kolejny rok, wraz z nim w dziejach WBP zamknął się pewien okres. Co prawda ponoć nie ma ludzi niezastąpionych jednak w WBP zrobiło się trochę inaczej. Na zasłużoną emeryturę po kilkudziesięciu (sic.) latach przeszły dwie kierowniczki działów najbliżej i bezpośrednio związanych z obsługą czytelników: Łucja Ciesielska i Elżbieta Cegłowska. Już mi Was brakuje dziewczyny. Mam nadzieję, że gdy nacieszycie się Panie emerycką wolnością zechcecie napisać coś do Bibliotekarza. Na razie musimy zadowolić się rozmowami przeprowadzonymi z szacownymi emerytkami przez bibliotekarską młodzież.

Pozostałe teksty, jak mniemam, również Państwa zainteresują a ja ciesząc się, że wśród autorów publikujących u nas pojawiają się nowe nazwiska – zapraszam serdecznie do współpracy.

cofnij