VI. Popularyzacja czytelnictwa w bibliotekach publicznych województwa warmińsko-mazurskiego

Z założeń Narodowego Programu Kultury „Promocja Czytelnictwa i Rozwój Sektora Książki wynika, że jedną z najbardziej powszechnych i podstawowych form uczestnictwa w kulturze jest czytelnictwo.

Celem strategicznym programu jest stały wzrost czytelnictwa w Polsce w okresie 2004-2013, poprzez upowszechnianie książki, rozwój wielorakich usług i funkcji bibliotek, wsparcie animacji życia kulturalnego głównie w małych miastach i na obszarach wiejskich.

Znaczącą rolę w tym procesie przypisuje się bibliotekom, które zawsze popularyzowały czytelnictwo stosując różnorodne prace. W minionym roku wyróżniały się w tym zakresie poprzez:

1.Kształtowanie i wyrabianie nawyków czytelniczych dzieci od najwcześniejszych lat. Stymulowanie wyobraźni i twórczości dzieci i młodzieży.

Spotkania autorskie, promocja książek

W MBP w Biskupcu zorganizowano spotkanie autorskie z Wandą Chotomską połączone z konkursem plastycznym „Moje ilustracje do książek Pani Chotomskiej”.

Z twórczością Marty Fox zapoznali się czytelnicy MGBP w Nidzicy oraz MBP w Olsztynie.

Ewa Ostrowska spotkała się z czytelnikami GBP w Dubeninkach oraz MGBP w Orzyszu (autorka m.in. „Nim jabłoń zdziczeje”, „Śniła się sowa”, „Owoc żywota twego; jak również książek dla młodzieży, m.in. „Długa lekcja”, „Zabić ptaka”; powieść, „Co słychać za tymi drzwiami?” została uhonorowana międzynarodową nagrodą IBBY).

Grzegorz Kasdepke gościł w MGBP w Nidzicy oraz MBP w Działdowie.

MBP w Kętrzynie wspólnie z Wydawnictwem „Norbertinum” z Lublina zorganizowała promocję książki ks. Zbigniewa Kępy „Z dziejów kościoła i parafii św. Jerzego w Kętrzynie”. Promocję połączono z wystawą fotogramów przedstawiających dawny kościół św. Jerzego w Kętrzynie.

W MGBP w Nidzicy, w cyklu spotkań autorskich, goszczono Stanisława Achremczyka, Michała Jagiełłę, misjonarkę z Afryki siostrę Przemysławę Bogumiłę Wojdak.

W BPMiG w Mikołajkach odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Chotomską oraz z Ireną Laudau (przez wiele lat związana z wydawnictwem „Nasza Księgarnia”, redaktor czasopisma „Miś” i „Świerszczyka”, współpracowała z redakcją dla dzieci Polskiego Radia pisząc słuchowiska); mottem spotkania był tytuł jej książki „Z miłością na bakier”.

MGBP w Lidzbarku Welskim z okazji Tygodnia Bibliotek zaprosiła Zbigniewa Truszczyńskiego, autora książki „Afrykańskie wędrówki z Legią Cudzoziemską”, byłego legonistę.

MBP w Olsztynie zorganizowała spotkania autorskie z Joanną Siedlecką, Izabelą Sową.

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom

MGBP w Nidzicy zorganizowała „Festyn Czytelniczy – Łyna 2004” w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Założeniem imprezy było zorganizowanie atrakcyjnych form zajęć dla dzieci i młodzieży z małych, wiejskich miejscowości, zaangażowanie przedstawicieli różnych środowisk w organizację wspólnego projektu oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei czytania książek. Do współpracy zaangażowani zostali: Ochotnicza Straż Pożarna, szkoła podstawowa, Urząd Miejski, MOPS, sołectwo.

MBP w Zalewie, zorganizowała warsztaty czytelnicze dla osób niepełnosprawnych.

W BPMiG w Mikołajkach odbywały się spotkania z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum, w czasie których lektorami były osoby z rożnych środowisk zawodowych.

MGBP w Lidzbarku Welskim zorganizowała III Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w ramach którego odbył się cykl spotkań w bibliotece i filiach, przedszkolu, szkołach podstawowych. Dzieciom czytali przedstawiciele władz miasta oraz osoby reprezentujące różne środowiska zawodowe.

