IX. Programy pomocowe, projekty realizowane w bibliotekach.

W bibliotekach województwa warmińsko-mazurskiego upowszechnia się już idea zdobywania środków pozabudżetowych na rozwijanie infrastruktury i nowych usług.

Realizowane w tym zakresie projekty mają charakter ciągły, cykliczny lub też jednorazowych akcji.


W ubiegłym roku w WBP w Olsztynie zakończono realizację dwóch projektów:

Swoistą kontynuacją ostatnio wymienionego przedsięwzięcia stał się rozpoczęty w 2004 r. kolejny projekt: Sieć partnerstwa i sieć informacji o Unii Europejskiej na obszarach wiejskich w regionie Warmii i Mazur. Podstawowym jego celem jest przygotowanie pracowników bibliotek powiatowych do prowadzenia regionalnych centrów informacji o Unii Europejskiej nastawionych głównie na działania na obszarach wiejskich. Projekt zakłada wykorzystanie możliwości programu LEADER+, doświadczeń Carrefour na Bornholmie oraz Satelitarnego Biura na Warmii i Mazurach w celu przygotowania pracowników samorządowych województwa do prowadzenia Lokalnych Grup Działań, opracowywania Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich, wykorzystywania programów pomocowych dla rozwoju regionu. W 2004 r. WBP w Olsztynie współorganizowała konferencję początkową oraz dwudniowe seminarium szkoleniowe na temat informacji o Unii Europejskiej dotyczącej obszarów wiejskich. Odbyło się także 5 jednodniowych lokalnych szkoleń w bibliotekach w miastach powiatowych.

W 2005 r. planowana jest konferencja kończąca projekt.

W 2004 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie kontynuowano także realizację projektów o zasięgu regionalnym:


Rok 2004 był także rokiem realizacji w województwie warmińsko-mazurskim dwóch projektów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji: Ikonka i Ikonk@-Edukacj@.


Projekt Ikonka wdrażany jest stopniowo w kolejnych województwach od roku 2003. Polega na uruchomieniu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych, gminnych ośrodkach kultury lub podobnych publicznie dostępnych placówkach. Głównym jego celem jest zapewnienie społeczeństwu taniego, łatwego i powszechnego dostępu do Internetu.

W województwie warmińsko-mazurskim utworzono 139 punktów Ikonki we wszystkich gminach (również w bibliotekach publicznych). Każdy z nich otrzymał 3 zestawy komputerowe z odpowiednim umożliwiającym dostęp do Internetu wyposażeniem. Zapewnienie lokalu oraz utrzymanie punktu należy do obowiązku gminy.

Kontynuacją projektu Ikonka stał się pilotażowy projekt Ikonk@-edukacj@, którego celem jest przeprowadzenie szkoleń na platformie e-learningowej w zakresie umiejętności obsługi Internetu. Wykorzystano w tym celu gotowy kurs BIBWEB opracowany przez Fundację Bertelsmanna, a wdrażany w Polsce przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich. Zakończenie projektu planowane jest w połowie 2005 r. Ogółem w pilotażu uczestniczy 290 osób z województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach projektu realizowane było także powstanie wspominanej już w niniejszej analizie biblioteki Planeta 11. Szerszy opis projektu i jego realizacji zamieszczony został w „Bibliotekarzu Warmińsko-Mazurskim” nr 3/4 z roku 2003).


Kolejny raz biblioteki naszego województwa wyróżnione zostały w konkursie Narodowego Banku Polskiego pt. „Z ekonomią na ty”, który organizowany był po raz trzeci. W minionym roku Biblioteka Publiczna w Pasłęku otrzymała nagrodę główną w wysokości 10 000 zł na realizację projektu Więcej wiem + więcej potrafię = więcej osiągnę, a trzy biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Biblioteka Miejska w Iławie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Dywitach otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 5000 zł.


W 2004 r. trzy biblioteki otworzyły także Kluby BiblioNetu (szerzej o projekcie na stronie: www.bractwogutenberga.pl): GBP w Wydminach, GBP Nowe Miasto Lubawskie z siedzibą w Gwiździnach oraz BPMiG w Suszu. Bractwo Gutenberga, które zainicjowało projekt w 2001 r. wyposaża każdy z klubów w komplet książek, a współpracująca z projektem Telekomunikacja Polska oferuje podłączenie i tani dostęp do Internetu przez kilka miesięcy.


Biblioteka Elbląska w minionym roku przygotowała kilka zamierzeń projektowych:

W dwóch filiach MGBP w Nidzicy opracowano dwa projekty dofinansowane ze środków pozabudżetowych.

Koło Przyjaciół Biblioteki w Łynie otrzymało dofinansowanie z Nidzickiego Funduszu Lokalnego, na zrealizowanie zadania pt. Festyn Czytelniczy – Łyna 2004. Natomiast Koło Przyjaciół Biblioteki w Napiwodzie, dzięki dotacji z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (program „Działaj lokalnie”) zrealizuje w pierwszym półroczu 2005 r. projekt pn. Biblioteka – miejscem edukacji dzieci i młodzieży z różnych środowisk. Projekt zakłada zorganizowanie warsztatów ze specjalistami z różnych dziedzin kultury w celu zmniejszenia dystansu między dziećmi i młodzieżą z różnych środowisk.

GBP Braniewo zrealizowała projekt Ekoferie sfinansowany w ramach konkursu Fundacji Wspomagania Wsi. Głównym jego celem było pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom wywodzącym się z terenów popegeerowskich, zwracając uwagę na problematykę ochrony środowiska.


Biblioteka Publiczna w Pasłęku otrzymała w ramach konkursu „Kultura na prowincji” ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi dofinansowanie  na realizację projektu A wszystko gra... i słowa i gesty i dźwięki. Jego celem jest zwiększenie oferty kulturalnej i dostępu do różnych form kultury w Pasłęku poprzez cykl spotkań z teatrem, muzyką oraz poezją i prozą. Zakończenie realizacji planowane jest na koniec maja 2005 r.


W czerwcu 2004 r. rozpoczęto realizację projektu pt. Książka dla dzieci świat bez granic dofinansowanego przez Unię Europejską, w którym partnerami są m.in. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku. Projekt jest związany z realizacją przedstawień teatralnych na podstawie literatury litewskiej i polskiej.


MGBP w Piszu zawarła porozumienie z lokalnym Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii, na mocy którego otrzymała środki finansowe na organizację spotkań dla młodzieży w zakresie profilaktyki uzależnień oraz na promocję Ośrodka.


Wiele bibliotek otrzymało także dodatkowe środki na realizację jednorazowych zadań np. od lokalnych samorządów. Jednym z większych przedsięwzięć tego typu było dofinansowanie przez starostwo powiatowe w Iławie X edycji konkursu ekologicznego prowadzanego cyklicznie od 1995 r. przez MGBP w Zalewie. Dofinansowanie przeznaczono na zakup nagród dla uczestników.