Joanna Burska, Krystyna Hałun

 

KALENDARIUM Z ŻYCIA BIBLIOTEK PUBLICZNYCH
(styczeń - czerwiec 2009)

 

Styczeń | Luty | Marzec | Kwiecień | Maj | Czerwiec

STYCZEŃ

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu rozpoczęła rok wystawą pt. „Zajdź wyżej, czyli górskie wariacje stowarzyszenia exploracje.com

Filia nr 9 MBP w Olsztynie kontynuowała zajęcia dla przedszkolaków. W styczniu przedszkolne dzieci uczestniczyły w bibliotecznych spotkaniach sześciokrotnie, poznając twórczość m.in. J.Brzechwy, J.Tuwima, W.Chotomskiej, D.Wawiłow, D.Gellner, a także dziecięce czasopisma. Głośne czytanie uzupełniono zabawami, konkursami, zajęciami plastycznymi, np. z okazji przypadających w styczniu Dni Babci i Dziadka dzieci mogły wykonać tablice genealogiczne swojej rodziny oraz specjalne kalendarze. W bibliotecznych zajęciach uczestniczyły też dzieci niesłyszące z SOSW, którym przeczytano, a następnie przetłumaczono na język migowy skróconą wersję „Kopciuszka”. Czytanie uatrakcyjniły zabawy logiczne oraz zajęcia plastyczne.

Działający w filii nr 1 MBP w Olsztynie klub „Sufler” informuje czytelników o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście i dla zainteresowanych osób organizuje grupowe uczestnictwo w nich. W styczniu klubowicze byli dwukrotnie w teatrze, raz w filharmonii i dwa razy w Miejskim Ośrodku Kultury. Łącznie z tej formy udziału w imprezach kulturalnych skorzystały w styczniu 94 osoby.

6.01.2009 r. – w Galerii Stary Ratusz otwarto wystawę pt. „Szkoła pejzażu” prezentującą pastele osób skupionych w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie wokół artysty Marka Świąteckiego.

14.01.2009 r. – z okazji Dnia Wikipedii w filii Planeta 11 MBP w Olsztynie gościła olsztyńskich wikipedystów – Pawła Witkowskiego (administratora) i prof. UWM Stanisława Czachorowskiego. Podczas spotkania, zebranym zaprezentowano tę niezwykłą, internetową encyklopedię. Chętni mogli też uczestniczyć w warsztatach edytorskich, podczas których tworzono m.in. hasło o Planecie 11. Uczestnicy otrzymali CD-ROMY z Wikiencyklopedią Warmii i Mazur.

15.01.2009 r. – w filii Multicentrum MBP w Olsztynie odbyła się biblioteczna inauguracja obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii ogłoszonego przez ONZ. W tym dniu w Multicentrum odbywały się wykłady, prelekcje, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i plastyczne, projekcje filmowe, wszystko przygotowane w taki sposób, aby jak największą liczbę młodych uczestników zainteresować fascynującym światem astronomii. Astronomiczna i kosmiczna tematyka jest też planowana m.in. w czasie ferii, Dni Literatury Dziecięcej, Tygodnia Bibliotek i Kosmicznej Majówki.

17.01.2009 r. – w filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Mikołajki w Baranowie zorganizowano spotkanie dla czterolatków pt. „Od czwartego roku bez książki ani kroku”. Sołtys Anna Szumska czytała dzieciom „Wiersze Juliana Tuwima”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali swoją pierwszą książeczkę oraz zakładkę do książki. Rodzice otrzymali broszurki promujące głośne czytanie dzieciom. Nagrody ufundowała lektorka tego spotkania.

21.01.2009 r. – z okazji Dnia Babci i Dziadka w filii Planeta 11 MBP w Olsztynie odbył się niezwykły koncert zagrany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej i urozmaicony poezją w wykonaniu Joanny Malinowskiej. Na koncert zaproszono mieszkańców Domu Kombatant i pensjonariuszy DPS. Zacnych gości podjęto herbatką i ciasteczkami.

23.01.2009 r. – w Galerii Stary Ratusz odbył się wernisaż prac Wojciecha Jasionowicza pt. „Portret Mazur”.

23.01.2009 r. – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie czytelnicy mieli okazję spotkać się z Radiem UWM FM, które swój popołudniowy program nadawało tego dnia właśnie z Planety. Uczestnicy mogli zobaczyć jak nadawany jest program „na żywo”, w jaki sposób pracują dziennikarze, na czym polega praca realizatora dźwięku itd. Mogli też posłuchać rozmów ze znanymi ludźmi i wziąć udział w licznych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

23.01.2009 r.MBP w Szczytnie wspólnie z Gimnazjum nr 1 zorganizowała wieczór literacki pt. „Z podróży Zbigniewa Herberta”. Młodzież z kółka teatralnego działającego przy Gimnazjum Nr 1 w Szczytnie zaprezentowała przedstawienie pt.„Śródziemnomorskie inspiracje w twórczości Zbigniewa Herberta”, a Jadwiga Pijanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie w zastępstwie autora prof. Zbigniewa Chojnowskiego przeczytała wykład o związkach poety z Warmią i Mazurami. W spotkaniu wzięło udział 61 osób.

24.01.2009 r. – w tym dniu w filii Abecadło MBP w Olsztynie babcie, dziadkowie i wnuczęta bawili się wspólnie na imprezie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Atrakcją spotkania okazał się występ „papierowej czarodziejki”, uczestniczki programu „Mam talent” – Bronisławy Fitak-Chodyny. Spotkanie zorganizował portal Familie.pl

30.01.2009 r.Biblioteka mrągowska zorganizowała wieczór promocyjny i autorski wydanego własnym nakładem w grudniu 2008 r. Almanachu Poezji Mrągowskiej pt.: „Tutaj się ze sobą mijamy”. W wydarzeniu, który odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta Mrągowo, uczestniczyli autorzy wierszy, zaproszeni goście i mieszkańcy miasta. Podczas spotkania autorzy prezentowali swoje wiersze oraz podpisywali tomiki. Spotkanie zainspirowało pisarzy – autorów tomiku do kontynuacji wspólnych spotkań w bibliotece w celu prezentowania swoich dokonań literackich.

30.01.2009 r. – filia Planeta 11 MBP w Olsztynie obchodziła Dzień Brazylijski. O tym egzotycznym kraju ciekawie i z entuzjazmem opowiadał Pan Ryszard Popławski, Studio Tańca Focus zaprezentowało gorącą brazylijską sambę, a grupa „Cordao De Ouro” – capoeirę – wyróżniającą się dynamizmem i taneczną płynnością sztukę walki.

31.01.2009 r. – grupa teatralna działająca przy Oddziale dla Dzieci MBP w Barczewie wystąpiła gościnnie z programem kolęd w Domu Opieki „Laurentius” w Redykajnach.

LUTY

Oddział dla Dzieci Biblioteki mrągowskiej w ramach ferii zimowych zorganizował dla dzieci spotkania z cyklu poznajemy zawód ze strażakiem Komendy Straży Pożarnej oraz magistrem farmacji.

1-20.02.2009 r. – wystawa plakatów pt. „Przejawy dyskryminacji” gościła w MBP w Morągu w ramach projektu „Razem na rzecz tolerancji, razem przeciw dyskryminacji”, którego partnerem było Stowarzyszenie Razem dla Innych z Żabiego Rogu, natomiast liderem jest Fundacja Rokor1 z Gdyni.

2-14.02.2009 r.oddziały i biblioteki dziecięce MBP w Olsztynie zorganizowały biblioteczne ferie dla wszystkich chętnych dzieci. Mogły one wziąć udział w zajęciach literackich i plastycznych, w konkursach, projekcjach filmowych, spotkaniach teatralnych, grach PlayStation, a nawet balach. Ogółem zorganizowano 56 różnych form zajęć, a uczestniczyło w nich 750 dzieci.

2-28.02.2009 r. – w tych dniach w filii nr 13 MBP w Olsztynie można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Living Together” przygotowaną we współpracy z British Council, prezentującą prace zgłoszone na internetowy konkurs fotograficzny zorganizowany w trzech kategoriach: „Nowe twarze, nowe miejsca”, „Znaczenie domu”, „Migracja – nowy fenomen”. Imprezą uzupełniającą wystawę była dyskusja o wpływie migracji na społeczeństwa europejskie, która odbyła się w bibliotece w dniu 24.02 z udziałem uczniów klas drugich V LO oraz wolontariuszek z Hiszpanii, Austrii i Francji. Dyskusja koncentrowała się na problemach wynikających z życia i pracy w społeczeństwach wielokulturowych oraz na wpływie mniejszości religijnych, narodowych i społecznych na państwa goszczące.

2-15.02.2009 r.ferie zimowe w Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie. W czasie wolnym od nauki dzieci uczestniczyły w grach i zabawach z wykorzystaniem komputerów, zbiorów multimedialnych OLDziM oraz portali Internetowych. Dzieci układały puzzle, kolorowały postaci z bajek, rozwiązywały krzyżówki i łamigłówki, uczestniczyły w projekcji filmów dostępnych w zbiorach OLDziM. W feriach udział wzięło 62 dzieci i 19 opiekunów. Uczestnikami byli czytelnicy OLDziM oraz dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Olsztynie.

2-13.02.2009 r.Oddział dla Dzieci MBP w Morągu zabrał dzieci w „Niezwykłe podróże” – cykl imprez zorganizowanych w ramach ferii zimowych.

2.02.2009 r. – miłośnicy siatkówki spotkali się w filii Planeta 11 MBP w Olsztynie z siatkarzami AZS UWM Olsztyn: Wojciechem Grzybem, Pawłem Siezieniewskim i Ollim Kunnarim. Licznie zgromadzeni kibice zadawali pytania, robili pamiątkowe zdjęcia, prosili o autografy. Niespodzianką spotkania był tort dla Olli Kunnariego, który w tym właśnie dniu obchodził urodziny.