Biblioteka Miejska w Iławie włączyła się w ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” organizując „Bajkowy Dzień Dziecka”. Program imprezy obejmował m.in.: konkurs „Mali Artyści”; testy wiedzy „Bezpieczna droga”; paradę Koziołka Matołka (przemarsz dzieci przebranych za postacie z bajek, konkurs na najciekawszy strój); konkurs na odgadywanie tytułów bajek (scenki pantomimiczne w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3), konkurs krasomówczy dla dorosłych „W każdym z nas jest odrobina dziecka”.

Inne:

MBP w Bartoszycach w ramach „Międzynarodowych Dni Regionu Bartoszyce” odbył się IV Międzyszkolny Plebiscyt na Najpopularniejszą Książkę. W finale wybrane książki prezentowano w formie recenzji i scenek teatralnych. W imprezie uczestniczyli bibliotekarze z miast rosyjskich Bagrationowska i Pionierska.

Z okazji Roku Gombrowicza w MBP w Ełku wystąpił Jerzy Zelnik z monodramem na motywach „Ferdydurke” „Chłystek podwójnie przyłapany”.

Biblioteka Elbląska zorganizowała „Elbląskie spotkania z literaturą”. Program obejmował:

W MGBP w Piszu odbył się cykl spotkań-wykładów „W hołdzie Czesławowi Miłoszowi”, których autorem i prelegentem był Wojciech Kass. Zaprezentowano dorobek literacki twórcy jako poety, tłumacza, wykładowcy w kontekście przemian polityczno-społecznych XX wieku.

BPMiG w Ornecie, w ramach VI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, zorganizowała wystawę pod hasłem „Rodzina wielopokoleniowa w literaturze”.

W MGBP w Orzyszu uczniowie kl. IV i VI przygotowali przedstawienia teatralne pt. „Świat Baśni”, ponadto można było wysłuchać utworów czytanych przez Monikę Zielińską, radną Rady Miejskiej i Beatę Szymankiewicz, dyrektor Domu Kultury w Orzyszu.

W BPMiG w Olsztynku dzieci przedszkolne i z klas pierwszych obejrzały przedstawienie „Chrońmy książki” w wykonaniu wolontariuszy z biblioteki.

MGBP w Lidzbarku Welskim zorganizowała cykl spotkań pod hasłem „Odkrywamy Gombrowicza” dla uczniów szkół średnich, którym towarzyszyła wystawa „Śladami Witolda Gombrowicza – Argentyna”; wykład „Od tabliczek się zaczęło”.

W MGBP w Węgorzewie odbył się powiatowy konkurs dla czytelników powyżej 15 roku życia pod hasłem „Adaptacji filmowej czar – czyli literatura na szklanym ekranie”.

MBP w Reszlu zorganizowała konkurs „Najstarsza książka w mojej bibliotece domowej” połączony z ekspozycją XIX-wiecznych wydawnictw w języku niemieckim, francuskim i polskim.

MBP w Olsztynie corocznie organizuje cieszące się coraz większym zainteresowaniem dzieci, nauczycieli i rodziców Dni Literatury Dziecięcej. W 2005 roku zorganizowano je już po raz czwarty, tym razem pod hasłem „Polską dróżką po Europie”. W ciągu dwóch tygodni odbyło się wiele imprez i spotkań dla dzieci, których celem było przybliżenie uczestnikom wiedzy o różnych państwach zrzeszonych w Unii. W czasie Dni odbywały się m.in. zajęcia plastyczne, teatralne, głośne czytanie, konkursy i zabawy ruchowe, warsztaty literackie, spotkania z przedstawicielami różnych krajów i z mieszkańcami Olsztyna, którzy przekazywali swoje wrażenia z podróży po Europie.

W Bibliotece Miejskiej w Iławie odbyła się impreza „Bajkowy świat Disney’a”, której celem było przybliżenie klasyki literatury dziecięcej najmłodszym mieszkańcom z terenu powiatu iławskiego. Na wystawie zaprezentowano ponad 250 książek wydawnictwa Egmond oraz 45 filmów Studia Disney. Ekspozycja wzbogacona była prelekcją o życiu i twórczości Walta Disney’a. Uczestników zapoznano z podstawowymi gatunkami literackimi oraz przedstawiono im różnicę pomiędzy fikcją literacką a rzeczywistością. Wydawnictwo Egmond oraz Biuro Disney Polska nieodpłatnie przesłały materiały promujące. Wystawa „Bajkowy świat Disney’a” została zaprezentowana również w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Kisielice.

