W 2004 r. 180 bibliotek i filii województwa (52%) we wszystkich jednostkach administracyjnych dysponowało co najmniej 1 komputerem. Ogółem użytkowanych jest 937 komputerów, w tym 588 w miastach (63%), 349 na wsi (37%). Największą liczbą komputerów dysponuje Wojewódzka Biblioteka w Olsztynie – 131 zestawów.
Na jedną placówkę miejską przypada 6 komputerów, na wsi analogiczny wskaźnik wynosi 1,5. Niski wskaźnik na wsi nie oznacza jednak mniejszego nasycenia sprzętem komputerowym. Wręcz przeciwnie placówki na terenach wiejskich są niewielkie, wobec tego potrzebują mniej sprzętu. Sytuację jasno obrazuje wskaźnik dostępu do komputerów na 10 000 mieszkańców. Na wsi wskaźnik ten wynosi 0,49 komputera, a mieście 0,38. Czyli dostęp do komputerów jest niewiele mniejszy, ale łatwiejszy na wsi. Ogółem w województwie omawiany wskaźnik kształtuje się obecnie na poziomie 0,42 komputera. Dla porównania: aktualne standardy brytyjskie zakładają 6 stanowisk na 10 000 mieszkańców. W naszym województwie najwyższy wskaźnik osiągnęła biblioteka w Lelkowie – 2, 26.
Użytkownicy mają dostęp do 64% liczby komputerów, pozostałe wykorzystywane są do prac merytorycznych i administracyjnych. Jedynie trzy placówki, które posiadają komputery, nie udostępniają żadnego z nich czytelnikom.
Prawie 83% komputerów podłączonych jest do Internetu, z tego 64% dostępnych jest dla czytelników (501 stanowisk, czyli 53% ogólnej liczby komputerów w województwie).
Jedynie 18 bibliotek pobiera opłaty za udostępnianie Internetu czytelnikom, a 133 placówki oferują dostęp bezpłatny. W przypadku 6 placówek stosowane są obydwa rozwiązania: bezpłatny jest dostęp w określonych godzinach lub też na niektórych stanowiskach, gdzie Internet wykorzystuje się do celów informacyjnych.
W bibliotekach publicznych w całym województwie 316 komputerów wykorzystywanych jest do prac merytorycznych. Z tego jedynie 57 (18%) na wsi. Większość bibliotek (76) jest wciąż na etapie automatyzacji procesu gromadzenia i opracowywania zbiorów. Tylko 10 bibliotek ukończyło wprowadzanie danych retrospektywnych – głównie w zakresie druków zwartych, 53 biblioteki dopiero planują rozpoczęcie prac. Podobnie niewiele bibliotek w pełni zautomatyzowało innego rodzaju prace: 10 bibliotek prowadzi komputerową ewidencję czytelników, a 9 ewidencję wypożyczeń.
Biblioteki publiczne naszego województwa użytkują głównie system biblioteczny MAK – 88 placówek. Poza tym wykorzystywany jest system SOWA (17 bibliotek i filii), a także w nielicznych przypadkach systemy: Libra, Schola, ISIS, MOL i SIB.
Swoje katalogi w Internecie udostępnia 19 bibliotek.