3.02.2009 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kisielicach gościła artystów ze Studia Teatralnego ART-RE z Krakowa, którzy zaprezentowali teatrzyk pt. "Zaczarowany młynek". Spektakl obejrzało 65 dzieci.

4.02.2009 r. – na emeryturę odeszła Joanna Purzycka – długoletnia kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie.

4.02.2009 r. – w filiach MBP w Olsztynie gościł teatr ART-RE z Krakowa z baśnią „Zaczarowany młynek”. Mali widzowie mogli nie tylko obejrzeć spektakl, ale także wziąć w nim udział. Mieli też okazję zaprezentować się w pokazie mody.

5.02.2009 r.Biblioteka mrągowska w ramach ferii zimowych w celu poznania i przypomnienia elementarnych podstaw udzielania pierwszej pomocy zorganizowała pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu dwóch zawodowych ratowników medycznych.

5.02.2009 r.Galeria Stary Ratusz gościła wystawę prac Marka Szczęsnego pt. „W dwóch odsłonach – Siły przyrody”.

7.02.2009 r. – w filii nr 13 MBP w Olsztynie odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Trzynastkowych Moli Książkowych. Ta nowa inicjatywa biblioteki przygotowana została z myślą o dzieciach najmłodszych w wieku 3-5 lat. Pierwsze spotkanie poświęcono oswajaniu nocnych strachów. Dzieci wysłuchały opowiadania o Lilii i bestii z szafy oraz zaprzyjaźniły się ze swoimi strachami wykonując ich sympatyczne podobizny. Klubowicze otrzymali legitymacje, w których pieczęcią potwierdza się udział w zajęciach. Dla dzieci, które zbiorą najwięcej pieczątek przewidziano nagrody.

11.02.2009 r.„Miłość nie pyta o wiek” – pod takim hasłem spotkanie poetyckie w oparciu o utwory Daniela Filipowicza zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie. W walentynkowym wieczorze z poezją szczycieńskiego poety uczestniczyły 42 osoby, które wysłuchały wierszy miłosnych w wykonaniu samego autora oraz zaprzyjaźnionej młodzieży z Zespołu Szkół Nr 3 w Szczytnie.

12.02.2009 r. – w filii nr 13 MBP w Olsztynie na zakończenie „Ferii z dreszczykiem” odbył się bal na zamku Drakuli. Przy upiornych hitach takich jak „Thriller” i „Ghostbusters” bawili się poprzebierani za czarownice, potwory i wampiry uczestnicy balu maskowego. Dodatkową atrakcją balu była wspólna nauka potwornego tańca oraz konkursy. Uczestnicy mogli też poddać próbie swoją odwagę sprawdzając, co kryje się w Wielkiej Skrzyni Horroru.

13.02.2009 r. – w Czytelni Głównej w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. Spotkanie zorganizowane w ramach realizacji Dyskusyjnych Klubów Książki poprowadziła Bernadetta Darska.

14.02.2009 r. – w BPMiG w Mikołajkach ogłoszono konkurs literacki z okazji Dnia Walentynek pt.: „Powiedz mi, jak mnie kochasz...”. Zadaniem uczestników było zgłoszenie własnego dotychczas nigdzie niepublikowanego ani nagradzanego tekstu w wybranej przez siebie kategorii – list miłosny, poezja, wyznania liryczne. Zwycięzcą został Marcin Stępiński, uczeń gimnazjum. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

14.02.2009 r. – w filii nr 12 MBP w Olsztynie odbyło się walentynkowe spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Feliksem Walichnowskim, mieszkańcem Zatorza, współpracownikiem „Naszego Olsztyniaka”, a także naszym czytelnikiem. Autor specjalnie na tę okazję napisał wiersz, oczywiście walentynkowy.

14.02.2009 r. bal karnawałowy „W świecie bajki” zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie. Impreza przeznaczona była dla najmłodszych użytkowników biblioteki. W czasie balu dzieci obejrzały bajkową inscenizację przygotowaną przez swoich rówieśników, uczestniczyły w zabawie tanecznej, brały udział w grach towarzyskich oraz śpiewały karaoke. Bal został zorganizowany na zakończenie ferii zimowych, uczestniczyło w nim 18 dzieci.

14.02.2009 r. – w filii w Baranowie (BPMiG w Mikołajkach) odbył się „Bajkowy Bal Choinkowy”. Wspaniała zabawa karnawałowa została zorganizowana dla dzieci w wieku 3-6 lat. Maluchy przebrały się za ulubione postacie bajkowe. Miłą niespodzianką było spotkanie ze Świętym Mikołajem i słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców.

16.02.2009 r. – pani Renata Gawlińska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Mikołajki otrzymała medal podczas uroczystej gali w Teatrze Żydowskim w Warszawie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2007/2008.

17-28.02.2009 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kisielicach przygotowała wystawę pt. "...cicho pochylam głowę" poświęconą twórczości mieszkańca Kisielic Bartłomieja Kawskiego, który zajął I miejsce w Turnieju Jednego Wiersza pt. "O Złote Pióro" Iława 2008. Tytuł wystawy to cytat z nagrodzonego wiersza. Mieszkańcy Kisielic i gminy mogli zapoznać się z twórczością lokalnego twórcy.

19.02.2009 r. – we współpracy z Samorządem Miasta Olsztyn w Galerii Stary Ratusz otwarto wystawę pt. „Olsztyn – przestrzeń kosmiczna” zainspirowaną obchodami Międzynarodowego Roku Astronomii.

23.02.2009 r. – w filii nr 13 MBP w Olsztynie zorganizowano V Konkurs Ortograficzny „O Laur Szkolnego Mistrza Ortografii” dla uczniów klas 6. z sąsiadujących z biblioteką szkół podstawowych. 26 uczestników pisało dyktando oraz rozwiązywało test z kultury języka polskiego, w którym należało wykazać się znajomością przysłów i powiedzeń, a także reguł poprawnościowych.

Tłusty czwartek w filii 12 MBP w Olsztynie był naprawdę tłusty. Dzieci przygotowywały w bibliotece ciasto na ciastka i faworki. Wystarczyło tylko potem zabrać je do domu i upiec.

25.02.2009 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie zorganizowała spotkanie z dr. hab. Norbertem Kasparkiem i miłośnikiem epoki napoleońskiej Adolfem Teresiakiem oraz prelekcję dla młodzieży gimnazjalnej i zainteresowanych mieszkańców miasta na temat: „Wschodniopruskie kampanie Napoleona i generała Louisa Davout”. Odbyła się również promocja książki prof. Janusza Jasińskiego i Sławomira Skowronka pt. „Wschodniopruskie kampanie Napoleona”.

27.02.2009 r.filia Multicentrum MBP w Olsztynie zaprosiła miłośników muzyki na wykład „Muzyka salonów wiedeńskich XIX wieku”, poświęcony życiu i twórczości Josepha Haydna. Okazją do podjęcia tej tematyki była przypadająca w 2009 roku dwusetna rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora.

MARZEC

Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie włączył się w akcję Wiosenna Zbiórka Książek – „Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy” zainicjowanej przez Fundację ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Zebrano 332 wol. W akcji udział wzięła także BPMiG w Mikołajkach. Zebrane książki biblioteka przekazała Stowarzyszeniu Oświatowo-Kulturalnemu w Zełwągach i do Domu Dziecka w Giżycku.

02.03.2009 r.MBP w Szczytnie rozpoczęła realizację projektu „Do literatury przez teatr” realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Literatura i czytelnictwo Priorytet 1. Promocja literatury i piśmiennictwa kulturalnego. Celem projektu, który potrwa do końca roku, jest promowanie literatury i czytelnictwa poprzez „teatr czytany” dla młodzieży i dorosłych oraz przedstawienia literackie dla dzieci. Każde spotkanie, wzbogacone o wystawę, jest wydarzeniem literackim przybliżającym uczestnikom literaturę piękną polską i zagraniczną.

4.03.2009 r. – w filii nr 18 powstał drugi Klub Mam, który – podobnie jak klub w filii Abecadło MBP w Olsztynie – stwarza możliwość spotykania się w bibliotece mamom opiekującym się swoimi maleństwami. Podczas spotkań mamy mogą wymieniać się doświadczeniami, poszerzać wiedzę z zakresu opieki nad dzieckiem i wychowania, poznawać elementy pedagogiki zabawy. Natomiast maluchy mają okazję pobawić się z rówieśnikami.

6.03.2009 r. Małgorzata Smieszek-Leszczyńska zaprezentowała w Galerii Stary Ratusz cykl fotografii pt. „Indonezyjskie klimaty”.

9.03.2009 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Działdowie zorganizowała wykład dr Michała ZającaNajnowsze zjawiska na polskim rynku książki dla dzieci i młodzieży” przeznaczony dla bibliotekarzy gminnych bibliotek publicznych powiatu działdowskiego, nauczycieli – bibliotekarzy z bibliotek szkolnych, nauczycieli polonistów i dla innych osób zainteresowanych tą tematyką. Udział wzięło 40 osób.

10.03.2009 r. – czytelników filii Planeta 11 MBP w Olsztynie w orientalną przygodę z kulturą, językiem i zwyczajami japońskimi zabrali Yoichi Iida, Ryszard Popławski i Zbigniew Urbalewicz. Natomiast 14 marca miłośnicy mangi uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Aleksandrę Pniewską.

