VII. Biblioteki i oddziały dla dzieci

W województwie warmińsko – mazurskim działały: 2 biblioteki dziecięce i 54 oddziały, w tym 4 na wsi (w GBP w Baniach Mazurskich, GBP w Biskupcu, GBP w Grodzicznie, GBP w Kozłowie). Przy Bibliotece Elbląskiej utworzono Oddział dla dzieci, zawieszony był Oddział dla dzieci przy ulicy Płk. Dąbka 79, Wypożyczalnia dla dzieci przy ul. św. Ducha 4 została zlikwidowana. Oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku Warmińskim wznowił działalność przy Filii Nr 1.

Ogółem zarejestrowano 54 424 czytelników (-157 w porównaniu z rokiem 2003), z czego 83% stanowili użytkownicy do lat 15, tj. 45 296 (-938). Udostępniono 1 057 651 wol. (+27 849 wol.). Wypożyczenia literatury popularnonaukowej stanowiły 34,1% ogółu wypożyczeń. Statystyczny czytelnik wypożyczył 19,43 wolumina (+0,56 wol.). Najwyższy wskaźnik aktywności czytelniczej odnotowano w: MBP w Reszlu (44,5 wol.), BPMiG we Fromborku (43,1 wol.), MBP w Górowie Iławeckim (42 wol.), MGBP w Korszach (37%), GBP w Grodzicznie (35,2 wol.), BP w Pasłęku (34,1 wol.), MBP w Bartoszycach (32,6 wol.), GBP w Biskupcu (31,1 wol.).

Wśród czytelników do lat 15 nadal najpopularniejsza jest literatura fantastyczna, książki o życiu i problemach współczesnej młodzieży, o uczuciach i zmaganiach z własną słabością (narkomania, bulimia, itp.). Zarysowuje się wyraźny podział pomiędzy bardziej aktywnymi czytelniczo dziewczętami zainteresowanymi również pozycjami niebeletrystycznymi, związanymi z dojrzewaniem, relacjami międzyludzkimi, stresem itp. a mniej aktywnymi czytelniczo chłopcami, którzy czytają głównie książki przygodowe, sensacyjne, dreszczowce, sportowe i techniczne. Zdecydowana większość jednak młodych czytelników odwiedza bibliotekę w celu wypożyczenia lektur obowiązkowych lub skorzystania z Internetu.

Wśród najmłodszych dzieci (najliczniejszej grupy spośród czytelników do lat 15) dużym zainteresowaniem cieszyły się książki z bajkami bogato i barwnie ilustrowanymi, z tekstami napisanymi dużą czcionką. Zauważa się coraz większą liczbę imprez i konkursów o bardzo zróżnicowanej tematyce organizowanych dla dzieci w bibliotekach, większa liczba różnorodnych form pracy z dziećmi oraz coraz większa liczba placówek ściśle współpracujących z przedszkolami – duży wpływ na to zjawisko miała trwająca już od 2001 kampania społeczna "Cała Polska czyta dzieciom". Bibliotekarze, przyłączając się do niej uświadamiają społeczeństwu ogromne znaczenie czytania dzieciom dla ich rozwoju emocjonalnego – a co za tym idzie – upowszechniają czytelnictwo wśród najmłodszych klientów bibliotek.