Krystyna Hałun, Joanna Burska

 

KALENDARIUM Z ŻYCIA BIBLIOTEK PUBLICZNYCH

 

Lipiec | Sierpień | Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień

LIPIEC

6-7. 07.2006 r. - w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Planeta 11 wolontariuszka z Austrii poprowadziła warsztaty filmowe. Ich efektem jest zabawny filmik, którego akcja rozgrywa się w ulubionej olsztyńskiej bibliotece.

17.07.2006 r. - w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zorganizowano konferencję inaugurującą projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w administracji pt. "n@utobus - bezprzewodowy autobus internetowy" w województwie warmińsko-mazurskim. Inauguracji dokonał wicepremier Ludwik Dorn.

26.07.2006 r. - WBP w Olsztynie zawarła porozumienie o współpracy z Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu, wydawcą portalu eSwiatowid.pl. Na mocy porozumienia WBP w Olsztynie zyska możliwość promocji swoich działań w portalu internetowym - Wirtualnym Centrum Kultury, które ma na celu upowszechnianie przedsięwzięć kulturalnych w ramach pogłębiania współpracy województwa warmińsko-mazurskiego z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

27.07.2006 r. - w dniu setnej rocznicy urodzin Jerzego Giedroycia w Czytelni Książek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się spotkanie z prof. Mieczysławem Jackiewiczem, znawcą stosunków polsko-litewskich, korespondentem "Kultury" w latach 90., byłym konsulem RP w Wilnie.

28.07.2006 r. - w Galerii Stary Ratusz otwarto wystawę Chrisa Niedenthala "TABU. Portrety nieportretowanych", prezentującą fotografie dzieci niepełnosprawnych.

SIERPIEŃ

8.08.2006 R. - ponad trzydzieścioro dzieci wzięło udział w spotkaniu z policjantką z Wydziału Prewencji KM Policji w Olsztynie, zorganizowanym przez filię nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

18.08.2006 r. - swoje prace na wystawie ph. "Rysunek i malarstwo" w Galerii Stary Ratusz zaprezentowała Weronika Tadaj-Królikiewicz.

31.08.2006 r. - oddziały dziecięce Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zakończyły tegoroczne wakacje w bibliotece. Mimo, że pogoda zachęcała bardziej do zabaw na świeżym powietrzu, ponad 600 dzieci wybrało zajęcia zaproponowane przez bibliotekarzy. Dzieci uczestniczyły w zabawach plastycznych i literackich, tworzyły własny teatrzyk, zgłębiały tajniki Internetu i poznawały podstawy obsługi komputera, brały udział w grach i zabawach, konkursach, wycieczkach, a nawet odbywały podróże kulinarne.

WRZESIEŃ

1.09.2006 r. - w Galerii Stary Ratusz odbył się wernisaż wystawy "Nasze dziedzictwo - aleje przydrożne Warmii i Mazur". Zaprezentowane fotografie są efektem jednego z programów rozpoczętego w 2005 r. przez Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie, realizowanego przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w Olsztynie.

W filii nr 3 MBP w Olsztynie otwarto wystawę fotogramów pochodzących ze zbiorów olsztyńskiego Muzeum Przyrody, zatytułowaną "Żurawie nie znają granic".

Odbyła się pierwsza w dziejach MBP w Olsztynie premiera filmu reklamującego bibliotekę - multimedialną filię dla dzieci "Abecadło". Bohaterem filmu jest Adaś, którego rysunkowe ludziki zachęcają do odwiedzenia biblioteki.

2.09.2006 r. - w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 zaprezentowano wyprodukowaną w ramach projektu Fundacji Bertelsmanna "Biblioteka dla młodych klientów" płytę CD zatytułowaną "Detektyw", która ma pomagać młodym ludziom w kształtowaniu własnej kariery zawodowej. Opracowana przez zespół Planety 11 płyta spotkała się z dużym zainteresowaniem urzędów pracy i szkół. Promocji płyty towarzyszyło otwarcie wystawy plakatów Adama Smoczyńskiego, jednego ze współtwórców graficznej strony "Detektywa".

2-3.09.2006 r. - filia MBP w Olsztynie Planeta 11 wzięła udział w Olsztyńskim Konwencie Fantastyki OLKON, w ramach którego miłośnicy dobrej fantastycznej literatury mogli się spotkać z małżeńskim duetem pisarskim - Mariną i Siergiejem Diaczenko - niekwestionowanymi liderami fantastyki psychologicznej.