11.03.2009 r. odbył się Okręgowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Olsztynie. Na Zjeździe przedstawiono sprawozdania z działalności Okręgu w poprzedniej kadencji (lata 2005-2009), wybrano nowe władze, Komisję Rewizyjną, Sąd Koleżeński i Delegatów na Zjazd Krajowy SBP. Przewodniczącą Zarządu została ponownie Wiesława Borkowska-Nichthauser (zastępca dyrektora WBP w Olsztynie), wiceprzewodniczącą – Elżbieta Budnik (dyrektor Biblioteki Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego), a sekretarzem wybrano Renatę Pietrulewicz (kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Olsztynie). Pełen skład Zarządu oraz inne informacje na temat Okręgu na stronie www.sbp.olsztyn.pl. Na Zjeździe omówiono też bieżące sprawy oraz plany Okręgu SBP.

13.03.2009 r. – o godz. 21.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Białej Piskiej rozpoczęło się I spotkanie z cyklu „Głośne czytanie nocą” zatytułowane „Pijesz – popłyniesz, czyli każdy jest bosmanem swego losu” podczas, którego każdy mógł przeczytać głośno fragment swojej ulubionej lektury kojarzącej się z tematem przewodnim oraz podyskutować o literaturze. Imprezie towarzyszyły prezentacje muzyczne oraz wystawa Jacka Woźniaka pt. „Szkunery – książęta oceanów”.

13.03.2009 r.MBP w Barczewie we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie oraz Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowała wystawę malarstwa dr. hab. Marka Szczęsnego i rzeźby dr. Izydora Borysa pt. „Woda, ziemia, powietrze”.

14.03.2009 r.MGBP w Dobrym Mieście zorganizowała wernisaż prac 5 młodych artystów z Dobrego Miasta pt. „Jestem...”. Swoje prace w bibliotece wystawili: Marta Kańska, Piotr Grynczel, Michalina Wołodźko, Katarzyna Sulżycka, Marta Sosnowska.

16-31.03.2009 r.MBP w Szczytnie prezentowała wystawę pt. „Kiedy byłem dziełem sztuki. Życie i twórczość Erica-Emmanuela Schmidta”.

17.03.2009 r. – po raz drugi w filii Planeta 11 MBP w Olsztynie obchodzono Dzień Świętego Patryka. Licznie zgromadzona publiczność mogła sprawdzić swoją wiedzę o Zielonej Wyspie w „konkursie kanapowym”, podziwiać tańce irlandzkie wykonywane przez zespół Celtic Dance i obejrzeć „Once” - filmową opowieść o dwóch pokrewnych duszach, które odnalazły siebie na pełnych wrzawy ulicach Dublina.

19.03.2009 r.Międzynarodowy Dzień Poezji stał się pretekstem do zorganizowania w WBP w Olsztynie imprezy ph. „Wiosenna kolekcja torebek literackich”. W trakcie spotkania młodzież z Grupy Teatralnej „Kokon” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie prezentowała specjalnie z tej okazji wykonane torebki autorstwa Ewy Bażanowskiej, Jagody Dąbkowskiej i Barbary Żebrowskiej, przy okazji czytając głośno wiersze poetów polskich. Słowo wstępne do spotkania wygłosił Kazimierz Brakoniecki, a sponsor Książnica Polska zorganizowała stoisko z tomikami poezji. Spotkanie ubarwiły performance „biały-przezroczysty” Wiesława Wachowskiego oraz konkurs poetycki.

19.03.2009 r. – studenci II roku Wydziału Sztuki UWM zaprosili mieszkańców Olsztyna do filii Planeta 11 MBP w Olsztynie na wernisaż wystawy prezentującej prace powstałe na zajęciach grafiki warsztatowej, prowadzonych przez Maję Baranowską. Studenci przedstawili swoje prace wykonane techniką linorytu, „najbardziej malarską techniką graficzną”.

20.03.2009 r. – w atrium Starego Ratusza zaprezentowano koncepcję "Olsztyn - powrót tramwaju” przygotowaną przez społeczne stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna. Spotkanie poprowadzili członkowie stowarzyszenia Tomasz Birezowski i Łukasz Tworkowski.

20.03.2009 r. – w filii nr 12 MBP w Olsztynie dzieci zainspirowane „Kopciuszkiem” wybierały groch z fasoli i innych ziaren, by tworzyć niepowtarzalne mozaiki na naczyniach i wazonach uzyskanych ze starych puszek. Nie ma to jak recykling!

21.03.2009 r.Galeria Stary Ratusz po raz kolejny gościła fotografie Chrisa Niedethala, tym razem pod tytułem „Listy do Syna”.

25.03.2009 r. – w WBP w Olsztynie zorganizowano konferencję pt. „Kondycja bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w świetle oceny stanu czytelnictwa za 2008 r.”. Uczestnikami wydarzenia byli dyrektorzy i kierownicy bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego. W programie oprócz przedstawienia najistotniejszych wyników czytelnictwa za 2008 r. zaprezentowane zostały przykładowe działania podjęte w bibliotekach, które miały wpływ na zmianę wizerunku biblioteki na przykładzie MBP Ełk, MBP Giżycko i GBP Kiwity, a przedstawiciel Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego omówił najważniejsze założenia realizowanego przez Fundację ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek, który obejmie także biblioteki publiczne naszego województwa. Poinformowano również zebranych o nowych przedsięwzięciach, których realizację rozpoczęła WBP tj. o projekcie szkoleniowym „Z Danii do Polski – transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych” oraz projekcie dla bibliotek dziecięcych pt. „Bajkowe spotkania z książką na Warmii i Mazurach”.

25.03.2009 r. – w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie ph.: „Przeciwdziałanie bezrobociu” poprowadzone przez przedstawicieli Miejskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

25.03.2009 r. – karierę zawodową zakończyła Anna Brzozowska – długoletni pracownik Działu Zbiorów Specjalnych WBP w Olsztynie.

26.03.2009 r.filia nr 2 MBP w Olsztynie zaprosiła swoich czytelników na spotkanie z poetką, pisarką, autorką słuchowisk – Alicją Bykowską-Salczyńską. Zebrani mieli okazję porozmawiać z autorką o jej twórczości i posłuchać jej poezji.

27.03.2009 r.WBP w Olsztynie zorganizowała wyjazd do Gdańska dla grupy pracowników własnych oraz z bibliotek terenowych na konferencję pt. „Polska i norweska książka obrazkowa. Uczynić dzieci czytelnikami”, która odbyła się w ramach projektu Fundacji Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych”.

27.03.2009 r.spotkanie z fotografikiem przyrody Hubertem Jasionowskim w MBP w Szczytnie. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć zdjęcia szczycieńskiego fotografika przyrody oraz posłuchać barwnych opowieści o zwierzętach i okolicznościach powstawania wybranych fotografii. W spotkaniu uczestniczyły 33 osoby.

27.03.2009 r.„Czytelnicze powitanie wiosny” – organizatorami imprezy pod takim hasłem były biblioteki: publiczna i szkolna w Woźnicach (gmina Mikołajki). W imprezie udział wzięli uczniowie starszych klas podstawowych. Bibliotekarki przedstawiły ciekawostki o wiośnie. Następnie każda klasa miała do wykonania określone zadania związane z wiosną. Oprócz dobrej zabawy uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości i zdobycia nagród. Bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich konkurencjach.

27.03.2009 r. – pod hasłem „Poznaj świat osób głuchoniewidomych” w filii Planeta11 MBP w Olsztynie odbyło się spotkanie z osobami dotkniętymi równoczesnym uszkodzeniem słuchu i wzroku oraz tłumaczami-przewodnikami, którzy pomagają im w wykonywaniu codziennych czynności, w kontaktach międzyludzkich, kształceniu oraz w podejmowaniu i wykonywaniu pracy. Głuchoniewidomi kontaktują się z otoczeniem używając specjalnych metod, np. dotykowego alfabetu Lorma, kreślenia drukowanych liter łacińskich na dłoni, znaków języka migowego i alfabetu palcowego głuchych, odbieranego wzrokiem lub dotykiem. W programie spotkania znalazły się tańce integracyjne w kręgu, opowieści o życiu osób głuchoniewidomych, nauka alfabetu Lorma oraz języka migowego. Zaskoczeniem dla wielu uczestników spotkania było to, że osoby dotknięte tak znaczną dysfunkcją tryskają energią i dobrym humorem oraz aktywnie uczestniczą w życiu codziennym.

30.03.2009 r.MBP w Szczytnie zaproponowała mieszkańcom miasta spektakl w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza pt. „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmidt. Spektakl obejrzało 87 osób.

30-31.03.2009 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie w ramach realizacji zadań biblioteki powiatowej, przy współpracy z gminnymi bibliotekami publicznymi powiatu działdowskiego zorganizowała spotkania z Grzegorzem Kasdepke. Spotkania z dziećmi odbyły się w Szkole Podstawowej w Turzy Wielkiej, Szkole Podstawowej w Płośnicy, Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku.

KWIECIEŃ

Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie rozpoczął realizację projektu pt. „Bajkowe spotkania z książką na Warmii i Mazurach” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Literatura i Czytelnictwo”. Celem projektu jest promocja literatury, czytelnictwa i piśmiennictwa kulturalnego poprzez realizację cyklu imprez, których tematem przewodnim jest bajka. Działania kierowane są zarówno do dzieci, jak i osób, które z nimi pracują. Projekt obejmuje: konkurs na scenariusz zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem bajki, wystawy, spotkania z dziećmi w bibliotece lub przedszkolach, internetowe akcje w czasie III Światowych Dni Bajki, publikację książki z nagrodzonymi scenariuszami, która zostanie zaprezentowana w czasie konferencji podsumowującej projekt.

MBP w Morągu rozpoczęła cykl 10 warsztatów pt. „Porozmawiajmy o tolerancji” prowadzonych przez Joannę Wieczorek, członka Stowarzyszenia Razem dla Innych, koordynatorki projektu „Razem na rzecz tolerancji, razem przeciw dyskryminacji” skierowanego do młodzieży.

