Joanna Burska, Krystyna Hałun

 

KALENDARIUM Z ŻYCIA BIBLIOTEK PUBLICZNYCH
(lipiec - grudzień 2008)

 

Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

LIPIEC

Wakacyjne zajęcia dla dzieci w Multicentrum (Filia MBP w Olsztynie) odbywały się w Letniej Akademii Multicentrum, która w lipcu i sierpniu oferowała uczestnikom warsztaty rysunkowe i malarskie, wędrówki po świecie nauki i techniki z bohaterami bajek, zajęcia edukacyjne dla młodych miłośników nauki, wyprawy do Krainy Dźwięków.  Wszystkie soboty w okresie wakacji, podobnie jak w roku szkolnym miały charakter familijny, tzn. zajęcia organizowano w taki sposób, aby mogli w nich uczestniczyć i dzieci, i rodzice.

Biblioteka dla dzieci ABECADŁO (Filia MBP w Olsztynie) przygotowała atrakcyjny program zajęć wakacyjnych. W lipcu odbywały się one pod hasłem „I ty możesz zostać piratem”. W czasie zajęć dzieci budowały piracki statek, wykonywały elementy pirackiego stroju, odbyły wyprawę po skarb, brały udział w grach i zabawach, przygotowały pirackie jadło, oglądały filmy, mogły zaśpiewać w konkursie karaoke i wszystko udokumentować w plastyczno-literackim dzienniku pirata.

9.07.2008 r. – Filię MBP w Olsztynie ABECADŁO odwiedziły dzieci i młodzież z Wilna, ze Szkoły Podstawowej na Lipówce. Goście zwiedzili bibliotekę, wzięli udział w zajęciach, które przygotowała dla nich Chloe - wolontariuszka z Francji a na zakończenie spotkania zaprezentowali swoje wokalno-taneczne umiejętności, które na co dzień rozwijają w Zespole Tanecznym "Perełka".

11.07.2008 r. – w Galerii Stary Ratusz otwarto wystawę Magdaleny Lasockiej pt. „Super Jachty”. Autorka zdjęć – redaktor i fotoreporter magazynu „Jachting” – zaprezentowała zdjęcia najnowocześniejszych jachtów na świecie.

11.07.2008 r.Jubileusz sześćdziesięciolecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jezioranach.

23.07.2008 r.Filia MBP w Olsztynie ABECADŁO pomagała w przygotowaniu Festynu KOLOROWE JUTRO, którego organizatorami byli Fundacja Gazety Olsztyńskiej „Przyszłość dla dzieci” oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. W czasie festynu wystąpiły zespoły folklorystyczne z Torunia, Meksyku i Słowacji, dzieci brały udział w konkursie rysunkowym „Ja i moje kolorowe jutro”, spotkały się z poetką Beatą Rybak oraz wzięły udział w ćwiczeniach i zabawach logopedycznych. Biblioteka przygotowała dla dzieci pełną niespodzianek grę „Wyprawa po skarb”.

25.07.2008 r.„Symbole Olsztyna” – to wystawa plakatów związanych z życiem społecznym i kulturalnym miasta ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Olsztynie, którą pokazano w Galerii Stary Ratusz. Wystawę zorganizowano w czasie dorocznych Dni Jakubowych.

31.07.2008 r. – Dyrekcja WBP w Olsztynie oraz kierownicy Działów: Instrukcyjno-Metodycznego i Informacyjno-Bibliograficznego uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń.

SIERPIEŃ

Sierpniowe zajęcia dla dzieci w Filii MBP w Olsztynie ABECADŁO odbywały się pod hasłem „Gdyby żyły dinozaury”. Uczestnicy mogli wybrać z bogatej oferty zajęcia plastyczne, projekcje filmowe, gry i zabawy, giełdę kolekcjonerską, zajęcia sportowe, taneczne i muzyczne, gry komputerowe, warsztaty teatralne.

