Łucja Ciesielska

 

ROZMAITOŚCI LITERACKIE I BIBLIOTECZNE NIE ZAWSZE POWAŻNE

 

Od Nike do Nike. Jak ten czas biegnie. Oto kolejna X edycja Nagrody Literackiej Nike a wydawałoby się, że tak niedawno czekaliśmy na werdykt Jury. Ten czas? A przecież jest gdzieś w Afryce plemię, którego członkowie większą część dnia spędzają siedząc i nie zakłócają tej sytuacji żadnym wysiłkiem, a na pytanie, co robią - odpowiadają: "wytwarzamy czas". Wytwarzacz czasu. Jakie to miłe zajęcie. Powróćmy jednak do meritum sprawy. Wśród 20. nominowanych książek znajdują się tomy prozy (dzienniki, powieści, opowiadania), tomiki poetyckie oraz dramat "Noc" Andrzeja Stasiuka, ubiegłorocznego laureata. Listy nominowanych dzieł oraz krótkie charakterystyki prezentowane są na stronach: www.gazeta.pl/nike/www.culture.pl/pl/culture oraz kanale "Kultura" TV.

 

* * *

 

Kontynuując "książkowy wątek" wypadałoby wspomnieć, iż "Mały Książę", bohater słynnej książki Antoine'a de Saint-Exupery, skończył 60 lat. Dziękujemy i życzymy wielu lat życia przekładającego się na wybory czytelnicze, bowiem trudno sobie wyobrazić czas, w którym słowa: "gdzie jesteś mały książę, gdzie?" stanowiły smutną rzeczywistość.

W związku z ogólnonarodową debatą nad stanem Służby Zdrowia i powracającymi próbami reform i naprawy, dobrze byłoby zapewne zapoznać się również z książką "Dobry zawód", która powstawała przez siedem lat i stanowi zapis rozmów prowadzonych przez Krystynę Bochenek, dziennikarkę radiową i Dariusza Kortko, reportera "Gazety Wyborczej" z lekarzami. "Dobry zawód" to książka niezwykła. Z jednej strony pełna anegdot, wartkich opowieści o przełomowych eksperymentach, operacjach, z drugiej strony - niełatwa, bo trzymająca w napięciu, które towarzyszy sytuacjom granicznym. Przerwać milczenie wokół cierpienia i śmierci to zadanie karkołomne. Zadaniem prawie niewykonalnym wydaje się nadanie sensu życia przez mówienie o cierpieniu.(za: Aleksandra Klich http://serwisy.gazeta.pl/kultura/. Książkę wydał "Znak".)

6 czerwca w Londynie wręczono prestiżową nagrodę Orange Prize for Fiction, którą otrzymała brytyjska pisarka Zadie Smith, w Polsce znana czytelnikom dzięki powieściom: "Białe zęby", "Łowca autografów". Nagrodzona książka: "On Beauty" ukaże się we wrześniu nakładem wydawnictwa "Znak". Wymieniając wydawnictwo nie sposób pominąć 60-lecia miesięcznika "Znak", którego założenia programowe można określić przywołując tytuł jubileuszowego numeru: "Posługa myślenia".

W Księdze Rekordów Guinnessa zapisano ostatnio nazwisko L. Rona Hubbarda, którego książki przetłumaczono na 65 języków. W Polsce ukazują się w serii: "Można coś z tym zrobić". I cóż zrobić.

 

* * *

 

Nadszedł czas na nowe nośniki i technologie. 24.04.2006 pod patronatem Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał zespół do spraw digitalizacji, którego zadaniem będzie opracowanie jednolitej strategii digitalizacji dla bibliotek, muzeów i archiwów, zmierzającej do integracji prac, przyjęcia wspólnych standardów technicznych i metadanych. Również w kwietniu odnotowano spotkanie założycielskie Ogólnopolskiego Konsorcjum Bibliotek Cyfrowych, zaś Projekt /2010 Biblioteki Cyfrowe Komisji Europejskiej zmierza do utworzenia europejskiej biblioteki wirtualnej. W biblioteki cyfrowe, księgarnie internetowe, e-booki, wyszukiwarki książek, wyszukiwarki do przeszukiwania treści książek czy programy powszechnego dostępu do treści inwestują tacy potentaci, jak Google, Microsoft, Yahoo czy firma sprzedaży internetowej Amazon. W TVP mogliśmy ostatnio zobaczyć automat do skanowania książek, który jest nie tylko niezwykle szybkim urządzeniem, ale sam przewraca kartki... "Oj będzie się działo, będzie". Na razie, dla poszukujących wydawnictw pełnotekstowych, polecam stronę www WBP: LINKI - Dla Czytelników - Teksty.

 

* * *

 

Podaję (za PAP) również dobrą wiadomość. Uwaga! Zmiana pokoleniowa. Ciemne strony yuppies, które ukazał Brett Ellis w "American Psycho" - egotyzm, agresywna rywalizacja, wypalanie się emocjonalne, odchodzą w niebyt, tak jak poważni profesjonaliści z teczkami, w garniturach i garsonkach. Nadszedł czas Grups - wiecznie młodych dorosłych (termin ze "Star Treka"). Dziś na topie jest luz, młodzieżowe ciuchy i gadżety oraz dystans do samego siebie i świata. Czasami warto przeczekać. A więc luzik, kochani. Rok 2006 ogłoszono, między innymi, Europejskim Rokiem Mobilności Pracowników. Bądźcie więc młodzi, kreatywni i mobilni (dla zainteresowanych: Milion Ogłoszeń o pracę w UE http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=pl) i niech nikomu do głowy nie przychodzą pytania w stylu Radia Erewań:
P: - Nie lubię swojej pracy, swojego szefa i swoich współpracowników. Co mam robić?
O: - Podaj nam imię, nazwisko i nazwę firmy.
To oczywiście taka mało udana "podróbka" oryginałów, które na przykład były takie:
P: - Drogie Radio Erewań, czy jest wyjście z sytuacji bez wyjścia?
O: - Na tematy polskie nie dajemy odpowiedzi.
P: - Jaka jest definicja "wymiany opinii"?
O: - Kiedy idziesz do szefa ze swoją opinią, a wychodzisz z jego.
P: - Czy człowiek niepiśmienny, analfabeta, może zostać członkiem Akademii Nauk?
O: - Może, ale nie członkiem-korespondentem.
Czy mrówki mogą mieć syndrom wypalenia zawodowego? Jaka jest różnica pomiędzy mobbingiem a mobilnością? Ślimak a? i tym podobnie. Życząc udanych, słonecznych i mobilnych urlopów, tych z Państwa, którzy coś przeczuwają w powyższych kwestiach, zapraszam do "Zabaw Literackich" www.wbp.olsztyn.pl/forumart/.

 

 

cofnij