MBP w Barczewie we współpracy z Fundacją Środowisk Twórczych w Olsztynie oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie przygotowała w klubie „U Artystów” wystawę plastyczną Zbigniewa Kozłowskiego pt. „Myśli skłębione, zaklęte obrazy”.

MBP w Morągu zakończyła działania związane z realizacją projektu „Zaczarowaną dorożką w świat mazurskiej przyrody” realizowany od stycznia br., w ramach którego zorganizowano warsztaty z instruktorem, spotkania z reżyserem, sesję fotograficzną oraz wyjazd na spektakl do „Teatru Wybrzeże”. Inicjatywa dofinansowana została w ramach konkursu „Równać szanse 2008”.

01.04.2009 r. – w Bibliotece mrągowskiej otwarto Witrynę Karykatury, w której co dwa tygodnie prezentowany jest nowy rysunek satyryczny.

01-30.04.2009 r.MBP w Szczytnie przygotowała wystawę pt.: „Być zadowolonym z samego siebie to największe szczęście. Tomasz Mann”

2-17.04.2009 r. – w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zorganizowano już po raz dziewiąty Dni Literatury Dziecięcej, które tym razem, z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii, odbywały sie pod hasłem „Gwiezdne podróże małe i duże”. Dzieciom zaproponowano bogaty program uwzględniający w równym stopniu naukę i rozrywkę. Biblioteki i oddziały dziecięce przygotowały: zajęcia literackie i plastyczne, głośne czytanie z udziałem znanych i lubianych olsztyniaków, wykłady i pogadanki, warsztaty, projekcje filmowe i spektakle teatralne, konkursy, gry i zabawy oraz spotkania autorskie z Wandą Chotomską, Ewą Chotomską i Grzegorzem Kasdepke.

W I połowie kwietnia w filii Abecadło w Olsztynie można było obejrzeć dwie wystawy: „Uroki Warmii”, na której swoje prace plastyczne prezentowali uczniowie Gimnazjum nr 11 w Olsztynie oraz „Wielkanoc” z rysunkami i ozdobami świątecznymi wykonanymi przez dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2.

3-4.04.2009 r. – tradycyjnie, jak każdej wiosny, w filii nr 18 MBP w Olsztynie odbył się Świąteczny Kiermasz Artystyczny zorganizowany wspólnie z członkami Grupy Działań Twórczych. Na kiermaszu można było kupić bezpośrednio od twórców obrazy, biżuterię, rzeźby, haftowane serwetki oraz pisanki. Ofertę wzbogaciły dzieci z Ośrodka Wsparcia własnoręcznie wykonanymi ozdobami wielkanocnymi i kartkami świątecznymi.

3-4.04 i 17-18.04.2009 r. – pod hasłem „Nie taki komputer straszny” w filii nr 13 MBP w Olsztynie odbywały się zajęcia komputerowe dla dorosłych. Zainteresowanie zajęciami było tak duże, że filia nie była w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak działają komunikatory internetowe, serwisy zaprojektowane do przechowywania dokumentów, zdjęć i plików filmowych oraz nauczyli się tworzyć własne prezentacje w programie Power Point i Windows Movie Maker.

2.04.2009 r. – na emeryturę przeszła Krystyna Ogonowska – długoletni pracownik księgowości WBP w Olsztynie.

3.04.2009 r. – w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Mikołajkach odbył się Konkurs recytatorski Poezji Religijnej „Nie lękaj się, zaufaj nadziei”. Celem konkursu było przybliżenie postaci Papieża Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego poprzez popularyzację ich twórczości. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszej gminy. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, wszyscy dyplomy pamiątkowe i słodkości.

8.04.2009 r. – w Galerii Stary Ratusz zaprezentowano wystawę prac znanego fotografika Tomasza Tomaszewskiego pt. „Rzut beretem”.

8-24.04.2009 r.„Zwyczaje, obrzędy i wierzenia na Warmii i Mazurach” – to temat przewodni cyklu prezentacji multimedialnych przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczytnie. Cykl spotkań obejmował zwyczaje i obrzędy związane z dawnym życiem ludności, zarówno z pracą, zabawą, jak i obchodami świąt na Warmii i Mazurach. Spotkania wzbogacono zaprezentowaniem literatury regionalnej oraz wystawą rzeźb „Kłobuki mazurskie” autorstwa Brygidy Bocian. W spotkaniu uczestniczyło 120 uczniów młodszych klas szkół podstawowych.

9.04.2009 r., 15.04.2009 r.zmarli: Irena Grabowska i Jan Wróblewski. Świat bibliotekarski Warmii i Mazur stracił dwoje zasłużonych bibliotekarzy, członków honorowych SBP.

9.04.2009 r.filię nr 9 MBP w Olsztynie odwiedziła Iwona Pavlović. Jurorka popularnego programu TVN "Taniec z gwiazdami" zaprezentowała dzieciom bajkę J.J. Rojka pt. "O pstrej kokoszce", a następnie odpowiedziała na wiele różnych pytań. Dała się również namówić na krótki pokaz tańca. Były też autografy oraz sesja zdjęciowa. „Ale super!” – to komentarz czytelników do całego spotkania.

13-20.04.2009 r. – WBP w Olsztynie w siedzibie własnej oraz lokalnych bibliotekach publicznych w Piszu, Pieniężnie, Giżycku i Iławie zorganizowała cykl regionalnych spotkań informacyjnych związanych z realizacją w naszym województwie ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek.

16.04.2009 r. – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ruszkowie gościły na zajęciach w Oddziale dla Dzieci w MBP w Działdowie w ramach projektu „Zawieramy przyjaźń z książką” realizowanego przez Szkołę, a finansowanego z „Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich”.

17.04.2009 r.„Iluminacje stron Biblii – wystawa prac pokonkursowych” – to tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Stary Ratusz we współpracy z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Wystawa to pokłosie II edycji Konkursu na Iluminację strony Biblii Jana Gutenberga, który został zorganizowany w 2008 r. w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

20.04.2009 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie rozpoczęła nowy projekt pod nazwą SOFFA czyli SuperOrbitalny Festiwal Filmów Amatorskich, realizowany przez filię Planeta 11 MBP w Olsztynie, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do udziału w festiwalu zaproszono młodych mieszkańców naszego województwa zajmujących się amatorsko filmem i gotowych do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności. Festiwal rozpoczęły 27.04 warsztaty, których uczestnicy mogli uzyskać umiejętności pomocne w przygotowaniu konkursowych prezentacji, a zakończy uroczysty finał w dniach 5-6.06.

20-21.04.2009 r. – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy pełniąca zadania biblioteki powiatowej zorganizowała dla bibliotek powiatu nidzickiego (Nidzica, Kozłowo, Janowo, Janowiec Kościelny) cztery spotkania autorskie z pisarzem powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży Krzysztofem Petkiem. W spotkaniach udział wzięło około 200 osób.

21-24.04.2009 r. – z członkami Dyskusyjnych Klubów Książki na Warmii i Mazurach oraz czytelnikami spotkała się Izabela Sowa. Spotkania odbyły się w bibliotekach publicznych w Dobrym Mieście, Iławie oraz Bartoszycach.

21.04.2009 r. – w Czytelni Książek Starego Ratusza odbyło się spotkanie z Mirosławą Kosmulską, autorką książki „Jak Bądkowski ze Słomczyńskim… Literackie listy z pieprzem”. Rozmowę poprowadził Wojciech Ogrodziński.

22.04.2009 r. – w Dziennym Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom” filia nr 7 MBP w Olsztynie zorganizowała spotkanie z cyklu „Literatura satyryczna” poświęcone Joannie Chmielewskiej. W spotkaniu uczestniczyło 30 pensjonariuszy.

Klub Integracji Społecznej przy Miejskim Zespole Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz filia Planeta 11 MBP w Olsztynie zorganizowały targi pracy, podczas których można było uzyskać informacje o ofertach olsztyńskiego rynku pracy a także porozmawiać z pracodawcami o wymaganiach kwalifikacyjnych, predyspozycjach, uzdolnieniach itp. niezbędnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony pracodawców, jak i poszukujących pracy.

23.04.2009 r.Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie została laureatem I nagrody Ogólnopolskiego konkursu "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008". Wręczenie nagrody odbyło się 23 kwietnia 2009 r. w Teatrze Buffo w Warszawie. WBP w Olsztynie wyróżniała się tym, że jej akcje liczne, skuteczne i nowoczesne w formie skierowane były do wszystkich grup wiekowych i społecznych od przedszkolaków do osób starszych i samotnych nieopuszczających domów, angażujące czytelników i pracowników bibliotek. Ogólnopolski konkurs "Mistrz Promocji Czytelnictwa 2008" jest organizowany przez Polską Izbę Książki i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Konkurs na najbardziej aktywną bibliotekę promującą czytelnictwo zyskał dużą popularność w tegorocznej edycji 2009 wzięły w nim udział 102 biblioteki.

23.04.2009 r. – w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, współfinansowanego przez Fundację Billa i Melindy Gates, w którym udział wezmą także biblioteki publiczne z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

23.04.2009 r.Czy każdy, bez względu na wiek, powinien mieć dostęp do wszystkich treści? Czy jakiekolwiek ograniczenia mają sens? A może pewne filmy/książki/muzyka nie powinny być dostępne niepełnoletnim? Nad takimi zagadnieniami dyskutowano podczas debaty z udziałem ekspertów, rodziców i młodzieży, zorganizowanej w filii Planeta11 MBP w Olsztynie.

23.04.2009 r. – w Atrium w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Książki ph.: „Hamlet i nie tylko”. W programie spotkania przedstawione zostały fragmenty dramatów „Hamlet” i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare'a. W rolę odtwórców bohaterów szekspirowskich wcielili się młodzi aktorzy Piotr Chomik, Szymon Kołodziej i Agnieszka Maracewicz - studenci Policealnego Studium Teatralnego im. A. Sewruka w Olsztynie. W drugiej części imprezy odbyła się promocja pisma literacko-kulturalnego VariArt wydanego przez WBP w Olsztynie.