4.08.2008 r. – rozpoczęto skontrum w Wypożyczalni Głównej WBP w Olsztynie.

8.08.2008 r. – w Galerii Stary Ratusz gościła wystawa malarstwa Walerego Sleżuka. Wystawa była jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Dni Łucka, które odbywały się w Olsztynie po raz pierwszy w dniach 8-9 sierpnia 2008 r.

11.08.2008 r.Filia MBP w Olsztynie Planeta 11 zorganizowała spotkanie z Tomaszem Sowińskim, autorem książki „Tajemnice Warmii i Mazur. Historie jakich nie znajdziecie w internecie”.

12-29.08.2008 r. – w pracowni komputerowej Starego Ratusza zaprezentowano wystawę ilustracji pochodzących z książki: „Panowie i żmogusy. Stosunki polsko-litewskie w międzywojennej karykaturze” opracowanej przez Krzysztofa Buchowskiego.

12.08.2008 r. – wernisaż wystawy fotografii turystycznej „Wakacje na Warmii i Mazurach”. Zdjęcia promujące walory przyrodnicze, folklor, kuchnię warmińską i inne atrakcje turystyczne naszego regionu, pochodzące ze zbiorów Biura Podróży Traveland w Olsztynie zaprezentowano w Galerii Stary Ratusz.

14.08.2008 r. – odwiedzający filię MBP w Olsztynie Planeta11 mogli w tym dniu spotkać się z pisarzem Kevinem Vennemannem. Autor mieszka w Berlinie i Wiedniu i jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych i obiecujących pisarzy młodego pokolenia.

18.08.2008 r. – rozpoczęto kontrolę zbiorów w Czytelni Głównej WBP w Olsztynie.

22.08.2008 r.„Mongolia 2008” – to tytuł kolejnej wystawy zaprezentowanej w Galerii Stary Ratusz. Autorami zdjęć byli Bolek „Boleebaatar” Uryn oraz Marcin „Perfecto” Morawski.

WRZESIEŃ

Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie rozpoczął akcję „Drzewko dobrej książki”. Od września do grudnia 2008 r. czytelnicy oddziału na specjalnie przygotowanym drzewku mieli okazję zawiesić listek z tytułem ostatnio przeczytanej lub ulubionej książki. Celem akcji było popularyzowanie literatury dla dzieci i młodzieży oraz promocja książek czytanych przez użytkowników Oddziału.

MBP w Braniewie rozpoczęła realizację projektu „W mojej bibliotece czytam, rysuję, jestem aktorem” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie skierowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z Braniewa i powiatu było realizowane do końca grudnia. W ramach projektu organizowano warsztaty teatralne, edukacyjne, plastyczne, spotkania autorskie oraz zaprezentowano spektakl teatralny pt. „Czytanie dramaturgii, czyli piękno żywego słowa” w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie.

1.09.2008 r. – w Czytelni Książek zaprezentowano wystawę pt. „Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna rozbudowy budynku WBP przy ul. 1 Maja 5”. Przedstawiono plansze obrazujące wygląd budynku po planowanej w najbliższych latach rozbudowie.

4.09.2008 r. – z wizytą w WBP przebywała grupa bibliotekarzy z powiatu Szawle (Litwa). Goście zwiedzili bibliotekę w Starym Ratuszu i zapoznali się z głównymi kierunkami działalności WBP w Olsztynie.

4.09.2008 r.filia MBP w Olsztynie Planeta11 obchodziła swoje czwarte urodziny. Z tej okazji zorganizowano konkurs wiedzy o Planecie, pokaz walk średniowiecznych wojów z olsztyńskiej drużyny Białozor, koncert zespołu „Kaczki z Nowej Paczki”, wystawę zdjęć dokumentujących powstanie biblioteki. Zaprezentowano też po raz pierwszy hymn biblioteki, a Radio Olsztyn realizowało z Planety na żywo swój dopołudniowy program.

