Maria Tuczyńska, Alicja Dołgan

 

Biblioteka Publiczna w Rynie ma już 60 lat

 

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, dnia 13 maja 2009 roku, w Bibliotece Publicznej w Rynie zorganizowano imprezę jubileuszową z okazji 60-lecia istnienia biblioteki. Na imprezę zaproszono przedstawicieli władz samorządowych z powiatu giżyckiego oraz miasta i gminy Ryn, byłych i obecnych pracowników oraz długoletnich i aktywnych czytelników Biblioteki Publicznej w Rynie. Zaproszono również kadrę kierowniczą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, bibliotekarzy z powiatu giżyckiego (Giżycko, Wydminy, Miłki, Kruklanki, Wilkasy), jak również dyrektorów z zaprzyjaźnionych bibliotek (z Mrągowa, Reszla i Pozezdrza), a także kadrę kierowniczą instytucji na co dzień współpracujących z biblioteką, sponsorów i członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Rynie.

Uroczystość rozpoczęła się obejrzeniem wystawy ph. „Biblioteka Publiczna w Rynie na przestrzeni 60 lat: 1949-2009” w Czytelni Biblioteki Publicznej w Rynie, po czym zaproszeni goście udali się na część oficjalną i artystyczną do sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury. Na wstępie prowadzący imprezę: Maria Tuczyńska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rynie oraz Zenon Prokopowicz –klubowicz Dyskusyjnego Klubu Książki, powitali przybyłych gości i zaprosili do obejrzenia prezentacji multimedialnej o 60-leciu placówki. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie upominków byłym i obecnym pracownikom biblioteki oraz długoletnim czytelnikom przez Józefa Karpińskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Ryn. Następnie miało miejsce wręczenie listów gratulacyjnych z życzeniami, upominków oraz kwiatów na ręce dyrektor Marii Tuczyńskiej.

Po tym przyszedł czas na część artystyczną. Goście obejrzeli spektakl teatralny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego w Rynie pt. „Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupéry, pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy „Dangerous Team” oraz popisy ryńskiej formacji „Break-Dance” z Ryńskiego Centrum Kultury, a także wysłuchali koncertu Grupy „TAK” z Olsztyna, z którą gościnnie wystąpił Krzysztof Lewandowski. Grupa „TAK” i Krzysztof Lewandowski przygotowali na tę imprezę specjalny repertuar, który zawierał piosenki: Marka Grechuty, Grupy pod Budą, Roberta Kasprzyckiego, Elżbiety Adamiak oraz własne autorskie, utrzymane w klimacie poezji śpiewanej. Na zakończenie jubileusz biblioteki uczczono lampką wina i tortem urodzinowym.

Jubileusz to doskonała okazja do dokonania podsumowań i przypomnienia wydarzeń historycznych dotyczących Biblioteki Publicznej w Rynie. Na przestrzeni 60 lat nastąpiło wiele zmian:

 1. pod względem lokalowym:
 2. pod względem organizacyjnym:
 3. pod względem kadrowym:
 4. pod względem działalności merytorycznej i kulturalno-oświatowej:
 5. ROKCZYTELNICYWYPOŻYCZENIA
  (w woluminach)
  1949brak danychbrak danych
  1959brak danychbrak danych
  196984422 492
  19791 09026 046
  19891 47721 539
  19991 21224 896
  20081 02118 788
 6. 5. Biblioteka organizowała:
 7. Szczegółowe informacje na temat działalności Biblioteki Publicznej w Rynie szukaj na stronie www.biblioteka.ryn.pl.

  cofnij