25.04.2009 r. Małgorzata Kalicińska była gościem Biblioteki Publicznej w Rynie. Czytelnicy spotkali się z autorką w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

25.04.2009 r.w filii Abecadło MBP w Olsztynie po raz kolejny zebrał się Klub Kangura, którego członkowie od października 2008 roku spotykają się w bibliotece, aby wymienić się doświadczeniami na temat wychowania i pielęgnacji dzieci oraz by propagować noszenie maluchów w chustach i ergonomicznych nosidełkach.

27.04.-10.06.2009 r.MGBP w Kisielicach przygotowała wystawę plastyczną pt. „W królestwie abstrakcji” Izabeli Ślusarczyk – nauczyciela plastyki w Zespole Szkół w Kisielicach oraz uczniów z Kółka Plastycznego przy wspomnianej wyżej szkole. Wystawa ukazuje różne oblicza abstrakcji, bogactwo technik (taszyzm, odbijanka, kolaże). Prace dzieci to ukłon w stronę takich malarzy jak Jackson Pollock czy Pieta Mondrian. Prace pani Izabeli stoją na pograniczu abstrakcji i sztuki przedstawiającej.

27.04.2009 r.spektakl pt. „Dobrze” Tomasza Manna w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie zaprezentowano w MBP w Szczytnie. Spektakl obejrzało 98 osób.

27.04.2009 r.MGBP w Nidzicy współorganizowała Konkurs wiedzy i recytatorski ph. „Romantyk w szarej codzienności, czyli o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego”. Partnerami przedsięwzięcia byli: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Wyspiańskiego w Nidzicy, Parafia Miłosierdzia Bożego w Nidzicy oraz Nidzicki Ośrodek Kultury. W konkursie udział wzięło około 100 uczestników i zaprezentowali oni bardzo wysoki poziom wiedzy i recytacji, niejednokrotnie pozytywnie zaskakując jury (Dorota Wnuk – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nidzicy, Maria Nasiadka-M-GBP w Nidzicy, ks. Andrzej Midura, Tadeusz Sobczak – aktor-lalkarz, instruktor teatralny, Waldemar Smaszcz-przewodniczący jury). Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia był koncert Leszka Długosza, krakowskiego poety, kompozytora i aktora. Przed koncertem laureaci otrzymali gratulacje i nagrody od organizatorów konkursu i wiceburmistrz Beaty Nasiadki.

28.04.2009 r.w filiach MBP w Olsztynie: Multicentrum i Planeta 11, odbyło się spotkanie z Robertem Barthem, francuskim globtroterem, pieśniarzem, animatorem kultury, który od lat pieszo i rowerem przemierza Europę. Spotkanie zorganizowało Centrum Polsko-Francuskie tuż przed kolejną wyprawą rowerową podróżnika, tym razem wokół Bałtyku, przez Polskę, Niemcy, Danię, Szwecję, Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę.

29.04.2009 r.Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie zorganizowała promocję książki Krzysztofa Wiśniewskiego „Konfrater w Gniewie”. Autor książki – dyrektor Szkoły Podstawowej w Turzy Wielkiej (gmina Działdowo) akcję książki przygodowej dla młodzieży umieścił głównie w Działdowie i Gniewie. Krzysztof Wiśniewski spotkał się z uczniami Gimnazjum, z którymi następnie zwiedzał miasto śladami bohaterów książki. Gościł również u Burmistrza Miasta – Bogdana Badzionga, oraz na sesji Rady Miejskiej. W spotkaniach brali również udział synowie autora – bohaterowie książki i Ewa Sotomska dyrektor MBP w Działdowie.

30.04.2009 r.w filii Abecadło MBP w Olsztynie odbyła się debata podsumowująca projekt „Wystarczy byś był” finansowany przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu „Młodzież w działaniu”. W debacie uczestniczyli pensjonariusze Domu Opieki „Kombatant”, młodzież klas 2. II LO i młodzież aktywnie zaangażowana w realizację projektu, którego celem było niwelowanie przepaści międzypokoleniowej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych.

Filia MBP w Olsztynie Planeta 11 zaprosiła swoich czytelników na imprezę zatytułowaną „Przygoda za Wielkim Murem”, podczas której można było odbyć filmową podróż do Chin z Magdaleną Klupczyńską, obejrzeć pokaz kung-fu w wykonaniu Szkoły Shaolin z Olsztyna i sprawdzić swoją wiedzę o Kraju Smoka w „konkursie kanapowym”.

MAJ

Biblioteka w Mrągowie włączyła się w cykl obchodów XI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. W ramach wydarzenia zrealizowano cykl lekcji bibliotecznych pt. „Stary człowiek w literaturze” w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie. Lekcje oparte były o pokaz multimedialny przykładów postaci z literatury polskiej i obcej.

1.05.2009 r. – pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Działdowie a Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie zawarte zostało porozumienie na rzecz partnerskiej współpracy przy realizacji do końca grudnia 2009 r. projektu systemowego pt. „Zmienić siebie” w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W porozumieniu określono zasady współpracy, w ramach których biblioteka zobowiązała się do opieki nad dziećmi rodziców uczestniczących w zajęciach.

5.05.2009 r.90-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża było tematem przewodnim kolejnej wystawy w Galerii Stary Ratusz.

6-7.05.2009 r.Anna Onichimowska spotkała się z czytelnikami bibliotek w Braniewie i Morągu, a Wojciech Kuczok w Elblągu i Szczytnie w ramach realizacji projektu DKK – Dyskusyjne Kluby Książki.

8-15.05.2009 r.filie MBP w Olsztynie włączyły się do świętowania Tygodnia Bibliotek obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteka to plus”. Przygotowany przez biblioteki program imprez uwzględniał zainteresowania i potrzeby różnych grup uczestników. Były więc spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy ratownictwa medycznego, spektakle teatralne, zajęcia edukacyjne, różnego rodzaju warsztaty, konkursy i zabawy. Łącznie zorganizowano 58 imprez, w których uczestniczyło ponad 750 osób.

8.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Rafałem Bętkowskim. Impreza ta otwierała cykl Majowych Spotkań z Książką zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną ph. „Dziennik Literacki Olsztyna”. W trakcie spotkania autor przybliżył słuchaczom tajemnice związane z historią młynów zamkowych.

8.05.2009 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie wraz z współorganizatorami: bibliotekami szkolnymi Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie i Gimnazjum nr 1 w Działdowie zorganizowała dwa spotkania z Anną Onichimowską. Trzecie spotkanie zorganizowano wspólnie ze Szkołą Podstawową w Ruszkowie w ramach projektu „Zawieramy przyjaźń z książką” realizowanego przez Szkołę, a finansowanego z „Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich”.

8.05.2009 r. – w ramach współpracy z lokalnym przedszkolem Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie zorganizowała spotkanie autorskie z dr. Feliksem Walichnowskim, na którym autor prezentował 125 osobowej grupie przedszkolaków m.in. książkę „Bajeczki z mysiej dziureczki”.

8.05.2009 r. – Centrum Kultury w Ostródzie Miejska Biblioteka Publiczna oraz Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostródzie zorganizowały Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Ostróda Jana Nosewicza.

8.05-15.05.2009 r. – w tych dniach z okazji obchodów „Tygodnia Bibliotek” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kowalach Oleckich zorganizowano turniej literacki dla klas piątych szkoły podstawowej ph. Ania z Zielonego Wzgórza kontra Opowieści z Narnii. Brało w nim udział 42 uczniów. Dzieci świetnie się bawiły podczas odgrywania scenek z wybranych fragmentów książek, układaniu haseł reklamowych zachęcających do przeczytania książki lub obejrzenia filmu, wymyślaniu życzeń urodzinowych i z innych okazji, rysowaniu postaci fantasty, czy odgadywaniu pytań związanych z książkami. Zorganizowano także spotkania dla przedszkolaków pt. „Kolorowy świat bajek”. Były to spotkania bardzo radosne i gwarne. Czytane i opowiadane bajki przeplatane były związanymi z treścią pytaniami i zabawami, np. bajka „O rybaku i złotej rybce” była inspiracją do zbudowania wraz z dziećmi akwarium, z tą właśnie rybką i wymyślaniem próśb do spełnienia. Odwiedziło nas 75 przedszkolaków. Dodatkowo przygotowano poplenerową wystawę prac plastycznych pt. „Wyprawa na Safari”.

9.05.2009 r. – w Czytelni Książek w Starym Ratuszu WBP odbyła się promocja książki „Projekt – rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia.” Güntera Verheugena i Marka Orzechowskiego. W spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Lisek (poseł, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP) oraz Józef Skrzypiec (prezes Wydawnictwa Bellona). Patronat honorowy nad imprezą objął Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

9.05.2009 r.filia nr 9 MBP w Olsztynie zaprosiła czytelniczki na kolejne spotkanie z cyklu: Haftowanie może być pasją”. Gościem spotkania i główną jego atrakcją była Elżbieta Michno-Jędraszek, która od 25 zajmuje się tkaniną artystyczną. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Pracownia Pani Elżbiety wykonała np. wszystkie tkaniny znajdujące się w Pałacu Biskupów w Licheniu. Nasze czytelniczki, które same dokonują cudów z nici i tasiemek, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały krótkiego wykładu o tym jak powstają gobeliny i obejrzały dzieła naszego gościa.

9.05.2009 r. – z okazji Dnia Europy w Olsztynie odbyło się w Starym Ratuszu WBP spotkanie z Juozasem Šikšnelisem z Kłajpedy, pisarzem, autorem litewskiej antologii olsztyńskich pisarzy. W książce tej znalazły się utwory Kazimierza Brakonieckiego, Tamary Bołdak-Janowskiej, Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, Włodzimierza Kowalewskiego, Ewy Szyling i Joanny Wilengowskiej. Spotkanie prowadził Kazimierz Brakoniecki. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.

