Wychodząc naprzeciw fali nieczytania książek przez naszych rodaków, zdecydowaliśmy się na cykliczne działanie promujące czytelnictwo. Do działań braliśmy się tym chętniej, że na nasz projekt pozyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa. Zatem obchody Światowego Dnia Książki w Ełku nabrały kształtu festiwalowego. W tym roku zrealizowaliśmy działania jako dwudniowe wydarzenie. Dzień pierwszy – 23 kwietnia – obchodzony był pod hasłem „Z bliska”, ponieważ wszystko, co działo się w bibliotece, związane było z regionem i naszym miastem. Tradycją festiwalu stał się konkurs literacki dla najmłodszych „Mazurska Bajka”, który cieszy się popularnością wśród młodych bajkopisarzy. Rozstrzygnięcie konkursu urozmaicone zostało wystąpieniem teatrzyku „Echo”, który działa przy bibliotece już piąty rok. Nasi artyści przygotowali spektakl „Jak to z Łkiem było...” , który był opowieścią o powstaniu naszego miasta.
Działaniom dla najmłodszych towarzyszyły wystawy książek regionalnych oraz innych. Nieco później licealiści zanurzyli się w poezji podczas spotkania z Wojciechem Kassem.
Poeta niezwykle ciekawie rozprawiał o poezji, roli poety i poezji w życiu każdego z nas. Spotkanie zakończyło się czytaniem wierszy przez poetę.
Wczesnym popołudniem odbyło się spotkanie pt. „Magia Mazur”, które poprowadził Jerzy Marek Łapo, archeolog, autor książek „W cieniu Zamkowej Góry” oraz „Tragarz duchów”. Rozpoczęło się ono wernisażem wystawy „Mazury 1914-1915”, użyczonej przez Stowarzyszenie Miłośników Twierdzy Boyen z Giżycka. Niezwykle interesujący pokaz slajdów związany z historią naszych ziem oraz barwne historie o magii, czarownicach na Mazurach budziły śmiech, zdumienie a czasem nawet strach wśród słuchaczy.
Drugi dzień festiwalu odbywał się pod hasłem „Z daleka”. Tego dnia gośćmi biblioteki byli Barbara Wachowicz oraz Evgen Malinowskiy. Wtedy również podsumowaliśmy konkurs literacki dla młodzieży „My z niego wszyscy”– specjalnym wyróżnieniem dla uczestników było wręczanie nagród przez autorkę biografii wielkich Polaków.
Pani Barbara prowadziła u nas przed południem Lekcję Pięknego Języka Polskiego. Tematem lekcji było „Kto Cię Polsko będzie kochał?” i mam nadzieję, że stu sześćdziesięciu młodych ludzi uczestniczących w tej niezwykłej lekcji nie ma wątpliwości co do pytania o przyszłość naszej ojczyzny. Kochana Pani Basia jest niezwykle pracowitą osobą i popołudniu przeprowadziła jeszcze przepiękne spotkanie dla dorosłych „W ojczyźnie serce me zostało”. Cieszyłam się, że przybył tłum dorosłych, przyszli również harcerze. Pani Basia wspaniale zagrała na czułych strunach „ojczyzna” i „patriotyzm”. Fioletowa Dama jeszcze bardzo długo po spotkaniu podpisywała swoje książki i rozmawiała z czytelnikami. Festiwal zakończył koncertem barda syberyjskiego Evgena Malinowskiego, z którym pełna sala konferencyjna biblioteki śpiewała „Modlitwę” Villona czy też „Trzy miłości” Okużdżawy. Po godzinie dwudziestej pierwszej biblioteka opustoszała, bibliotekarze też mogli wrócić do domów. Bilans uczestników tych dwóch dni to 1000 osób. Jesteśmy dumni i zadowoleni, że wszystko, co przygotowaliśmy, cieszyło się takim zainteresowaniem. Powoli snujemy plany na III Mazurski Festiwal Książki i już dziś zapraszamy na ucztę dla ducha w Ełku.