Łucja Ciesielska

 

Rozmaitości literackie i biblioteczne

 

Telegramy Wydarzenia Telegramy Wydarzenia Telegramy Wydarzenia

Budżet Ministerstwa Kultury w 2000 roku wynosił 1,26 mld zł., w roku ubiegłym 1,087 mld zł, a na przyszły rok przewidziano 1,175 mld zł. W tym miejscu chyba radosne hura!!! ("Książki" 10/2002).

Pięćdziesiąt tysięcy złotych będzie kosztować reprint najstarszej drukowanej książki na świecie, a jest nią Biblia ze zbioru diecezjalnej biblioteki w Pelplinie. W Pelpińskiej bibliotece znajduje się nie tylko Biblia Gutenberga, ale także ponad 1200 innych kolekcjonerskich rarytasów. Uroczysta premiera księgi przewidziana jest w styczniu 2003 r. na Zamku Królewskim w Warszawie (więcej - "Wprost" 1 grudnia 2002).

W wersji elektronicznej można dzieło obejrzeć na stronach Polskiej Biblioteki Internetowej (www.pbi.edu.pl). W grudniu bowiem odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce Internetowej Biblioteki.

W dalszym ciągu o pieniądzach - Oto Stanisław Lem otrzymał milion dolarów za prawo do ekranizacji swojej powieści "Solaris". Film wyreżyserował Steven Soderbergh, a główną rolę zagra George Clooney. Niestety, jak donosi "Polityka" (nr 50/2002) amerykański film "Solaris" nie odniósł finansowego sukcesu, a tzw. otwarcie (czyli frekwencja w kinach w pierwszy weekend wyświetlania) nie było imponujące.

Na rynku księgarskim doszło do bezprecedensowej transakcji. Wydawnictwo Bertelsmann Media wypłaciło Jerzemu Pilchowi (około) 200 tysięcy złotych zaliczki na poczet honorarium za wydanie następnej książki. Z jednej strony jest to zapewne dobra wiadomość dla pisarzy (a mówi się o kolejnych ofertach - J. Głowacki, K. Grochola) z drugiej istnieje obawa, że mogą być trudności ze zdobyciem książek w księgarniach czy hurtowniach.

W Rosji proputinowska młodzieżówka "Idący Razem" (100 tys. członków) wydała wojnę pisarzom. Zainteresowali się zwłaszcza Wiktorem Pielewinem (autor znanej w Polsce powieści "Generacja P"), Władimirem Sorokinem oraz Wiktorem Jerofiejewem (więcej - "Newsweek" nr 50/2002).

Nowości edytorskie - "Świat według blondynki", pierwsze na świecie książkowe wydanie bloga (internetowy pamiętnik, dziennik) - www.aalli.blog.pl. Książka jest również debiutem wydawniczym wydawnictwa - ogme.pl. Natomiast znane wydawnictwo "Ruta" z Wałbrzycha w ubiegłym roku wydało książkę "Książki p.h.p. wiersze", której autorami są internauci, "ludzie bez nazwisk", piszący i czytający w sieci.

Tym samym przychodzi czas na pytania o zmierzch książki tradycyjnej, drukowanej. Uważam, że nigdy. Na dowód, że książka "trzyma się" mocno taka oto informacja: W 1976 roku w USA Kolorado wydano superksięgę. "The super book" waży 252,6 kg, a mierzy 2,74 x 3.07 m mając 300 stron. To nie to samo co jakieś bajty. Na poważnie, wierzę że książka tradycyjna będzie w naszych bibliotekach, naszych domach, choćby dlatego żeby mieć prawo wyboru.

Na początku grudnia trafiła do księgarń futurystyczna przeróbka powieści Henryka Sienkiewicza "Ouo vadis. Trzecie tysiąclecie" Martina Brama, w której chrześcijaństwo staje się jedną z wielu zakazanych przez globalne państwo, sekt. Książkę, która w warstwie fabularnej jest po prostu kopią Sienkiewiczowskiej historii Ligii i Winicjusza - można by zaklasyfikować jako pierwszą polską powieść z gatunku katofiction, czyli katolickiej fantastyki (więcej "Newsweek" z dnia 01.12.2002).

W grudniu wydano nowe dzieło 95-letniego Władysława Kopalińskiego "Leksykon wątków miłosnych". Jak sam autor twierdzi, książka "nie jest pracą ani pomocą naukową i nadaje się głównie do swobodnej lektury". Nowy leksykon literacki czy raczej ogólnokulturowy zawiera 522 hasła odnoszące się nie tylko do literatury a jego tematem jest, oczywiście, miłość.

Ta informacja na pewno nie będzie nieznaną ale w imię tzw. porządku, podaję: 72 -letni Imre Kertesz został pierwszym w historii węgierskim laureatem literackiej Nagrody Nobla. Swoją najgłośniejszą powieść "Los utracony" opublikowaną w 1975 roku oparł na swoich doświadczeniach z pobytu w Oświęcimiu oraz Buchenwaldzie. Imre Kertesz gościł w marcu 2002 r. w Polsce promując właśnie tę powieść. W 2003 wydawnictwo WAB (nagrodzone w 2002 r. "Paszportem Polityki") opublikuje pozostałe utwory "Fiasko" oraz "Kadysz dla nienarodzonego dziecka". Natomiast Joanna Olczak-Ronikier została laureatką Nagrody Literackiej NIKE. Statuetkę greckiej bogini i czek na 100 tys. zł otrzymała za opowieść o XIX i XX - wiecznych losach swojej rodziny "W ogrodzie pamięci".

Nagrodę "MAN BOOKER PRIZE FOR FICTION" otrzymał pisarz kanadyjski Yann Martel za książkę "Life of Pi" (więcej "Forum" nr 45/2002).

Nagrodę CONCOURTÓW, najbardziej liczące się francuskie wyróżnienie literackie otrzymał 54- letni Pascal Ouignard za książkę "Błądzące cienie".

"Paszport Polityki" z literatury otrzymała Dorota Masłowska za debiutancką powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".

Na zakończenie - osobom, które chcą sprawdzić swoje pióro w sposób lekki i przyjemny, polecam konkurs: "I ty możesz zostać grafomanem", ogłoszony przez tygodnik "Polityka" nr 51/52. Natomiast wszystkim, którzy próbują nauczyć się czegokolwiek z książek na temat obsługi komputera, charakterystykę takiego dzieła. Przychodzimy do księgarni i mówimy- "Potrzebowałbym wesołej, ciekawej, przystępnie napisanej i bardzo krótkiej książki o obsłudze komputera".

cofnij