10.05.2009 r. – w filii Planeta 11 MBP w Olsztynie zakończyły się zapoczątkowane w kwietniu warsztaty filmowe dla osób zamierzających zgłosić swoje prace na konkurs filmowy odbywający się w ramach festiwalu SOFFA. Zajęcia prowadził Adam Smoczyński – znany olsztyński reżyser teledysków, laureat Yacha 2002. W zajęciach uczestniczyło 20 osób, które miały ambitne zadanie wykonania teledysku dla zespołu Enej. Z powstałych kilku wersji teledysku byli zadowoleni i ich twórcy, i zespół Enej.

11-13.05.2009 r. – delegacja olsztyńskiej biblioteki miejskiej przebywała z wizytą w bibliotece miejskiej w Gelsenkirchen (Niemcy), bliźniaczym mieście Olsztyna. W trakcie pobytu rozmawiano na temat przyszłej współpracy obu bibliotek i wymiany doświadczeń.

11.05.2009 r. – w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozogach po raz dwudziesty drugi odbyły się międzygminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Warmia i Mazury w literaturze”.

12.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyła się gala, na której ogłoszono wyniki i wręczono Wawrzyn 2008 – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. Nagrodę główną otrzymała książka „Historie bliskoznaczne” Kazimierza Brakonieckiego. Nagrodę Czytelników otrzymała książka „Zmarzlina” Tomasza Białkowskiego. Wyróżnienie za szczególne walory edytorskie i poznawcze książki „Archeologiczne księgi inwentarzowe dawnego Prussia-Museum” otrzymało Archiwum Państwowe w Olsztynie. Patronat honorowy Nagrody sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podczas imprezy uhonorowano także po raz pierwszy tytułem „Bibliotheca Bona” najlepsze w 2008 r. biblioteki publiczne w województwie. W kategorii bibliotek miejskich wyróżnienie otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku, w kategorii bibliotek miejsko-gminnych Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach, w kategorii bibliotek gminnych – Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście Lubawskim z siedzibą w Gwiździnach.

12.05.2009 r.Mazurskie Miejsca Literackie – imprezę czytelniczą pod takim hasłem zorganizowało Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Działdowie. Zadanie zrealizowano we współpracy z: Wojciechem Kassem z Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Ireną Gałecką opiekunką Mazurskiego Domu Pracy Twórczej Igora Newerlego w Zgonie, Anną Sadownikow z Muzeum E. Wiecherta w Piersławku oraz Barbarą Szymańską dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Mrągowie. Z tych placówek udostępniono materiały do prezentacji i eksponaty muzealne na wystawę. Impreza przeznaczona dla uczniów oraz innych mieszkańców Działdowa odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta Bronisława Mazurkiewicza. W ramach realizacji zadania uczniowie przygotowali prezentację multimedialną o Praniu, Piersławku, Ogródku i Zgonie oraz twórcach związanych z tymi miejscami: K. I. Gałczyńskim, E. Wiechercie, M. Kajce, I. Newerlim oraz wystawę eksponatów ze zbiorów tych muzeów.

12.05.2009 r. – aktorzy Zespołu ART-RE z Krakowa przedstawili w MBP w Szczytnie spektakl na podstawie baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie obejrzało ok. 120 dzieci w wieku przedszkolnym.

12.05.2009 r. – w ramach obchodów III Światowych Dni Bajki MBP w Barczewie zaprosiła dzieci z Miejskiego Przedszkola do obejrzenia XI Rejonowego Przeglądu Grup Teatralnych „Złota Kaczka”, który odbywał się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie.

13.05.2009 r.Biblioteka Publiczna w Rynie obchodziła jubileusz 60-lecia działalności. Patronat honorowy nad uroczystością objął Burmistrz Miasta i Gminy Ryn Józef Karpiński.

14.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Tomaszem Białkowskim, w ramach „Dziennika Literackiego Olsztyna”. Autorowi wręczono nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn w dziedzinie literatury. W imieniu Prezydenta nagrodę wręczył Tadeusz Prusiński, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej. Wieczór poprowadziła Ewa Zdrojkowska.

14.05.2009 r.MBP w Barczewie we współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie zorganizowała Wystawę Pracowników Zakładu Malarstwa i Rysunku UWM w Olsztynie.

14.05.2009 r. – w filii Planeta 11 MBP w Olsztynie zorganizowano warsztaty fotografii 3D prowadzone przez Artura Kasprzyka. Podczas dwugodzinnych zajęć uczestnicy poznali różne techniki fotografowania na przykładzie konkretnych zdjęć, zajmowali się obróbką zdjęć oraz uzyskali wskazówki, czym się kierować przy wyborze aparatu.

Coraz większą popularnością cieszy się działający w filii MBP w Olsztynie Planeta 11 Klub Filmowy istniejący od 2007 roku. W każdy czwartek miłośnicy dobrego kina spotykają się na bibliotecznych seansach, aby obejrzeć filmowe nowości i klasykę filmową. Latem, przy dobrej pogodzie, seanse przenoszone są z biblioteki do atrium.

15.05.2009 r.Miejska Biblioteka w Pieniężnie obchodziła jubileusz 60-lecia działalności.

15.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Mariuszem Sieniewiczem, w ramach „Dziennika Literackiego Olsztyna”. Autor przybliżył słuchaczom wątki olsztyńskie w swojej twórczości. Spotkanie poprowadził Filip Onichimowski.

16-17.05.2009 r.Stowarzyszenie Równi w Europie i Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiły mieszkańców Olsztyna na błonie przy filii Planeta 11 MBP w Olsztynie, na „Kosmiczną majówkę”, wspaniałą imprezę dla całej rodziny. W programie m.in.: pokaz technologii kosmicznych, warsztat plastyczny „Namaluj swojego kosmitę”, budowa urządzeń solarnych, czytanie nieba przy pomocy urządzeń z Obserwatorium Astronomicznego, występ grupy przedszkolnej „Eko-Myszki”, rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy model statku kosmicznego, pokaz mody kosmicznej, spektakl teatralny, gimnastyka na wesoło i dobra muzyka. Dodatkową atrakcją była grochówka z polowej kuchni oraz malowanie twarzy i możliwość zrobienia kosmicznej fotografii. Impreza była współfinansowana przez samorząd Olsztyna.

19.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Iwoną Liżewską, w ramach „Dziennika Literackiego Olsztyna”.

20.05.2009 r. – uchwałą Rady Miejskiej przy MGBP w Dobrym Mieście utworzono dwie filie wiejskie: w Cerkiewniku i Orzechowie oraz punkty biblioteczne w Bzowcu, Jesionowie i Piotraszewie.

20.05.2009 r.Gminna Biblioteka Publiczna w Płośnicy obchodziła jubileusz 60-lecia działalności.

20.05.2009 r.Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie zorganizowała II Forum Bibliotekarzy. Spotkanie ma na celu integrować miłośników książek, umożliwić wymianę doświadczeń, pomysłów oraz dostarczyć wiedzę wspomagającą praktykę zawodową.

21.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie pt. „Olsztyn kulturalny w mediach”. W dyskusji udział wzięli Joanna Wilengowska (redaktor TVP Olsztyn), Marek Barański (redaktor „Gazety Olsztyńskiej”) i Robert Lesiński (redaktor Polskiego Radia Olsztyn). Spotkanie poprowadził Włodzimierz Kowalewski.

21.05.2009 r.„Ilustracje do legend warmińskich” Jarosława Gacha zaprezentowano w Galerii Stary Ratusz.

21.05.2009 r. – w popołudniowym spotkaniu z bajką w filii nr 9 MBP w Olsztynie wzięły udział dzieci z ośrodka dla niesłyszących. Dzieci poznały bajkę „Trzy świnki” w wersji dla niesłyszących, która była inspiracją do dalszych zabaw.

W filii Planeta 11 MBP w Olsztynie odbyła się debata „Olsztyn miasto wielokulturowe?” Pretekstem do jej zorganizowania był Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej – w Trosce o Dialog i Rozwój, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 grudnia 2002 roku. Do wzięcia udziału w debacie zaproszono mieszkańców Olsztyna i okolic reprezentujących różne kultury, mniejszości narodowe lub zajmujących się wielokulturowością. Uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć na pytanie jak wielokulturowość wygląda w Olsztynie? czy jest możliwa? czy olsztyniacy są tolerancyjni?

22.05.2009 r.Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie po raz kolejny zorganizował uroczystość pasowania na czytelnika dzieci z grupy „O”. Spotkanie odbywa się w ramach programu „Jestem przyjacielem książki” realizowanego wraz z Przedszkolem Nr 13 w Olsztynie. Dzieci kończące edukację przedszkolną zostają pasowane na „honorowego czytelnika Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej” w obecności rodziców i opiekunów. Otrzymują dyplomy i upominki w postaci książki oraz słodki poczęstunek. W roku 2009 w uroczystości udział wzięło 27 dzieci i 71 członków rodzin i opiekunów.

22.05.2009 r. – w Wielbarku odbył się Wojewódzki i Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Działacza Kultury. Organizatorzy imprezy: Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Wielbarku, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (Okręg w Olsztynie i Koło w Szczytnie). Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Szczytnie, Gmina Wielbark, Zespół Szkół w Wielbarku, Nadleśnictwo Wielbark oraz Swedwood Poland w Wielbarku.

24-28.05.2009 r. – w bibliotekach publicznych w Gołdapi, Elblągu, Nowym Mieście Lubawskim, Mikołajkach i Kiwitach gościła Ewa Nowak. Spotkania zostały zrealizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki na Warmii i Mazurach.