13.09.2006 r. - w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 odbył się "Dzień z Radiem UWM". Osoby odwiedzające w tym dniu bibliotekę mogły poznać młody zespół tego Radia, a wszyscy wypożyczający otrzymywali w prezencie płytę CD promującą olsztyńskie zespoły muzyczne. Zespół Planety 11 włączył się też do zorganizowanej przez to Radio akcji "Olsztyn nie ściąga" - opracowując test z wiedzy ogólnej.

15.09.2006 r. - kolejny raz w Galerii Stary Ratusz zaprezentowana została wystawa malarstwa i rzeźby ph. "Sztuka łączy", na której zaprezentowano prace poplenerowe wykonane podczas III Międzynarodowych Warsztatów Plastycznych.

15.09.2006 r. - w ramach Programu Młodzież, w którym MBP w Olsztynie uczestniczy od 2005 roku, w filii Abecadło zajęcia z czytelnikami rozpoczął wolontariusz z Turcji, a 25 września dołączyła wolontariuszka z Francji. Oboje mają doświadczenie w pracy z dziećmi i poprowadzą zajęcia językowe, taneczne, muzyczne i teatralne. Ich spotkania z czytelnikami będą też okazją do zaprezentowania innych kultur i narodowości.

18.09.2006 r. - filie MBP w Olsztynie Abecadło i Planeta 11 odwiedzili uczestnicy międzynarodowej konferencji bibliotekarzy i organizatorów kultury, odbywającej się w bibliotece w Czerniachowsku (Rosja).

20.09.2006 r. - w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego odbyła się konferencja naukowa ph. "Współczesna biblioteka wobec wyzwań cywilizacyjnych". Współorganizatorami konferencji byli: Zarząd Główny Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów m.in. prof. zw. dr hab. Marcina Drzewieckiego (Uniwersytet Warszawski, CEBID), dr Danuty Koniecznej (Biblioteka Główna UWM w Olsztynie), Elżbiety Budnik (Olsztyńska Szkoła Wyższa), Danuty Pol-Czajkowskiej (MBP w Olsztynie), Sylwii Czacharowskiej (Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna), Wiesławy Borskowskiej-Nichthauser (WBP w Olsztynie).

20.09.2006 r. - Dział Zbiorów Specjalnych WBP w Olsztynie zorganizował muzyczne spotkanie poświęcone Stanisławowi Moniuszce z cyklu "Teka kompozytorów". Spotkanie odbyło się w Dziennym Domu Pomocy Społecznej "Nasz Dom" w Olsztynie.

26.09.2006 r. - MBP w Olsztynie gościła bibliotekarzy z Halmstadt (Szwecja) zainteresowanych pracą filii Abecadło i Planet 11. Efektem wizyty było zaproszenie do współpracy i wymiany doświadczeń.

29.09.2006 r. - w Galeria Stary Ratusz otwarto wystawę fotografii Marcina Nawrockiego pt. "Szepty natury".

PAŹDZIERNIK

11.10.2006 r. - w Czytelni Książek na seminarium szkoleniowym zebrali się pracownicy oddziałów dziecięcych i inni pracownicy bibliotek publicznych województwa. Uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach "Porozumienie bez przemocy" prowadzonych przez psycholog Marię Skowrońską, a także zapoznali się z ofertą wydawnictwa "Dwie siostry".

14.10.2006 r. - dzień oficjalnych urodzin Kubusia Puchatka - ulubionego bohatera książkowego małych czytelników, stał się okazją do uroczystego podsumowania etapu powiatowego konkursu "Przyjaciele Kubusia Puchatka". Laureaci z terenu powiatu olsztyńskiego - autorzy prac plastycznych i literackich otrzymali cenne nagrody, mieli okazję obejrzeć scenki z "Kubusia Puchatka" w wykonaniu aktorów Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz spróbować urodzinowego tortu.

16.10.2006 r. - Aleksander "OLO" Kiszka w Galerii Stary Ratusz zaprezentował serię portretów Jana Pawła II pt. "Opoka".

27.10.2006 r. - kolejna wystawa w Galerii Stary Ratusz "Z największą brutalnością. Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce wrzesień-październik 1939 r." przypomniała wydarzenia historyczne z czasów II wojny światowej.