5.09.2008 r. „Poszukiwanie korzeni” – pod takim tytułem w Galerii Stary Ratusz zaprezentowano wystawę prac Teresy Juszkiewicz.

7-14.09.2008 r. – w tych dniach miłośnicy kultury żydowskiej mogli uczestniczyć w filii MBP w Olsztynie Planeta11 w II Dniach Kultury Żydowskiej odbywających się pod hasłem HA'TIKVA, czyli NADZIEJA. Bogaty program Dni obejmował m.in. wykłady, warsztaty plastyczne, muzyczne i językowe, dyskusje, zajęcia edukacyjne dla szkół, prezentacje multimedialne. II Dni Kultury Żydowskiej odbywały się pod patronatem Ambasady Izraela w Polsce oraz Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, a ich współorganizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Żydowskiej B`JACHAD oraz Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

9.09.2008 r. – w filii MBP w Olsztynie ABECADŁO odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie redakcji Juniora. Do pracy przy redagowaniu dziecięcego tygodnika zostali zaproszeni wszyscy chętni, którzy chcą poświęcić pismu swój czas w każdy wtorek o godz. 17 00.

10.09.2008 r. – filie MBP w Olsztynie po raz kolejny odwiedzili aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych "ART-RE" z Krakowa. Tym razem nasi goście wystąpili z przedstawieniem zatytułowanym „Jesień Kubusia Puchatka”.

11.09.2008 r. Edward Cyfus – piewca gwary warmińskiej w ramach projektu DKK gościł w MBP w Mrągowie.

15.09.2008 r. – wernisaż wystawy prac Elżbiety Bonieckiej-Milowicz pt. „Kobieta – metamorfozy” w pracowni komputerowej Starego Ratusza.

15.09.2008 r. – w Teatrze Narodowym w Warszawie odbył się pierwszy Zlot Ludzi Książki, na którym spotkali się moderatorzy i koordynatorzy projektu Dyskusyjne Kluby Książki z całej Polski oraz dyrektorzy bibliotek stopnia wojewódzkiego. W spotkaniu uczestniczyła także grupa z województwa warmińsko-mazurskiego.

17-19.09.2008 r. „Moda na obciach – co Polacy robią z kulturą popularną?” to tytuł konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.

19.09.2008 r. – WBP w Olsztynie wraz z działającym przy niej olsztyńskim oddziałem PTCz oraz Ośrodkiem Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego zorganizowały Przegląd Wydawnictw Regionalnych 2008 pt. „Moje, Twoje – Nasze”.

22.09.2008 r. WBP w Olsztynie współorganizowała spotkanie pt. „Michał Kajka – mazurski poeta języka polskiego”. Wiersze poety recytował Maciej Mydlak, aktor Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, a wykład tematyczny wygłosił Zbigniew Chojnowski, który jednocześnie promował książkę własnego opracowania pt. „Mały kancjonał mazurski i opowiadania ucieszne”. Spotkanie odbyło się w pomieszczeniach współorganizatora imprezy – Muzeum Warmii i Mazur.

22.09.2008 r. – Galeria Stary Ratusz gościła wystawę „Olsztyńska »Solidarność« 1980-1981” przygotowaną przez olsztyńską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej.

24.09.2008 r. – WBP w Olsztynie zorganizowała konferencję ph. „Bajka terapeutyczna”. Jej głównym celem było zwiększenie świadomości pedagogicznej osób pracujących z dziećmi i młodzieżą na temat bajki jako środka terapeutycznego, a także przedstawienie możliwości wykorzystania książek – szczególnie baśni i bajek – w pracy rodzica, bibliotekarza, wychowawcy i nauczyciela. Konferencja zorganizowana została w ramach projektu: „Bajka terapeutyczna - konferencje, wystawy, spotkania z książką” realizowanego przez WBP w Olsztynie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

24-25 i 29.09.2008 r. – MGBP w Nidzicy zaprosiła wszystkich zainteresowanych na „Maraton Kulturalny – nidzickie spotkania z książką i teatrem”, podczas których w bibliotece gościli m.in. Jerzy Marek Łapo, Zbigniew Chojnowski, Krzysztof Petek, Ewa Chotomska, Wojciech Kołyszko, a także Teatr za Dwa Grosze i Bractwo rycerskie Giermkowy Krąg. Imprezę uatrakcyjnił spektakl Teatru im. Stefana Jaracza „Wesele”. Maraton współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związany był z przypadającą w 2008 r. sześćdziesiątą rocznicą istnienia biblioteki.