25.05.2009 r. – w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie oficjalnie została otwarta „Biblioteka Niemiecka”. Kolekcja powstała w ramach współpracy WBP z Goethe Institut w Warszawie, który od wielu lat współpracuje z bibliotekami w Polsce, pomagając tworzyć zbiory niemieckojęzyczne. Olsztyńska placówka jest piątą z kolei w kraju. Otwarciu biblioteki towarzyszyła wizyta na olsztyńskiej starówce samochodu oznaczonego logo projektu „Deutsch Wagen Tour”. Projekt realizowany przez Goethe-Institut, Ambasadę Niemiec w Warszawie oraz DAAD (Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej) ma pokazać, że nauczanie języków obcych może być niestandardowe i przyjemne i zachęcić młodych ludzi do nauki języków, a także uwrażliwić na odmienną kulturę i obyczaje. Dodatkową atrakcją tego dnia było spotkanie z Arturem Beckerem oraz promocja jego książki pt. „Kino Muza” wydanej przez "Borussię" w ramach nowej serii „Re-Migracje”.

25.05-10.06.2009 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kisielicach przeprowadziła konkurs plastyczny dla dzieci klas „0” pt. „Świat Bajek” ogłoszony w związku z III Światowymi Dniami Bajki. W konkursie udział wzięło 65 dzieci.

26.05.2009 r. – w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim, kończyło ono cykl Majowych Spotkań z Książką „Dziennik Literacki Olsztyna”. Spotkanie odbyło się ph. „Mała autobiografia Olsztyna. Wspomnienia i nie tylko Kazimierza Brakonieckiego o mieście rodzinnym i ludziach”.

26.05.2009 r.MBP w Barczewie we współpracy z Galerią Synagoga i Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie zorganizowała wieczór poetycki trzech autorów: Adama Siwołowskiego, Pawła Grzesiaka i Wiesława Ostrowskiego pt. „Trzy serca”.

29.05-2.06.2009 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zorganizowała atrakcyjne imprezy dla dzieci w ramach III Międzynarodowych Dni Bajki. W programie były m.in.: elfie igrzyska, bajkowe konkursy, warsztaty plastyczne, parady bajkowych postaci, konkurs czytania i opowiadania bajek zorganizowany wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, zawody sportowe (wyścigi Kota w Butach oraz turniej Skoków Maleństwa), bal baśniowy i wiele innych atrakcji.

Z okazji III Międzynarodowych Dni Bajki panie pracujące w filii Abecadło MBP w Olsztynie przebrały się za postacie z bajek. Czytelnicy przez dwa dni wypełniali kupony konkursowe zgadując KTO TO JEST? Wszystkie poprawnie wypełnione kupony wzięły udział w losowaniu nagród.

29.05.2009 r.„Słowacki wielkim poetą był” pod takim hasłem Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalach Oleckich zorganizowała konkurs recytatorski o zasięgu powiatowym w związku z Rokiem Słowackiego. W konkursie wzięło udział 12 gimnazjalistów z trzech szkół w powiecie. Poziom uczestników był bardzo wysoki i odbiorcom na długo w pamięci pozostanie piękno poezji, może już trochę zapomnianej, niemodnej i nienowoczesnej, ale w takim wykonaniu jakże pięknej i wymownej.

29.05.2009 r.Miejsko-Gminna Biblioteka w Kisielicach kolejny raz zorganizowała przedstawienia artystów ze Studia Teatralnego ART-RE z Krakowa. Teatrzyk pt. „Skrzat Titelitury" wystawiono w ramach obchodów III Światowych Dni Bajki wystawiono w Goryniu oraz Kisielicach i obejrzało go 240 osób.

30.05.-1.06.2009 r.Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem „Bajka” koordynował działania 17 bibliotek publicznych województwa i ich filii, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w obchodach III Światowych Dni Bajki.

30.05.2009 r.filia w Jędrychowie (MGBP w Kisielicach) zorganizowała w ramach „Światowych Dni Bajki” wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną imprezę plenerową, na której odbyły się konkursy sprawnościowe oraz czytelnicze ph. „Odgadnij tytuł lub postać z bajki”. W imprezie uczestniczyło około 30 dzieci.

30.05.2009 r.„Po co dzieciom bajki” – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konkursu zorganizowanego w filii nr 9 MBP w Olsztynie. Udział w konkursie wzięły Babcie i Dziadkowie, którzy mieli odwagę, by poddać się surowej ocenie jury złożonego z dzieci. Podczas świetnej zabawy przypomniano wiele starych, często zapomnianych bajek, powstały też nowe nie mniej ciekawe, a najważniejsze – biblioteka zyskała nowych przyjaciół.

30.05.2009 r.III Światowe Dni Bajki zagościły także w mrągowskiej Bibliotece. Dzieci przedszkolne miały możliwość wzięcia udziału w konkursie plenerowym pod hasłem „Przyjaciele Dzieciństwa”. Impreza połączona była z organizowanym przez lokalny dom kultury Dniem Dziecka.

30-31.05.2009 r.Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który obradował w Kostancinie-Jeziornej stał się okazją do wyróżnienia dwóch członków SBP z naszego województwa: przewodnicząca SBP Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Wiesława Borkowska-Nichthauser została odznaczona medalem „W dowód uznania”, natomiast Marianowi Filipkowskiemu, poprzedniemu przewodniczącemu Okręgu nadano godność Honorowego Członka SBP.

CZERWIEC

Ciekawą ofertę na czerwiec zaproponowało czytelnikom (i nie tylko) Towarzystwo Podróżnicze filii Planeta 11 MBP w Olsztynie. W każdy wtorek można było dzięki filmom Magdaleny Klupczyńskiej odbyć w Planecie 11 bezpłatną podróż po różnych zakątkach świata: zobaczyć „urzekający kraniec Europy” (Portugalia), wziąć udział w afrykańskim safari (Kenia) i dać się zauroczyć złotym świątyniom Tajlandii.

1-7.06.2009 r.VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie po raz kolejny włączył się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Fundację ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom. Zgodnie z propozycjami Fundacji zorganizowano dzieciom głośne czytanie, zabawy i konkursy związane tematycznie z przeczytanymi książkami oraz zwiedzanie biblioteki w Starym Ratuszu w Olsztynie. Przygotowano również prezentacje książek rekomendowanych przez fundację do głośnego czytania. Dzieci otrzymały znaczki Fundacji. W akcji wzięło udział 42 dzieci.

1.06.2009 r.filia biblioteczna w Goryniu (MGBP Kisielice) wraz z lokalną Szkołą Podstawową zorganizowała konkurs czytelniczy pt. "Czy znasz tę baśń" oraz przedstawienie „Kopciuszek” w ramach Światowych Dni Bajki. W przedstawieniu uczestniczyło około 60 osób.

1-31.06.2009 r.MBP w Szczytnie przygotowała wystawę pt. „W krainie wyobraźni… Dziecięca Literatura Fantastyczna” poświęconą twórcom literatury fantastycznej dla dzieci.

1.06.2009 r. – wspólnie z lokalnym Domem Kultury MBP w Morągu przygotowała cykl imprez plenerowych z okazji Dnia Dziecka, m.in. Bajkowy konkurs literacki i krzyżówkę rodzinną.

2.06.2009 r.Krzysztof Wiśniewski autor książki „Konfrater w Gniewie” spotkał się z czytelnikami w Narzymiu. Wydarzenie wraz z miejscowym Zespołem Szkół organizowała MBP w Działdowie. Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej odbyło się w bibliotece szkolnej, w ramach spotkań z lokalnymi twórcami, które od lat organizuje bibliotekarka Wioletta Cichocka.

3.06.2009 r. – czytelnicy MBP w Działdowie w ramach realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki spotkali się z Barbarą Ciwoniuk.

3.06.2009 r.filie nr 6 i 18 MBP w Olsztynie zaprosiły swoich młodych czytelników na spotkania z ilustratorką książek dla dzieci Agnieszką Żelewską. Pani Agnieszka pokazała dzieciom, na czym polega praca ilustratora, po czym dzieci samodzielnie wykonały ilustracje do bajek. Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali od pani Żelewskiej ręcznie wykonane upominki.

4.06.2009 r.filia Planeta11 MBP w Olsztynie zaprosiła swoich czytelników na spotkanie z podróżnikiem Maciejem Mielęckim, który pokazywał na slajdach i opowiadał o cudach Czarnego Kontynentu.

3-4.06.2009 r.w MGBP w Nidzicy zrealizowano I etap projektu w ramach Działaj Lokalnie VI pt. „Na każdy temat... zostań nowoczesnym dziennikarzem”. Pierwszego dnia młodzież z nidzickich szkół średnich, pod kierunkiem dr Anny Śledź (pracownika naukowego Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM) doskonaliła swoje umiejętności dotyczące technicznej strony dziennikarstwa na warsztatach zatytułowanych „Praktyczne wykorzystanie komputera w pracy nad tworzeniem tekstu”. Drugiego dnia natomiast dr Bernadetta Darska (pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, redaktor naczelna pisma „Portret”) poprowadziła zajęcia pt. „Rozmawianie na ekranie – przekazywanie informacji, kreowanie wizerunku czy objaśnianie rzeczywistości?”. Zadaniem kursu było wykazanie złożoności rozmowy w różnych programach telewizyjnych jako medialnej kreacji, elementów wyreżyserowanych i zaskakujących, a także charakteru edukacyjnego i wynikające z niego korzyści i zagrożenia.

Młodzież spotka się ponownie podczas realizacji drugiego etapu projektu prezentując swoją indywidualną formę dziennikarską, nad którą będzie pracować w wakacje

4.06.2009 r. – w Galerii Stary Ratusz otwarto wystawę pt. „Olsztyński Czerwiec ‘89” przygotowaną przez Delegaturę IPN w Olsztynie z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

4.06.-10.06.2009 r.Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kisielicach w ramach inicjatywy Cała Polska Czyta Dzieciom zorganizowała akcję głośnego czytania bajek. W akcji uczestniczyły dzieci z Przedszkola w Kisielicach, a bajki czytali dzieciom podleśniczy, młodszy aspirant policji, pielęgniarka oraz szefowa miejscowego zespołu wokalnego „Pomerania”.

