Oto kolejny numer naszego pisma. Mam nadzieję, że każdy bibliotekarz znajdzie w nim coś ciekawego dla siebie. Dział Instrukcyjno-Metodyczny natrudził się niemało podsumowując naszą pracę w roku ubiegłym, ubierając to wszystko w tabelki i liczby. Uważnie analizując te materiały możemy znaleźć sporo odpowiedzi na dręczące nas pytania (oczywiście, jeśli kogoś dręczą) dotyczące kondycji bibliotek, metod pracy naszych sąsiadów i ich recepty na sukces. Jeśli już o sukcesie mowa to warto tu z kronikarskiego obowiązku napisać o zwycięstwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w krajowym konkursie „Mistrz promocji czytelnictwa” za 2008 r. Myślę, że to dobra okazja, by podziękować pracownikom WBP za ich pomysłowość, zaangażowanie i pracowitość. Takich sukcesów nie osiąga się w pojedynkę i są one wynikiem zbiorowego wysiłku. Dziękuję pięknie wszystkim, którzy się do tego sukcesu przyczynili.
Sporo w bieżącym numerze Borussii. Recenzje i omówienia prasowe Wydawnictwa przybliżają Sylwia Białecka i Tadeusz Czajka, ponadto Anita Romulewicz rozmawia z Kazimierzem Brakonieckim – laureatem Wawrzynu – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Prezentujemy też laudację wygłoszoną przez Marka Barańskiego podczas wręczania nagrody. Jest nam miło, gdyż książka Brakonieckiego „Historie bliskoznaczne”, którą zgłosiliśmy do nagrody mediów polskich „Cogito”, została przez znakomitych i sławnych jurorów zauważona i znalazła się w gronie nominowanych do tej nagrody.
W dziale W naszych bibliotekach na szczególną uwagę zasługują dwa artykuły: w pierwszym dr Danuta Konieczna dzieli się swymi doświadczeniami w umiejętnym planowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni bibliotecznej, w drugim zaś Ada Walendziak mówi o kolejnym międzynarodowym programie realizowanym wspólnie z przyjaciółmi z pięknego Bornholmu.
Mamy też w bieżącym numerze debiutantów. Do czytania namawia, myślę że z dobrym skutkiem pani Ewa Bażanowska.
Poza tym jak zwykle serdecznie zachęcam do lektury Bibliotekarza Warmińsko-Mazurskiego oraz zapraszam do jego współtworzenia.