LISTOPAD

6.11.2006 r. - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie rozpoczęła cykl szkoleń wyjazdowych w ramach projektu "@bus warmińsko-mazurski". Samochód wieloosobowy zakupiony w ramach projektu będzie służył do przewożenia niezbędnego wyposażenia technicznego, uczestników szkoleń i kadry szkolącej. W 2006 r. odbyło się 12 szkoleń w różnych bibliotekach publicznych województwa. Celem projektu było przede wszystkim ułatwienie dostępu do dóbr kultury i Internetu szczególnie w środowiskach małomiasteczkowych i wiejskich. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18.11.2006 r. - Biały Horyzont - Polska ekspedycja w Karakorum Passu Sar 7530 m. n.p.m. - to tytuł wystawy fotografii zaprezentowanej w Galerii Stary ratusz. Wystawa jest relacją z wyprawy pięciu młodych, polskich alpinistów w Karakorum w Pakistanie: Tomek Wawrzyniak (Olsztyn), Tomasz Słodnik (Gdynia), Piotr Pawlus (Kraków), Robert Szymczak (Gdańsk) i Paweł Kulinicz (Warszawa).

18.11.2006 r. - w Szkole Podstawowej w Czerwonce odbyła się konferencja ph. "Kontynuacja ogólnopolskiej akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w gminie Biskupiec". W akcji" Cała Polska czyta dzieciom" aktywnie uczestniczyła Miejska Biblioteka Publiczna w Biskupcu i podległe jej filie. Z ramienia WBP w Olsztynie w konferencji uczestniczyła zastępca dyrektora Wiesława Borkowska-Nichthauser.

GRUDZIEŃ

1.12.2006 r. - Galeria Stary Ratusz gościła wystawę Jarosława Nowackiego "Pod żaglami Zawiszy".

7-9.12.2006 r. - Dyrektor WBP w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz wraz z delegacją Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie przebywał w Taurogach na Litwie. Oprócz oficjalnego spotkania z władzami w urzędzie okręgu, odbyło się także spotkanie w lokalnej bibliotece, która współpracuje z WBP w Olsztynie w ramach przygotowywanego do realizacji projektu "Euroczytanie 2007". W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor Biblioteki w Taurogach, dyrektorzy pozostałych bibliotek powiatowych okręgu Taurogi oraz Eugenijus Saltis - dyrektor departamentu kultury, sportu i turystyki okręgu Taurogi. Podczas spotkania uzgodniono dalsze prace nad projektem "Euroczytanie 2007" oraz o 3-dniowej wizycie bibliotekarzy z okręgu Taurogi w Olsztynie w III kwartale 2007 r.

11.12.2006 r. - w Starym Ratuszu odbyło się zorganizowane przez WBP w Olsztynie seminarium szkoleniowe dla kadry kierowniczej bibliotek publicznych województwa. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim podsumowaniu projektów realizowanych w ciągu roku przez WBP w Olsztynie przy współudziale bibliotek terenowych. Uczestnikom przekazano także informacje dotyczące nowej inicjatywy Instytutu Książki w Krakowie i British Council polegającej na tworzeniu przy bibliotekach Dyskusyjnych Klubów Książki.

13.12.2006 r. - Stan wojenny. Spojrzenie po latach - wystawa pod tym tytułem została zaprezentowana w Galerii Stary Ratusz. Wystawę przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Olsztynie.

14.12.2006 r. - "Porozumienie bez przemocy" - to hasło warsztatów psychologicznych poprawiających umiejętności porozumienia z innymi ludźmi przeprowadzonych przez Marię Skowrońską dla pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

16.12.2006 r. - oficjalnie podsumowano konkurs "Przyjaciele Kubusia Puchatka". Laureaci wojewódzcy konkursu plastycznego i literackiego otrzymali cenne nagrody oraz książkę z własnymi pracami, wydaną nakładem WBP w Olsztynie. Uroczystość uświetnił bożonarodzeniowy występ młodych ludzi z różnych krajów, którzy gościli na warsztatach artystycznych zorganizowanych przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w ramach Programu Młodzież.

18.12.2006 r. - pod hasłem: "Najnowsze tendencje w bibliotekarstwie publicznym" odbyło się integracyjne spotkanie członków zarządu olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, przedstawicieli oddziałów i kół Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz członków kolegium Dyrektora WBP w Olsztynie. Spotkanie uświetniły wystąpienia Elżbiety Stefańczyk (Przewodnicząca Zarządu Głównego SBP w Warszawie), Barbary Budyńskiej (Kierownika Zakładu Bibliotekoznawstwa IKiCz), Dyrekcji WBP w Olsztynie: Andrzeja Marcinkiewicza i Wiesławy Borkowskiej-Nichthauser.

cofnij