Anna Michalkiewicz

 

Dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych do zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie w 2007 r.

 

Dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w 2007 r. zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Płatne ze środków finansowych Biblioteki Narodowej wyniosło: 59.591,00 zł. Zakupiono 2.226 vol. książek (o wartości 57.412,50) oraz 112 j.ew. audiobook’ów (o wartości 2.178,50 zł).

Zakupy poprzedziło zapytanie o cenę. Dostawcami nowości zostały następujące instytucje: Książnica Polska Sp. z o.o. w Olsztynie, Matras – Bydgoszcz. Filia w Olsztynie, OSDW Azymut – Warszawa, Aleksandria. Tomasz Witkowski – Katowice. Średnia cena książki wyniosła 25,49 zł. (w tym papierowej - 25,79 zł, audio - 19,45 zł) i była niższa o 3,51 zł w stosunku do roku ubiegłego.

Struktura zakupu przedstawia się następująco:

Rodzaj literatury Książka papierowa Audiobook’i Książka papierowa i audiobook’i
literatura piękna dla dorosłych 356 vol. 16% 40 j.ew. 36% 396 j.ew. 17%
literatura piękna dla dzieci 199 vol. 9% 8 j.ew. 7% 207 j.ew. 9%
literatura naukowa i popularnonaukowa 1.671 vol. 75% 64 j.ew. 57% 1.735 j.ew. 74%
RAZEM: 2.226 vol.   112 j.ew.   2.338 j.ew.  

W stosunku do roku ubiegłego wahania są minimalne, na korzyść literatury niebeletrystycznej. Struktura zakupu odzwierciedla politykę pozyskiwania do zbiorów w pierwszej kolejności literatury naukowej i popularnonaukowej, tytuły beletrystyczne reprezentują światowe nowości w dziedzinie literatury pięknej, teksty dla dzieci i młodzieży są wyborem najciekawszych propozycji autorów polskich i zagranicznych.

Książki kupowano z myślą o czytelnikach odwiedzających bibliotekę i zgłaszających zapotrzebowanie na konkretne tytuły. Są to studenci, maturzyści, pracownicy naukowi olsztyńskich uczelni, hobbyści, miłośnicy literatury pięknej, dzieci i młodzież.

Tematycznie zakup obejmuje publikacje z następujących dziedzin:

HUMANISTYKA – dominuje w zakupie ze względu na profil zbiorów WBP

NAUKI ŚCISŁE

HOBBY

BELETRYSTYKA – teksty prezentujące m.in. literaturę:

Tematycznie powieści są także zróżnicowane. Znajdują się wśród nich teksty obyczajowe, psychologiczne, sensacyjno-przygodowe, kryminalne, fantastyczno-naukowe, satyryczne.

KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – współczesna beletrystyka polska i światowa, bajki, legendy, zagadki, książki edukacyjne, rozwijające zainteresowania, książeczki-zabawki dla najmłodszych, teksty do czytania przez rodziców oraz do samodzielnej nauki i rozrywki.

W zakupie uwzględniono różnorodne formy piśmiennicze i edytorskie: pamiętniki, biografie, listy, felietony, eseje, szkice, publicystykę i pozycje beletrystyczne (proza, poezja, dramat), albumy, słowniki, leksykony, encyklopedie ogólne i specjalistyczne. Podobnie jak w latach ubiegłych, starano się wybrać najwartościowsze i najbardziej poszukiwane książki z bogatej oferty wydawniczej.

cofnij