Andrzej Marcinkiewicz

 

OD REDAKTORA

 

Rok minął jak z bicza trzasnął. Nie wiem jak to się dzieje, że wraz z upływem lat każdy następny mija szybciej. Mam nadzieję, że dla naszej bibliotekarskiej braci był to dobry rok. Kolejny raz dzięki szczodrobliwości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz lokalnych samorządów do bibliotek naszego regionu trafiło niemało środków i to zarówno na nowości wydawnicze, jak też na realizację wielu interesujących projektów. O ile na nowości wydawnicze biblioteki dostały pieniądze bez większych własnych wysiłków na ich uzyskanie, to środki na projekty wymagały pomysłu, wiedzy i umiejętności w zakresie pisania, dużej determinacji w ich realizacji oraz dokumentowaniu. Tym większa chwała tym, którym chciało się chcieć. Na dobre zadomowiły się w naszych bibliotekach Dyskusyjne Kluby Książki. Wielu z nas potwierdziło bardzo dobrą pozycję swych miejskich czy gminnych bibliotek w lokalnym środowisku. Niektórym udało się zaistnieć na forum krajowym czy wręcz międzynarodowym.

W bieżącym numerze polecam Państwa uwadze kilka artykułów:

W dziale W naszych bibliotekach Anna Michalkiewicz prezentuje zakupy nowości wydawniczych z ministerialnej dotacji. Warto zastanowić się przez chwilę nad tym, co kupiono do WBP, w jakich ilościach i jaka jest generalnie struktura zakupów w tej placówce. Porównanie z zakupami dokonanymi we własnej bibliotece może pomóc w analizie potrzeb czytelniczych i specyfiki własnego środowiska. W tym samym dziale Anna Rau dzieli się refleksjami po realizacji przez WBP międzynarodowego projektu „Realizujemy prawo do informacji” a Wiesława Borkowska-Nichthauser prezentuje z rocznicowej okazji działalność Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w naszym regionie.

Dział Ludzie z kręgu książki prezentuje sylwetkę pani Bożeny Wasilewskiej wieloletniej kierowniczki Działu Informacyjno-Bibliograficznego. Autorka artykułu Łucja Ciesielska charakteryzuje Panią Bożenę malując jej portret ciepłymi pastelowymi barwami. To dobrze, że po odchodzących na emeryturę pracownikach pozostają tak serdeczne wspomnienia.

W dziale Warto wiedzieć zachęcam do przestudiowania uwag naszego duńskiego współpracownika i kolegi Jona Madsena. W charakterystyczny dla siebie sposób dzieli się przemyśleniami na temat konieczności kształcenia ustawicznego i roli bibliotek w tym zakresie.

W bieżącym numerze najbardziej ucieszył mnie jednak inny artykuł. Waldemar Tychek próbuje się zmierzyć z legendą polskiego bibliotekarstwa Profesorem Jackiem Wojciechowskim. Nie tyle może z samym profesorem ile z jego dziełem i to w dodatku w aspekcie twórczości innej znakomitej postaci – Umberto Eco.

Myślę, że już zachęciłem państwa do lektury. Życzę dobrych wrażeń i zapraszam do współpracy z nami.

Andrzej Marcinkiewicz
Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

cofnij