Iwona Drażba

 

60 LAT MINĘŁO...

 

W dniach 15, 16 maja oraz 14 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku obchodziła swoje sześćdziesiąte urodziny. Podczas majowych obchodów wydarzenia w Bibliotece skierowano do dorosłych, zaś w słoneczny, czerwcowy dzień przygotowaliśmy atrakcję dla najmłodszych - Bajkową Ciuchcię.

15 maja o godzinie 1200 rozpoczęła się oficjalna gala jubileuszu biblioteki. Na początku, przy wtórze muzyki powitano wyśmienitych gości. Do grona zaproszonych należeli czytelnicy, władze, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz przyjaciele naszej biblioteki. Następnie uczestnicy gali wysłuchali prelekcji przygotowanej przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną pt. "Po co nam biblioteki?". Kolejnym punktem spotkania była multimedialna prezentacja, dotycząca historii ełckiej biblioteki, przygotowana przez dyrektorkę biblioteki.

Po pokazie slajdów nadszedł czas na podziękowania dla osób szczególnie zasłużonych. Pani Drażba wyróżniła przedstawicieli władz lokalnych, czytelników oraz byłych pracowników. Obecna załoga biblioteki została doceniona w specjalny, bardzo ciepły sposób: każdy otrzymał karykaturę ze swoim zabawnym wizerunkiem. Pracownicy otrzymali również listy z podziękowaniami od Prezydenta Miasta Ełku.

Następna chwila była bardzo ważnym punktem gali, bowiem prezydent miasta Ełk wręczył pani dyrektor odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - brązowy medal Gloria Artis.

Oficjalną część obchodów zakończył skecz licealistów na temat stereotypu bibliotekarza, po czym goście zostali zaproszeni na urodzinowy tort.

Kolejny dzień był szczególnie ważny dla środowiska bibliotekarskiego, gdyż wtenczas miała miejsce konferencja dla bibliotekarzy różnych typów bibliotek z całego powiatu ełckiego. Jej pierwszym punktem była promocja regionalnej książki Jerzego Marka Łapo "W cieniu Zamkowej Góry". Następnie zaprezentowano specyfikę pracy w różnych typach bibliotek w naszym powiecie. Następnie bibliotekarze podpisali deklarację o bookcrossingu. Później zaś obejrzeli pokaz slajdów dotyczących biblioteki ełckiej i jej historii. Pod koniec konferencji rozdano certyfikaty uczestnictwa.

4 czerwca gościliśmy w Ełku znakomite osobistości - Wandę, Ewę i Zuzię Chotomskie. Spotkanie z tymi trzema pełnymi energii osobami specjalnie zorganizowano podczas "Bajkowej Ciuchci". Do naszej zabawy zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych: SP w Sypitkach, SP w Borzynach, SP nr 3 w Ełku oraz SP nr 4 w Ełku. Dzieci przebrane w bajkowe stroje przeszły barwnym korowodem z miejskiego parku na stację kolejki wąskotorowej. Tam czekała nas odprawa Bajkowej Ciuchci w podróż. Podczas godzinnej podróży zabytkową kolejką do Sypitek, nasi mali czytelnicy mieli szansę do bliskiego spotkania z autorkami. Po dotarciu na miejsce zaprezentował się teatrzyk "Echo", działający przy bibliotece. Maluchy obejrzały przedstawienie "Opowieść o pra-pra słoniu" i przyjęły teatrzyk z wielkim entuzjazmem.

Po występie małych aktorów na plenerowej scenie pojawiła się pani Wanda Chotomska, zadając maluchom zagadki i organizując różne zabawy. Później pałeczkę przejęła córka pani Wandy - Ewa. Ciotka Klotka przypomniała hity wykonywane przez jej zespół Fasolki i zaśpiewała razem z uczestnikami zabawy wiele piosenek. Nasi goście wybrali także najładniej przebrane dzieci. Laureaci otrzymali nagrody - książki pań Chotomskich, a potem był czas na autografy, którym nie było końca.

Nasza radosna ciuchcia wróciła cała i szczęśliwa do Ełku. Wszystkie dzieci do tej pory bardzo dobrze wspominają naszą wycieczkę i czekają na podobne imprezy.

Tak w skrócie świętowaliśmy nasz jubileusz.

Pozdrawiam.

 

cofnij