Izabela Frąckowiak

 

Dyskusyjny Klub Książki w Olsztynie

 

Dyskusyjne Kluby Książki powstały w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem głównym było propagowanie mody na czytanie, udział w życiu literackim, spotkania z ciekawymi ludźmi, udział w interesujących dyskusjach na temat przeczytanych książek.

Pierwsze informacyjno-organizacyjne spotkanie olsztyńskiego DKK, działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, odbyło się 31.05.2007 r. Do sali Czytelni WBP na spotkanie przyszło 9 osób. Omówiliśmy zasady działania klubu i przedstawiliśmy listę książek, z których mogliśmy wybrać lekturę do kolejnych spotkań. Klubowicze opowiedzieli o sobie i swoich zainteresowaniach oraz pierwszej wspólnej lekturze - „Wszystkie języki świata” Zbigniewa Mentzla. Wbrew obawom, że będzie sztywno, ponieważ nie wszyscy znaliśmy się wcześniej, spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, było szczere i spontaniczne.

Kolejne spotkania (było ich 8) przebiegały podobnie. Popijając kawę, dyskutowaliśmy o wspólnie przeczytanych książkach. Wybieraliśmy kolejną do przeczytana, ale też polecaliśmy sobie inne nie mniej ciekawe tytuły. Dokonaliśmy kolejnych wyborów do zaznajomienia się z lekturą i przygotowania do dyskusji. Nasze spotkania były często bardzo gorące, ponieważ nie wszyscy prezentowali podobne zdanie na temat omawianej książki – jednym się podobała, innym nie. Nie było różnic co do książki Jacka Dehnela pt. „Lala”. Wszyscy docenili wysiłek pisarza, walory językowe i kunszt literacki, jednak zgodnie orzekli, iż książka jest przereklamowana. Na spotkaniu autorskim z Jackiem Dehnelem, pisarz stwierdził, że przedobrzył, ponieważ w tej powieści wplótł zbyt wiele gatunków literackich. Właśnie to przeszkadzało nam podczas czytania jego książki.

Spotkania autorskie są doskonałym „uzupełnieniem” naszych klubowych spotkań wokół lektury i literatury. Bezpośredni kontakt z pisarzami sprawia, że lepiej poznajemy autora oraz genezę powstawania książek. Również wyjaśniają i pomagają zrozumieć aktualne trendy literatury współczesnej.

W olsztyńskim DKK gościli:
Mariusz Sieniewicz – prozaik i felietonista; autor powieści „Prababka”, „Czwarte niebo”, „Żydówek nie obsługujemy”, „Rebelia” ;
Antoni Libera – tłumacz, pisarz, reżyser teatralny; autor powieści „Madame” ;
Jacek Dehnel – poeta, tłumacz, prozaik, malarz; autor powieści „Lala”;
Wojciech Kuczok – prozaik, poeta, krytyk filmowy i scenarzysta; autor powieści „Gnój”.

Wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy następujące książki:
„Wszystkie języki świata” Zbigniewa Mentzela ;
„Wyjący młynarz” Arto Passilinna ;
„Kronika ptaka nakręcacza” Haruki Murakami ;
„Przedział dla pań” Anity Nair ;
„Lala” Jaceka Dehnela ;
„O krok” Henninga Mankella ;
„Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” Mario Vargasa Llosy ;
„Kobiety ich mężczyzn” Sofiji Andruchowicz.

Ostatnie spotkanie DKK w 2007 r. odbyło się w stylowej cukierni Starego Miasta. Kolejne spotkanie już w 2008 roku będzie poświęcone książce węgierskiej autorki Terezii Mory pt. „Osobliwa materia”. Zastanowimy się, które z nowych książek z półki klubowicza wybierzemy jako lekturę do kolejnych spotkań.

Ponad pół roku cyklicznych spotkań, omawiania przeczytanych książek, poznawania upodobań czytelniczych członków Klubu, pozwoliły na rozszerzenie dyskusji często o zwykłe życiowe tematy. Można pokusić się o stwierdzenie, że połączyła nas nie tylko książka.

Zachęcam wszystkich, którzy lubią czytać lub dopiero mają zamiar rozpocząć przygodę z książką do powielania pomysłu Dyskusyjnych Klubów Książki lub przyłączenie się do już istniejących Klubów.

Witamina cudzej myśli to inicjatywa olsztyńskiego DKK, którą wcieliliśmy w życie w postaci założonej strony internetowej. Jej nazwę przyjęliśmy za historykiem literatury Markiem Zaleskim. Jak wskazuje metaforyczne hasło, założeniem „Witaminy” jest intelektualna wymiana myśli, w której możemy uczestniczyć nie tylko my klubowicze, ale również osoby niezaangażowane w DKK. Adres wirtualnego miejsca, w którym można na moment oderwać się od codzienności to www.wbp.olsztyn.pl/dkk/witamina. Swoje pomysły i propozycje do strony prosimy wysyłać na adres dkk@wbp.olsztyn.pl.

Do chwili obecnej działają trzy „witaminowe” podstrony: Witamina M, tzw. „Myśli nieuczesane” czyli zbiór cytatów i złotych myśli ; Witamina P, „Polecam książkę” , z listą lektur godnych do przeczytania wraz z krótką adnotacją ; Witamina K, „Książka odpowiedzi na wielkie i małe pytania świata”, dająca odpowiedzi na najróżniejsze pytania, od poważnych („Dlaczego czytam?”), przez abstrakcyjne („Co może zdarzyć się po wejściu do studni?”), po egzystencjonalne („A jeśli to wszystko iluzja i nie ma nic?”) oraz podróżniczo-czytelnicze („Jaką książkę zabrałbym na bezludną wyspę?”).

W tworzeniu „Witaminy” bardzo aktywnie pomaga nam DKK działający przy Gimnazjum w Działdowie. Uczniowie wysyłają na nasz adres własne recenzje polecanych książek oraz odpowiedzi do „Witaminy K”. Można też własne propozycje składać do dwóch skrzynek ustawionych w budynku Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

W najbliższej przyszłości planujemy połączenie „Witaminy” z „Zabawami literackimi”, wcześniejszą inicjatywą stworzoną przez pracownika WBP, Roberta Kuriatę. Jeżeli nasz pomysł prowadzenia DKK spotkał się z zainteresowaniem czytających zapraszam do współpracy.

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa
ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

cofnij