25 marca 2009 r. WBP zorganizowała spotkanie odbiegające tematycznie od dotychczasowo organizowanych pod hasłem „Przeciwdziałanie bezrobociu”. Chcieliśmy pomóc osobom poszukującym pracy umożliwiając im kontakt ze specjalistami w nieformalnej, kameralnej atmosferze.
Spotkanie poprowadziły Bożena Piątek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Katarzyna Pietkiewicz, Małgorzata Majsterek i Anna Pliszke z Miejskiego Urzędu pracy w Olsztynie.
Dzięki nim uczestnicy spotkania mogli poznać sytuację panującą na lokalnym rynku pracy, która jest szczególnie trudna dla osób z wyższym wykształceniem, bowiem do zawodów najczęściej poszukiwanych należą m.in. fryzjer, kucharz i frezer.
Omówione zostały także sposoby i formy aktywnego poszukiwania pracy, trudności, na jakie narażone są osoby starające się o zatrudnienie, a także działania podejmowane przez Urzędy Pracy na rzecz pomocy bezrobotnym jak np. umożliwianie odbycia stażu zawodowego, prace interwencyjne, pomoc w uzyskaniu środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej, dofinansowanie studiów podyplomowych oraz organizowanie różnorodnych szkoleń.
Obecnie, aby znaleźć dobrą pracę, nie wystarczą kwalifikacje zawodowe i wykształcenie, przede wszystkim należy umieć odpowiednio zaprezentować się nowemu pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także świadomie tworzyć własny wizerunek i budować karierę zawodową.
Wiedzę tę można zdobyć biorąc udział w bezpłatnych zajęciach warsztatowych organizowanych przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (WUP) w Olsztynie nie tylko dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, ale także dla pracodawców, absolwentów szkół oraz studentów. „Autoprezentacja – kształtowanie wizerunku zawodowego”, „Zaplanuj swoją przyszłość zawodową”, „Asertywność – jak być otwartym, naturalnym i skutecznym” to tylko niektóre z propozycji. Na warsztatach m.in. nauczyć się można jak skutecznie radzić sobie ze stresem, umiejętnie komunikować się z innymi, efektywnie zarządzać czasem, a także prawidłowo sporządzać dokumenty aplikacyjne.
W CIiPKZ istnieje również możliwość indywidualnego spotkania z doradcą zawodowym, który na podstawie wyników testów psychologicznych określi nasze predyspozycje oraz mocne i słabe strony osobowościowe i zawodowe.
Uczestnicy spotkania „Przeciwdziałanie bezrobociu” mieli okazję porozmawiać z miłymi, kompetentnymi i otwartymi szkoleniowcami, którzy wyczerpująco odpowiadali na zadawane pytania, doradzali i wyjaśniali wątpliwości. Okazało się, że wbrew pozorom istnieje wiele możliwości zdobycia nowych umiejętności, podniesienia kwalifikacji zawodowych oraz uzyskania wsparcia podczas poszukiwania pracy.
Organizatorzy i uczestnicy (20 osób) byli zgodni, że takie niezobowiązujące, zorganizowane na neutralnym gruncie spotkanie jest przyjazną formą informacji i zachęca do korzystania z usług Urzędów Pracy.
Czy warto organizować w bibliotece spotkania takie jak nasze? Warto! Gorąco namawiamy do pójścia w nasze ślady!