5-6.06.2009 r. – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie odbył się finał SOFFY – SuperOrbitalnego Festiwalu Filmów Amatorskich. Na konkurs napłynęło 51 filmów od młodych ludzi z całej Polski, a nawet spoza kraju, zajmujących się amatorsko filmem dokumentalnym, fabularnym i animowanym. Profesjonalne jury nagrodziło statuetkami: Krzysztofa Nowickiego z Bydgoszczy (dokument), Annę Kasperską i Michała Stenzela z Wrocławia (fabuła) oraz Tomasza Pawlaka z Warszawy (animacja). Wyróżnienie otrzymał film ze Sztokholmu, przedstawiający wzruszającą historię bezrękiej dziewczyny, która większość czynności – włącznie z przewijaniem niemowlęcia – wykonuje stopami. Wszystkie nagrodzone materiały miały swą projekcję w jednym z olsztyńskich kin, prezentujących filmy artystyczne i niekomercyjne. Festiwalowym gościom zaproponowano nie tylko pokazy filmowe, ale także wykład o początkach kina światowego, wystawę plakatu filmowego z cennych zbiorów Konrada Lenkiewicza oraz spotkanie z wybitnym polskim operatorem i reżyserem Jackiem Bławutem.

6.06.2009 r. – w Galerii Stary Ratusz otwarta została wystawa „Okruchy wielkich łowów, a historia Łowiectwa Polskiego na Warmii i Mazurach”. Prezentacja ta była imprezą towarzyszącą XIV Ogólnopolskiemu Festiwalowi Muzyki Myśliwskiej - Olsztyn 2009. Współorganizatorem był PZŁ Zarząd Okręgu Olsztyn.

6.06.2009 r.MBP w Barczewie wspólnie z Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie oraz gazetą samorządową „Wiadomości Barczewskie” w ramach obchodów 645-lecia lokacji Barczewa zorganizowała promocję książki „Barczewo – miasto wielu kultur” i mapy archeologicznej gminy Barczewo.

8.06.2009 r. – w Galerii Stary Ratusz otwarta została wystawa prac wykładowców Zakładu Malarstwa Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Uczestnicy wystawy: prof. Stanisław Andrzejewski, prof. Eugeniusz "Geno" Małkowski, prof. Zygmunt Droński, dr hab. Marek Szczęsny, dr Marzena Huculak, dr Wioletta Jaskólska, dr Renata Zimnicka-Prabucka, ast. Joanna Bentkowska-Hlebowicz.

09.06.2009r. – humoreskę sceniczną o niezwykłym lekarzu, znającym mowę wszystkich zwierząt pt. „Doktor Dolittle i przyjaciele” na podstawie książek Hugh Loftinga w MBP w Szczytnie zaprezentowali aktorzy z Zespołu Art.-Re z Krakowa. Spektakl obejrzało ok. 80 dzieci.

15-30.06.2009 r.MBP w Morągu przygotowało dla społeczności lokalnej cykl imprez pt. „Smaki Morąga”, na który złożyły się: wystawa fotograficzna „Barwy Miodu” Emilii Wandy Małkowskiej”, piknik „Smaki Morąga” połączony z degustacją potraw przyniesionych przez zaproszonych gości oraz występ zespołu muzycznego „ELDI” z Morąga.

15.06.2009 r. – w filii Abecadło MBP w Olsztynie na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu Bajkowego Przedszkola podsumowano sezon 2008/2009. Po wspólnej zabawie 18 bibliotecznych przedszkolaków otrzymało pamiątkowe dyplomy i zaproszenia na spotkania od września.

16-17.06.2009 r. – w ramach realizowanego przez WBP w Olsztynie projektu „Z Danii do Polski – transfer wiedzy i doświadczeń zawodowych” finansowanego z Funduszu Małych Grantów Transgranicznych odbyło się pierwsze szkolenie dla 30 uczestników. Warsztaty w Kraplewie poświęcone były doskonaleniu umiejętności interpersonalnych oraz przygotowaniu grupy do wyjazdu do Danii we wrześniu 2009 r.

16.06.2009 r. – w filii nr 12 MBP w Olsztynie odbyła się lekcja wizażu, która wzbudziła duże zainteresowanie pań w różnym wieku. Wizażystki prezentowały bogatą ofertę kosmetyków i wykonały pokazowe makijaże naszym czytelniczkom.

16.06.2009 r.Józef Borys i jego ceramika zagościły w Galerii Stary Ratusz. Wernisaż był okazją do wręczenia artyście dorocznej Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury za 2008 rok.

17.06.2009 r.60 rocznica działalności Biblioteki Publicznej w Miłakowie.

20.06.2009 r. – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie i Starostwo Powiatowe w Olsztynie zorganizowały jedyny w swoim rodzaju rekreacyjny bieg „Copernicus Run”. W biegu mógł uczestniczyć każdy, kto czuł się na siłach przebiec dystans około 3 km po zielonych terenach w sąsiedztwie Planety 11, wymyślił kostium nawiązujący do hasła imprezy i miał ochotę na dobrą zabawę.

23.06.2009 r. – w Warszawie, podczas konferencji w Senacie RP zostały ogłoszone wyniki konkursu Samorządowy Lider Zarządzania, będącego jednym z komponentów projektu „Budowanie potencjału instytucyjnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych", współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Głównym realizatorem konkursu jest Związek Miast Polskich w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych. Konkurs jest organizowany cyklicznie, co rok, i dotyczy usług społecznych i usług technicznych. Tegoroczna edycja dotyczyła usług społecznych w dziedzinach: kultura, oświata i pomoc społeczna. Na konkurs wpłynęło 118 wniosków, z czego do finału zakwalifikowano 29. Projekt MBP w Olsztynie „Biblioteki multimedialne jako nowoczesne centra informacji, edukacji i rekreacji" uzyskał najwyższą ocenę w dziedzinie kultury, w grupie miast na prawach powiatu i powyżej 50 000 mieszkańców. Nagrodę w konkursie stanowi wyjazd studyjny do Norwegii dla 2 osób.

25.06.2009 r. – promocja książki „Barczewo w baśniach i legendach” wydanej przy współpracy MBP w Barczewie.

25.06.2009 r.Włodzimierz Kowalewski gościł w MBP w Mrągowie w ramach realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki na Warmii i Mazurach.

26.06.2009 r. – przez całe minione półrocze Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie organizował „Spotkania z książką” – zajęcia z dziećmi w wieku przedszkolnym prowadzone w oddziale lub przedszkolach, podczas których odbywa się głośne czytanie, zabawy plastyczne, zagadki, pogłębianie wiedzy na tematy realizowane w przedszkolu w ramach obowiązującego programu, zdobywanie sprawności np. przyjaciela książek, ekologa, artysty malarza. Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach otrzymały symboliczne dyplomy. Od początku roku przeprowadzono 28 spotkań, w których uczestniczyło 503 dzieci i 50 opiekunów. Instytucje współpracujące: Przedszkola Miejskie Nr 6, 10, 13 i 39.

26.06.2009 r. – z okazji 680-lecia Dobrego miasta w MGBP Dobre Miasto zorganizowano wernisaż 15 artystów dobromiejskich pt. „Artystyczne Dobre Miasto”.

29.06.2009 r. – w Starym Ratuszu odbyło się uroczyste podpisane porozumienia o współpracy w ramach realizacji na Warmii i Mazurach ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek pomiędzy Marianem Podziewskim – Wojewodą Warminsko-Mazurskim, Jackiem Protasem – Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Jackiem Wojnarowskim – Prezesem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem Programu współfinansowanego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów jest ułatwienie polskim bibliotekom publicznym dostępu do komputerów, internetu i szkoleń.

26.06.2009 r. – w filii Planeta11 MBP w Olsztynie odbył się drugi turniej w Pro Evolution Soccer. W rozgrywkach na konsoli PS 2 wzięło udział 34 zawodników, pośród których były również osoby spoza Olsztyna. Główną nagrodą turnieju była konsola Play Station 2. Kolejna edycja turnieju już jesienią.

29.06.2009 r.„Krajobraz Morążanki” pod takim hasłem spotkanie autorskie z Danielem Woronko w MBP w Morągu.

30.06.-4.07.2009 r. – w atrium WBP w Olsztynie rozpoczęła działalność Galeria Poetycka, związana z odbywającymi się w naszym województwie XXXVI Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję”. W ramach cyklu imprez towarzyszących spotkaniom w Galerii zainaugurowano działanie pt. „Wszyscy piszemy wiersz” polegające na uwiecznieniu przez chętnych fragmentów ulubionych wierszy na specjalnym materiale. Codziennie w Galerii Wiesław Wachowski prezentował instalacje pod wspólnym tytułem „Poezja deszczowej rynny”. Galerię ozdobiła wystawa pt. „Wysocki. Czy pamiętasz jeszcze tamten dom?...”, a kiermasz poetycki zorganizowała „Książnica Polska”.

30.06.2009 r. – od kwietnia 2009 w ramach realizowanego przez Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie projektu pt. „Bajkowe spotkania z książką na Warmii i Mazurach” zorganizowano 14 spotkań z dziećmi, w których udział wzięło 270 dzieci i 26 opiekunów. W dniach 18.05.2009-06.06.2009 r. przeprowadzono internetowy ranking bajek, trwała również akcja „Drzewko dobrej książki”, a w dniach 25.05 – 06.06 2009 r. przeprowadzono internetowy test bajkowy oraz internetowy quiz bajkowy. Ponadto od kwietnia do czerwca przygotowano 5 wystaw.

cofnij