25.09.2008 r. – MBP w Lidzbarku Warmińskim zorganizowała spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim, znanym olsztyńskim prozaikiem, krytykiem literackim i felietonistą. Spotkanie odbyło się w ramach DKK.

25.09.2008 r.w filiach MBP w Olsztynie ABECADŁO i nr 9 z młodymi czytelnikami spotkała się Pani Beata Ostrowicka.

25-26.09.2008 r.filia MBP w Olsztynie Multicentrum aktywnie włączyła się w organizację Olsztyńskich Dni Nauki organizując wykłady i pokazy, które miały pomóc uczestnikom zrozumieć otaczający świat. Niezwykle atrakcyjny cykl zajęć poświęcony był złudzeniom i paradoksom w przyrodzie, optyce i sztuce. Zajęcia prowadzili dr Janusz Najdzion oraz mgr Zbigniew Urbalewicz. Równie atrakcyjną propozycją Multicentrum okazała się Noc Naukowców, podczas której można było wykonywać doświadczenia wszechczasów, jak eksperyment Galileusza (spadek swobodny), doświadczenie Newtona z rozszczepieniem światła w pryzmacie, doświadczenie Younga – interferencja światła, wahadło Foucaulta. Zajęcia edukacyjne urozmaiciły konkursy z nagrodami.

26.09.2008 r. – w ramach obchodów Dni Obwodu Kaliningradzkiego na Warmii i Mazurach w Czytelni Książek Starego Ratusza odbyło się spotkanie literackie z udziałem przedstawicieli: administracji Obwodu Kaliningradzkiego, Kaliningradzkiej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Publicznej oraz pisarzy rosyjskich: Olega Gluszkina, Natalii Gorbaczowej i Igora Biełowa.

27.09.2008 r. – kontynuacją obchodów Dni Obwodu Kaliningradzkiego na Warmii i Mazurach w WBP w Olsztynie przygotowano wystawę rzemiosła artystycznego z Obwodu Kaliningradzkiego w Galerii Stary Ratusz.

PAŹDZIERNIK

Biblioteka Elbląska w ramach projektu „Dziecko w krainie wartości – Akademia Młodego Czytelnika” przez cały miesiąc organizowała w agendach udostępniania warsztaty biblioteczne poświęcone podstawowym wartościom w życiu każdego człowieka, takim jak: przyjaźń, odpowiedzialność, lojalność, współczucie itp. Zadanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1.10.2008 r. – wernisaż wystawy Marceliny Chodynieckiej-Kuberskiej „Olsztyn-tożsamość” w Galerii Stary Ratusz. Wystawa stanowi efekt części artystycznej projektu rozpoczętego przez autorkę w 2007 polegającego na sporządzeniu dokumentacji rysunkowej miasta Olsztyn A.D. 2007 i 2008.

1.10.2008 r. – Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprosiła na spotkanie autorskie z czytelnikami Kazimierza Szymeczkę, twórcę literatury dziecięcej. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu DKK.

3.10.2008 r.Dzień z Kulturą i Językiem Rosyjskim zaproponowała swoim czytelnikom filia MBP w Olsztynie Planeta11. W programie m.in. pokaz slajdów, konkurs z nagrodami, projekcja filmowa, pokazowa lekcja języka rosyjskiego i rosyjska muzyka.

