"W styczniu odwiedzi nas Agent wieczorową porą . Będzie łysą blondynką , która przyszła na świat ze związku Amazonki z Gladiatorem. (...) W lutym epidemia małyszomanii sięgnie zenitu .Oczywiście, w związku z olimpiadą Karol Durczok i Jolanta Pieńkowska prowadzić będą "Wiadomości" w czapeczkach "Red Bulla". Jedynka zaś uruchomi reality show " Pomożemy ci skoczyć" ,w którym panowie Blecharz i Żołądź prowadzić będą interaktywne seanse terapeutyczne z wykorzystaniem banana. Marzec i kwiecień przelecą jak z bicza strzelił - z nowa edycją Big Brothera. Dzięki specjalnej przystawce dołączonej do każdego numeru tygodnika "BB" będzie można - siedząc przed telewizorem - razić prądem uczestników zaba-wy zamkniętych w kontenerze. Eliminacja następować będzie samoczynnie, w takim tempie, że w programie wystąpi każdy, kto wyrazi na to ochotę (...).
(Włajer: "Przekrój" 2002 nr 2)
Jack Kerouac by się zdziwił. Długą rolkę papieru na której prawie pół wieku temu wystukał w trzy tygodnie powieść "W drodze", renomowany dom aukcyjny Christie's wycenił na ponad milion dolarów. (Sprzedano za 2,2 miliona). Pod kapitalistyczny młotek poszedł symbol buntu przeciwko amerykańskiemu wyścigowi szczurów,(...). Spadkobierca wystawił również na aukcję kilkanaście rzeczy należących do kultowego pisarza, wśród nich płaszcz przeciwdeszczowy, który kupił aktor Johnny Depp.
Kerouac byłby naprawdę zaskoczony swymi pośmiertnymi losami. Nie tylko aukcyjnym rekordem "W drodze", ale i decyzją radnych swego rodzinnego miasta Lowell w stanie Massachusetts. Samorząd nadał jego imię nowemu parkowi.
(A.Szostkiewicz "Polityka" 2002 nr 20 )
Olga Tokarczuk - znana i lubiana pisarka prezentuje swoje opowiadanie w piśmie "Studio" nr 4/2001 - dwumiesięczniku wydawanym w Krakowie. "Najbrzydsza kobieta świata" to opo-wieść zamieniająca "Wieczory cyrkowe" na opowieść "z biegiem lat, z biegiem dni". Pełne wydanie najnowszych opowiadań - "Gra na wielu bębenkach" wydało wydawnictwo "Ruta".
(...) chodził po parku w Vence z Gordonem Craigiem, jednym z największych reformatorów nowożytnego teatru (...) ,znał Leona Schillera, przyjażnił się z Jerzym Stępowskim, Peterem Brookiem, Tadeuszem Łomnickim, Jerzym Grotowskim, Tadeuszem Kantorem. Uchodził za najwybitniejszego szekspirologa naszych czasów. Jego interpretacje "Hamleta", "Króla Leara", "Snu nocy letniej" miały wpływ na kształt inscenizacyjny dwudziestowiecznego teatru co najmniej taki, jak szekspirowskie role i filmy Laurence'a Olivera z lat 40. i 50. Jest jednym z najsłynniejszych teatrologów świata. Jego książki tłumaczono na dziesiątki języków, łącznie z japońskim i estońskim (...).
(T.Nyczek: "Przekrój" 2001 nr 1 )
Jan Kott - ur.1914 r w Warszawie, zmarł 2001, wydał min. "Zjadanie bogów", "Kamienny potok", "Szkice o Szekspirze", "Szekspir współczesny", "Pisma wybrane", "W-wa 1991 "Iskry".
Wydawnictwo Oxford University Press opublikowało w 37 tomach, pod tytułem "Odkrycia na Pustyni Judzkiej", wszystkie rękopisy z Qumran, odnalezione ponad pół wieku temu w grotach nad Morzem Martwym. Wśród nich znajdują się odpisy ksiąg biblijnych, które są prawie 1000 lat starsze od znanych hebrajskich rękopisów Starego Testamentu.
("Więź" 2002 nr1)
W wieku 85 lat zmarł w Madrycie Camilo Jose Cela, laureat Nagrody Nobla, autor powieści "Rodzina Pascala Duarte", w której opisał gwałt i przemoc panujące w hiszpańskiej rodzinie, przełamując narodowe tabu. Ze względu na frankistowską cenzurę, kolejną powieść "Ul", pisaną techniką symultaniczną wydał w Argentynie. Jose Cela jest również twórcą tremendyzmu: makabryczna burleska, czarny humor, groteskowa obsceniczność. Wiele z tego możemy odnaleźć w utworze "Mazurek dla dwóch nieboszczyków". Camilo Jose Cela: prowokator, obrazoburca i wielbiciel kobiet.
("Wprost" 2002 nr 3)
W wieku 104 lat zmarł Gregorio Fuentes - skromny rybak, wieloletni przyjaciel Ernesta Hemingwaya, pierwowzór literackiego bohatera z utworu "Stary człowiek i morze".
Znany rosyjski nacjonalista, lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski zaprezentował dziennikarzom 70 tomów swych dzieł zebranych pt. "Klasyka polityczna LDPR". Liczbą wydanych tomów pobił takich twórców, jak Lenin i Stalin, którzy nawet ra-zem wzięci napisali mniej: pełne wydanie dzieł Lenina liczyło 55 tomów, zaś Stalina "tylko" 13.
Bibliotekarze drżyjcie: Żyrinowski zapowiedział, że "cykl" zakończy się, gdy wydany zostanie setny tom. Myślę, że wszyscy znamy jednak dobrą zasadę: nie należy wierzyć nikomu, kto zbyt dużo mówi i zbyt dużo pisze, bo zapewne ma jakieś kompleksy i kłopoty ze zdrowiem.
"Punkt po punkcie" pismo sygnowane przez słowo/obraz terytoria i Oddział Gdański Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pierwszy numer poświęcono twarzy. W numerze znajdziemy eru-dycyjne rozprawy oraz wymowne punkty odniesienia - Bacon, Kant, Herbert, Różewicz i nie tylko oni. Osobną przygodą estetyczną są w tym numerze ilustracje towarzyszące kolejnym punktom, w które ujęto materiały numeru.