Wiesława Borkowska-Nichthauser

 

Wspomnienie o Teresie Frudko

 

Ósmego listopada 2001 roku odeszła od nas na zawsze Pani Teresa Frudko. Pozostanie w naszej pamięci jako wspaniała, mądra, pogodna, pełna optymizmu i życzliwości koleżanka, szefowa, wykładowca, przewodnik i do końca życia uczestnik wycieczek krajowych oraz zagranicznych. Zawsze z podziwem i szacunkiem obserwowałam jej umiejętności organizatorskie. Wszystkie prace, bez znaczenia jak absorbujące i trudne wykonywała bez robienia wokół tego zbędnego szumu i zadęcia. Odnosiłam wrażenie, że nic i nikt nie sprawia jej kłopotu. Tak to potrafi bardzo niewiele osób. Ona należała do tych nielicznych, wyjątkowych. Ostatni raz widziałam Tereskę w dniu jej imienin 3 października 2001 r.. Mimo ciężkiej choroby zaprosiła nas do siebie (dużą grupę przyjaciół, koleżanek) na niesamowite przyjęcie imieninowe. Nie było tam rozmów o chorobach i sprawach smutnych.

Dzięki temu, że mieszkałyśmy na tej samej ulicy często wracałyśmy razem z pracy w Pomaturalnym Studium Bibliotekarskim Zaocznym. Mówiła, że swoją pracę zawodową wspomina z ogromnym sentymentem, a miała co wspominać. Od 22 września 1953 roku do 31 października 1962 była kierownikiem Filii nr 6 w Kortowie, następnie przez 10 lat pracowała jako bibliograf w Dziale Informacyjno - Bibliograficznym, a od 1 marca 1972 do września 1987 była kierownikiem Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Dodatkowo z dużym oddaniem, nie licząc godzin spędzonych ponad miarę dla dobra szkoły i jej słuchaczy od 1965 kierowała i wykładała literaturę piękną w Filii Państwowego Ośrodka Korespondencyjnego Kształcenia Bibliotekarzy (obecnie PSZZ filia CEBID-u). Tę funkcję sprawowała do września 1997 roku. W tym czasie tzw. "Sorbonkę", ukończyło ponad 960 bibliotekarzy .

Za swoją pracę zawodową i społeczną wyróżniona została Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami honorowymi : "Zasłużony Działacz Kultury", "Zasłużonym dla Warmii i Mazur", Zasłużony Działacz ZZKiS". Otrzymała również Nagrodę Wojewody Olsztyńskiego za upowszechnianie kultury oraz (dwukrotnie) Ministra Kultury i Sztuki.

cofnij