Andrzej Marcinkiewicz

 

OD REDAKTORA

 

Oto wreszcie mamy nowy numer (jak zwykle podwójny) naszego bibliotekarskiego kwartalnika. Choć to okres wakacyjny, prezentowana tematyka nijak ma się do sezonu ogórkowego i porusza tematy dla nas bibliotekarzy istotne.

W stałym dziale W naszych bibliotekach pan Erwin Kruk publikuje obszerną analizę wydanej niedawno opracowanej przez profesora Zbigniewa Chojnowskiego niezwykle ciekawej antologii "Pieśni duchowne i poemata światowe". Książka ta stanowi kolejny dokument, o ciekawym i z lekka zapomnianym życiu duchowym i kulturalnym dawnych Mazur.

W tymże dziale również prezentujemy w tłumaczeniu i w oryginale (gwoli gimnastyki językowej), referat Jona Madsena - dyrektora zaprzyjaźnionej biblioteki na Bornholmie (Dania), wygłoszony w Olsztynie z okazji podsumowania kolejnego wspólnego duńsko-polskiego projektu międzybibliotecznej współpracy. Zachęcam do lektury, sporo ciekawych i niebanalnych myśli.

Dział zawiera też ocenę działalności bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego za rok 2004. Podejmijcie proszę trud krytycznej analizy prezentowanych tam danych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsce własnej biblioteki w szeregu. Być może jesteśmy znacznie lepsi, niż nam się wydaje? A może wręcz przeciwnie?

Powyższy cykl zamyka obszerne sprawozdanie z drugiej edycji poetyckiego konkursu w Piszu. Pomysłodawczyni i współorganizatorka imprezy, dyrektorka o poetyckiej duszy pani Ania Błaszczyk pisze o śpiewających poetach i nie tylko... Zachęcam do naśladownictwa.

W dziale Ludzie z kręgu książki prezentujemy wystąpienie Marka Barańskiego wygłoszone podczas uroczystego wręczenia Wawrzynu. WAWRZYN - Literacka nagroda Warmii i Mazur, to nasza nowa inicjatywa. Pozazdrościliśmy kolegom z paru miast wojewódzkich, którzy podobne nagrody już mają, i my również postanowiliśmy corocznie honorować najlepszą naszym zdaniem książkę regionu. Honos Alit Artes - wszak uznanie sprzyja sztuce, jak mawiał Marcus Tullius Cicero. Przyjęte w regulaminie Kapituły zasady (Regulamin dostępny jest na stronie internetowej WBP) stanowią, że podstawą do przyznania książce nagrody jest jej "biograficzny, tematyczny lub twórczy związek z regionem Warmii i Mazur", zaś nominowane są do nagrody książki "spośród wydanych w roku poprzedzającym przyznanie nagród". Do udziału w pracach Kapituły zaprosiliśmy osoby niejako "zawodowo" związane z książką i literaturą, gwarantujące obiektywny, na ile to w ogóle możliwe i kompetentny osąd dzieła literackiego. Jest więc profesor, jednocześnie poeta, krytyk literacki i historyk literatury, redaktorzy radia, telewizji i lokalnej gazety - również piszący, wreszcie wydawca i bibliotekarz. Mam głęboką nadzieję, że przy całej delikatności materii, uda nam się uniknąć większych "wpadek". Mamy też świadomość, że przy pięciu nominowanych a tylko jednej nagrodzie, zawsze będziemy mieli czterech zawiedzionych i tylko jednego usatysfakcjonowanego autora.

W tym samym dziale debiutuje na naszych łamach młody bibliotekarz z Lidzbarka Warmińskiego Wojtek Karolonek. Po spotkaniu i rozmowie z panem Michałem Jagiełło postanowił on przybliżyć w dość luźnej formie sylwetkę pisarza. Z pewnością dla wielu naszych czytelników będzie to interesująca lektura.

Trzeci artykuł w tym dziale, to prezentacja postaci długoletniej dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu - pani Elżbiety Rzepki. O swojej dyrektorce i koleżance pisze jej następczyni pani Elżbieta Dziubińska.

Nasz stały dział Pomoce metodyczne prezentuje dwie ciekawe propozycje:

Zapraszam też do lektury pozostałych działów, a jeżeli w Kalendarium z życia bibliotek publicznych nie ma ciekawych informacji o Waszej bibliotece, to znaczy, że nikt tego nie napisał i nie przysłał do Redakcji. Zawsze jest czas, by się poprawić.

Życzę wszystkim ciekawej lektury, dobrego wakacyjnego wypoczynku i jak zwykle zapraszam do współpracy.

cofnij