4.10.2008 r.filia MBP w Olsztynie Multicentrum rozpoczęła sobotni cykl „Z filmem w fascynujący świat nauki, techniki i kultury”. Projekcje filmowe połączone są z zajęciami edukacyjnymi. Bohaterami poranków filmowo-edukacyjnych byli m.in. Pinokio i Koziołek Matołek.

6.10.2008 r. – doroczne obchody Dni Papieskich w Olsztynie zaakcentowano w WBP wystawą pt. „Jan Paweł II w Olsztynie”, która prezentowana była w Czytelni Książek w Olsztynie.

6.10.2008 r.w filii MBP w Olsztynie ABECADŁO gościła Superniania Dorota Zawadzka. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i trwało znacznie dłużej niż zaplanowano. Rodzice i dzieci zadawali liczne pytania, na które zawsze otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Była również możliwość uzyskania autografu i zrobienia zdjęcia z miłą Panią Dorotą.

10.10.2008 r. – gościem Książnicy Polskiej i WBP w Olsztynie był Łukasz Gołębiewski – dziennikarz, poeta, prozaik, krytyk i wydawca, dziennikarz „Życia codziennego” i „Rzeczpospolitej”, wydawca miesięcznika „Magazyn Literacki Książki”.

13.10.2008 r. – Michał Jagiełło, poeta, taternik, były Dyrektor Biblioteki Narodowej i wiceminister kultury i sztuki dzięki realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki spotkał się z czytelnikami w Starym Ratuszu, a także w MBP w Braniewie.

15.10.2008 r. – Zarząd Okręgu SBP w Olsztynie, WBP w Olsztynie oraz Starostwo Powiatu Bartoszyckiego i MBP w Bartoszycach zorganizowały spotkanie dla bibliotekarzy i członków SBP z powiatu bartoszyckiego.

16.10.2008 r. – Halina Giżyńska-Burakowska, autorka książki „Panna z Wilczogóry: wspomnienia 1932-2007” spotkała się z czytelnikami w Książnicy Polskiej. Spotkanie współorganizował olsztyńskie Koło Miejskie SBP.

17.10.2008 r. – 60. lecie działalności obchodziła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Piskiej.

17.10.2008 r. – Barbara Kokoryn zaprezentowała swoje czarno-białe prace fotograficzne w Galerii Stary Ratusz na wystawie zatytułowanej „...otwarte okno Twojego istnienia...”. Autorka wystawy, z zawodu prawniczka, fotografią czarno-białą zajmuje się od 1989 r.

21.10.2008 r.Maryla Ścibor-Marchocka, autorka książki „Taniec z gronostajem”, w ramach kampanii społecznej „Przerwij milczenie” spotkała się z czytelnikami w Czytelni Książek w Starym Ratuszu. Współorganizatorem spotkania był Miejski Zespół Terapii i Uzależnień.

22.10.2008 r.jubileusz sześćdziesięciolecia działalności Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korszach.

25.10.2008 r.Filia nr 9 MBP w Olsztynie zorganizowała konkurs recytatorski dla przedszkolaków. 27 uczestników zaprezentowało utwory J. Brzechwy, J. Tuwima, D. Gellner i D. Wawiłow. Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Olsztyński Teatr Lalek bilety wstępu na spektakl w Teatrze a wszyscy uczestnicy dyplomy i książeczki sfinansowane przez Radę Osiedla Kormoran.

27.10.2008 r. – na emeryturę odeszła kierownik Czytelni Głównej WBP w Olsztynie – Łucja Ciesielska.

28.10.2008 r.500-lecie miasta Taurogi (Litwa) stało się okazją do zorganizowania międzynarodowego konkursu na exlibris. Nadesłane na konkurs prace zaprezentowano w Czytelni Książek Starego Ratusza z okazji otwarcia Konsulatu Honorowego Republiki Litewskiej w Olsztynie.

30.10.2008 r.filia MBP w Olsztynie Planeta 11 świętowała 655. urodziny Olsztyna. Przez cały dzień organizowano dla czytelników konkursy z wiedzy o mieście. Wieczorną część programu oficjalnie otworzył przewodniczący Rady Miasta, po czym wykład o historii Olsztyna wygłosił prof. Stanisław Achremczyk, a na zakończenie koncert zagrała gwiazda wieczoru, czyli zespół Czerwony Tulipan.

LISTOPAD

3.11.2008 r. – kolejny wernisaż w Galerii Stary Ratusz. Tym razem zaprezentowano „Rosyjskie i polskie skarby UNESCO”, tj. dokumentację fotograficzną wybranych zabytków, zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO pochodzących z Rosji i Polski.

4.11.2008 r. – personel WBP w Olsztynie spotkał się z Waldemarem Mierzwą – znawcą i wydawcą literatury regionalnej. Spotkanie poświęcone było bieżącej sytuacji na rynku wydawniczym Warmii i Mazur.

7.11.2008 r.uroczystości sześćdziesięciolecia działalności odbyły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nidzicy.

8.11.2008 r.Drużyna Wojów Bolesławowych Białozor przygotowała w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 wystawę „Wojskowość pierwszych Piastów”. Drużyna Białozor skupia ludzi zafascynowanych życiem wojów Bolesława Chrobrego, w głównej mierze w obszarze militarnym, ale także kultury materialnej i duchowej. Na wystawie można było obejrzeć m.in. elementy uzbrojenia, narzędzia i ubiory używane w życiu codziennym oraz podczas wypraw wojennych.

10.11.2008 r. – 60 lat działalności obchodziła Gminna Biblioteka Publiczna w Lubominie.

13.11.2008 r. – w atrium Starego Ratusza zgromadzili się twórcy i odbiorcy nowego czasopisma kulturalno-literackiego „VariArt”. Wydawcą czasopisma jest WBP w Olsztynie.

13-14.11.2008 r. – twórca Fundacji ITAKA i znany reportażysta Wojciech Tochman spotkał się z czytelnikami w Starym Ratuszu oraz w MBP w Bartoszycach, Szczytnie i w Bibliotece Elbląskiej. Spotkania odbyły się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

13.11.2008 r. – filia MBP w Olsztynie Planeta 11 wspólnie z Centrum Polsko – Francuskim Cotes d’Armor – Warmia i Mazury zorganizowała Dzień Bretanii, którego główną atrakcją był wieczór autorski Berneza Tangi, bretońskiego poety, pieśniarza, malarza, kompozytora.

14.11.2008 r.Barbara Kosmowska, filolog, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych w ramach projektu DKK spotkała się z czytelnikami GBP w Kiwitach, MGBP w Dobrym Mieście oraz MBP w Pieniężnie.

15.11.2008 r.„Zajdź wyżej!” czyli górskie wariacje stowarzyszenia „eksploracje.com” – to tytuł trzeciej wystawy stowarzyszenia eksploracje.com prezentowanej w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie.

17.11.2008 r.nowym kierownikiem Czytelni Głównej została Izabela Frąckowiak.

18-21.11.2008 r.w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 odbywał się Planetarny Tydzień Kultury Europejskiej przygotowany przez wolontariuszki z Hiszpanii, Austrii i Francji pracujące w olsztyńskich bibliotekach. Ideą projektu było przedstawienie mieszkańcom miasta kultury ojczystych krajów wolontariuszek oraz integracja z lokalną społecznością. W programie Tygodnia zaproponowano warsztaty, gry i zabawy, prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, degustacje. Tematyczne zajęcia odbywały się podczas Dni: Austriackiego, Hiszpańskiego i Francuskiego zaś na zakończenie Tygodnia zaproszono uczestników na wieczór filmowy z pokazem filmów „Miasto zaginionych dzieci” i „Wszystko o mojej matce”.

19.11.2008 r. – odbyła się konferencja kończąca projekt „Bajka terapeutyczna - konferencje, wystawy, spotkania z książką” realizowany przez WBP w Olsztynie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wydarzeniu wzięli udział realizatorzy, przedstawiciele instytucji współpracujących, bibliotekarze, dzieci przedszkolne. Podczas konferencji promowano wydawnictwo „Baju baj patataj” zawierające bajki terapeutyczne Sylwii Grodzkiej-Samselskiej i Marka Samselskiego opublikowane w ramach projektu.

19.11.2008 r.filia MBP w Olsztynie Planeta11 zaprosiła wszystkich chętnych na prezentację dotyczącą wydarzeń I wojny światowej, widzianej oczami obywatela Kanady – historyka i filozofa Wayne'a Melgaard'a, który od kilku lat mieszka w Polsce, uczy języka angielskiego w renomowanych szkołach prywatnych i przygotowuje do egzaminów językowych. W trakcie prezentacji pokazano slajdy z podróży, którą Wayne Melgaard odbył w tym roku m. in. do miejsc pamięci wielkich bitew I wojny światowej: nad Sommę, pod Ypres i Vimmy.

20.11.2008 r. – piewca gwary i zwyczajów Warmii Edward Cyfus spotkał się z czytelnikami Biblioteki Publicznej w Rynie. To już kolejne w tym roku spotkanie zorganizowane w ramach DKK.

21.11.2008 r.rocznicę sześćdziesięciolecia działalności obchodziła Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie.

21.11.2008 r.Wincenty Władysław Chełchowski autor książki „Współcześni Mazurzy i inne szkice” spotkał się z czytelnikami w Starym Ratuszu.

21.11.2008 r. – na emeryturę odeszła kierownik Wypożyczalni Głównej WBP w Olsztynie – Elżbieta Cegłowska. Nowym kierownikiem wypożyczalni z dniem 24.11.2008 r. została Danuta Kazaniecka.

24.11.2008 r. – na emeryturę odeszła Stanisława Haraj – pracownik Działu Zbiorów Specjalnych WBP w Olsztynie.

26.11.2008 r. – konferencją w Kamienicy Naujacka (MOK w Olsztynie) zakończyła się realizacja wspólnego projektu edukacyjnego WBP w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie ph. „Na przerywistej linii egzystencji – herbertowska lekcja poezji”. Celem projektu skierowanego do uczniów, bibliotekarzy i nauczycieli była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.

28.11.2008 r.Jubileusz 40-lecia Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik” stał się przyczynkiem do otwarcia w Starym Ratuszu wystawy podsumowującej dorobek Agencji działającej przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

29.11.2008 r. – w Czytelni Głównej Starego Ratusza odbyła się promocja tomiku Marka Barańskiego „Poezja w miejscach publicznych”. W spotkaniu wzięli udział współtwórcy tomiku: autorka zdjęć Maja Martyna Siecińska i projektant okładki Tadeusz Burniewicz. Spotkanie ubarwiła interpretacja wierszy z promowanego tomiku w wykonaniu aktora Teatru im. S. Jaracza Stanisława Krauze. Spotkanie prowadzili Zbigniew Chojnowski oraz Alicja Bykowska-Salczyńska.

GRUDZIEŃ

W grudniu filia MBP w Olsztynie ABECADŁO zorganizowała Pracownię Świętego Mikołaja, w której dzieci mogły przygotowywać świąteczne ozdoby, śpiewać kolędy, poznawać świąteczne tradycje w różnych krajach europejskich. Jedną z imprez w Pracowni było „Bomb(k)owe spotkanie”, podczas którego licznie przybyli goście zdobili bombki wystawione później na aukcji prowadzonej na łamach Gazety Olsztyńskiej. Dochód z aukcji przeznaczono na zakup pomp insulinowych dla podopiecznych fundacji Gazety Olsztyńskiej „Przyszłość dla dzieci”. Współorganizatorami akcji była Gazeta Olsztyńska i tygodnik Junior.

2.12.2008 r.kolejna promocja książki w Starym Ratuszu. Tym razem zaprezentowano „Rozwidlenia” Zbigniewa Chojnowskiego. Spotkanie poprowadziła Alicja Bykowska-Salczyńska, a wiersze czytała Marta Andrzejczyk.

2.12.2008 r.„Świat oczyma wegetarian” zaprezentowali w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 Jolanta Słoma i Mirosław Trymbulak – projektanci mody i wegetarianie, autorzy książek „Ubrać duszę” i „Nakarmić duszę”. Przyjazd do Olsztyna związany był z promocją nowego wydania jednej z ich książek. Spotkanie w Planecie 11 obejmowało pokaz sztucznych futer, przedpremierową prezentację odcinka programu telewizyjnego z ich udziałem oraz bezpłatną degustację wegetariańską. Goście udzieli też wsparcia działającej w Olsztynie grupie prozwierzęcej Vege Active.

4.12.2008 r. – w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 odbyło się spotkanie z Marcinem Gienieczko, jednym z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce, niestrudzonym organizatorem samotnych wypraw. Spotkanie poświęcone było ostatniej Jego podróży i promocji książki „Pokonać siebie”.

5.12.2008 r. – w filiach nr 2, 9 i 10 MBP w Olsztynie gościła pani Wioletta Piasecka, autorka książek dla dzieci, która w baśniowej kreacji zachęcała licznie zgromadzonych uczestników spotkań do czytania swoich i nie tylko swoich książek.

6.12.2008 r.Filię nr 9 MBP w Olsztynie odwiedzili panowie Jarosław Gach oraz Marcin Wakar, twórcy komiksu „O królu i chłopcu w czepku urodzonym”. Spotkanie było kontynuacją warsztatów poświęconych legendom warmińskim z dnia 25 listopada. Dzieci miały okazję poznać autorów, ale największą radość sprawiło im wspólne rysowanie. Na zakończenie każde dziecko otrzymało w prezencie komiks z autografami sympatycznych gości.

10.12.2008 r. kadra kierownicza bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego spotkała się na dorocznej konferencji w WBP w Olsztynie. Podczas spotkania zaprezentowano najważniejsze zagadnienia dotyczące działań w bibliotekach publicznych, które będą rozwijane bądź wdrażane w 2009 r. (DKK, projekt WBP „Z Danii do Polski – transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych”, rządowy program „Biblioteka+”, dotacja MKiDN na zakup nowości w 2009 r. oraz zmiany w zakresie statystyki bibliotecznej GUS).

12.12.2008 r.Paweł Juszczyszyn i Jan Witkowski zaprezentowali w Galerii Stary Ratusz wystawę „Manaslu Himalaya Expedition” zawierającą fotografie z ekspedycji na górę Manaslu.

15.12.2008 r.60. lat działalności obchodziła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Tolkmicku.

18.12.2008 r. – dzieci niesłyszące i niedosłyszące ze Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie wzięły udział w świątecznych zajęciach w Filii nr 9 MBP w Olsztynie. Przygotowano dla nich krótkie opowiadanie o leniwym świętym Mikołaju, który pomylił prezenty. Pięknie w roli „migającej” sprawdziła się Elunia – jedyna osoba z tej grupy, która nie ma całkowitej utraty słuchu. Wzorowo przetłumaczyła koleżankom i kolegom tekst napisany na tablicy. Mali goście wykonywali też popularne ozdoby choinkowe – łańcuchy i bombki. A na koniec przekazano dzieciom prezenty zostawione przez Mikołaja.

22.12.2008 r. – na emeryturę odeszła Marianna Sieńko z Działu Gromadzenia i Opracowania Zasobów WBP w Olsztynie.

30.12.2008 r.Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zakończyła realizację projektu inwestycyjnego „Elektroniczny System Informacji Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu Mecenat 2008 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dotyczył stworzenia i wdrożenia systemu informatycznego umożliwiającego udostępnianie zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej w systemie biblioteki cyfrowej dLibra.

cofnij