GBP w Wilczętach we współpracy ze szkołą zorganizowała międzyszkolny konkurs recytatorski poświęcony twórczości Czesława Miłosza dla uczniów z gimnazjów z Pasłęka, Pieniężna, Dobrego, Fromborka i Wilcząt. W jury zasiadał aktor Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie Cezary Ilczyna. Na zakończenie odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez aktora.

W Filii w Skarlinie GBP w Nowym Mieście Lubawskim z siedzibą w Gwiździnach co roku organizowane są „Skarlińskie spotkania z poezją”. Tegoroczne poświęcone były Dorocie Gellner.

2. Stwarzanie możliwości rozwoju osobistego. Organizowanie dostępu do form wypowiedzi kulturalnej wszystkich rodzajów sztuki.

Konkursy

GBP w Budrach – IV Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej dla uczniów szkół podstawowych powiatu węgorzewskiego.

GBP w Dubeninkach – Filia Biblioteczna w Żytkiejmach wspólnie z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej – konkurs recytatorski „O cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa” poświęcony twórczości Leopolda Staffa dla uczniów gimnazjów powiatu gołdapskiego.

MBP w Zalewie – konkurs na film oraz fotografię krajobrazu z terenu miasta i gminy pod hasłem „Zatrzymaj w kadrze urok naszego regionu”; projekt edukacji ekologicznej w ramach X Edycji konkursu ekologicznego pod hasłem „Przyroda i kultura mojego regionu” w dwóch kategoriach: wiedza ekologiczna, historia Zalewa.

MGBP w Kisielicach – konkurs plastyczny pt. „Flaga Gminy Kisielice”, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz dorośli. Patronat honorowy objęła Rada Miejska w Kisielicach, nagrody wręczono na sesji Rady Miejskiej. Nagrodzone prace wystawiono w bibliotece.

GBP w Rybnie – XXII edycja gminnego konkursu recytatorskiego „Spotkanie z poezją dziecięcą”.

W GBP w Rozogach – XVII Konkurs Recytatorski „Warmia i Mazury w literaturze” z udziałem Cezarego Ilczyny, aktora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, który na zakończenie zorganizował dla uczetników warsztaty.

GBP w Rozogach – współorganizator XXI Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w literaturze”.

GBP w Nowym Mieście Lubawskim z siedzibą w Gwiździnach – coroczny regionalny konkurs czytelniczy „Szlakiem Drwęcy” propagujący ochronę środowiska.

Wystawy

MGBP w Dobrym Mieście w ramach obchodów jubileuszu 675-lecia Dobrego Miasta zorganizowała wystawę „Dobre Miasto wczoraj i dziś”, wystawę fotograficzną Marka Wołodźko, wystawę malarstwa Mieczysława Winskiewicza mieszkańca Dobrego Miasta, konkurs „Przywróćmy wspomnienia” w dwóch kategoriach „Ulice i obiekty wczoraj i dziś” oraz „Znane osobowości Dobrego Miasta”. W imprezie podsumowującej konkurs wziął udział burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski, odbyło się przedstawienie Teatru przy Stoliku „Słońce dla dwojga” Pierr’a Sauvil’a w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ponadto odbyło się spotkanie byłych mieszkańców miasta mieszkających m. in. od wielu lat w Niemczech. Biblioteka otrzymała 3 programy Deutsch translator 2 i multimedialny kurs języka niemieckiego.

Biblioteka Elbląska zaprezentowała „Sto najciekawszych odkryć archeologii w Chinach w XX w.”; „Egipt z lotu ptaka” – wystawa fotografii National Geographic.

W MBP w Kętrzynie można było obejrzeć wystawę „Świat deportowanej młodzieży ze wschodnich rubieży II Rzeczypospolitej” zorganizowaną wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej, Urzędem Miasta w Kętrzynie, Związkiem Sybiraków Koło w Kętrzynie, Związkiem Sybiraków Region Warmińsko-Mazurski.

MGBP w Kisielicach zorganizowała wystawę poplenerową prac malarskich członków Stowarzyszenia Twórców Powiatu Iławskiego IST-art „Bałoszyce i okolice”.

Galeria „W Piwnicy” MBP w Olsztynie zaprezentowała 8 wystaw, w tym m.in. wystawę poświęconą życiu i twórczości Heinricha Bőlla przygotowaną przez Instytut Goethego oraz wystawę poświęconą konserwacji najcenniejszych zabytków piśmiennictwa ze zbiorów Biblioteki Narodowej.

W Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można było obejrzeć: serię portretów pisarzy Aleksandra Wołosa; fotografie Mieczysława Wieliczki „Warmia i Mazury w fotografii”; fotogramy ph. „Nasz Olsztyn”; wystawę autorstwa H. Rogozińskiego „Guma”, pokazującą technikę szlachetną stosowaną w fotografii; zdjęcia p.h. „Światło”; wystawę fotografii Jacka Zawadzkiego „Cyfrowe klimaty”; wystawę 29-ciu karykaturzystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Karykatury „Euro-Unii-Fikacja”; „Kolorowe mikroświaty” W. Bronakowskiego i „Świat portretu i mody” P. Staszaka; prace malarki i ilustratorki Anny Skurpskiej-Ekes; kolaudację albumu Studenckiej Agencji Fotograficznej „Jamnik” „35 lat w obiektywie”; wystawę fotografii ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur „Urząd Architekta Miejskiego w Olsztynie. Prace z lat 1911-1935”; prace Wiesława Wachowskiego „Olsztyn – miasto wielu wymiarów”.

Inne

GBP w Budrach wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury po raz piąty zorganizowała „Jesienne spotkania miłośników ziemi i poezji śpiewanej”.

W GBP w Braniewie przy współpracy Urzędu gminy w Braniewie i szkół gminnych odbyła się impreza „Pożyteczne Ferie” współfinansowana przez Fundację Wspomagania Wsi pod hasłem „Ekoferie”, której celem była edukacja ekologiczna, zwiększenie aktywności fizycznej, integracja i aktywizacja środowiska lokalnego. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami opieki nad zwierzętami, segregacją odpadów; wziąć udział w zajęciach wikliniarskich; wysłuchać wykładu Lechosława Piątkowskiego, pracownika Starostwa Powiatowego w Braniewie, na temat ochrony środowiska; zapoznać się z działalnością oczyszczalni ścieków i gospodarstwa agroturystycznego oraz zwiedzić wystawę ssaków i ptaków występujących w regionie.

GBP w Braniewie, wspólnie z pełnomocnikiem burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Klubem Garnizonowym w Braniewie, po raz 13 zorganizowała Garnizonowo-Gminny Przegląd Ruchu Scenicznego Dzieci i Młodzieży Regionu Braniewskiego, mający na celu popularyzację form ruchu artystycznego, prezentację i konfrontację dokonań w tym zakresie oraz popularyzację życia bez nałogów.

GBP w Braniewie zaprosiła lokalne środowisko na piknik rodzinny – III Bemowizna 2004 pod hasłem „Bezpieczne wakacje – bezpieczna droga do szkoły” organizując m. in. konkursy, prezentując zawody strażaka oraz policjanta, popularyzując wiedzę na temat zachowań w sytuacji zagrożeń, pierwszej pomocy, zasad ruchu drogowego.

MBP w Braniewie we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział w Olsztynie zorganizowała V Braniewską Wiosnę Literacką. Odbyło się spotkanie pt. „Nasi pisarze mówią o literaturze”, w którym udział wzięli: Marek Barański (redaktor Gazety Olsztyńskiej), Zbigniew Chojnowski (poeta, krytyk literacki, historyk literatury, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UWM, prezes SPP Oddział w Olsztynie), Bogusław Chorostian (poeta, kustosz Muzeum M. Kopernika we Fromborku), Wojciech Kass (poeta, publicysta, dziennikarz, dyrektor Muzeum K. I. Gałczyńskiego), Piotr Szewc (poeta, redaktor miesięcznika „Nowe Książki”), Dariusz Lis (poeta, pisarz, nauczyciel j. polskiego). Ponadto zorganizowano spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką – bajkopisarką z Elbląga oraz z Janem Chłostą, współautorem opracowania „Wierszy zebranych” Marii Zientary-Malewskiej, autorem „Słownika Warmii” oraz biografii Polaków i Niemców z Prus Wschodnich. Uczestnicy Braniewskiej Wiosny Literackiej wysłuchali wykładu pt. „Dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich po 1945 r. – ginące zabytki” Elżbiety Topolnickiej-Niemcewicz, historyka sztuki.

W MBP w Braniewie odbył się wykład Sławomira Fafińskiego w ramach cyklu „Historia i kultura ziem pruskich i Warmii od średniowiecza do pierwszego rozbioru Polski” pt. „Najdawniejsze wiadomości o ziemiach pruskich”.

GBP w Baniach Mazurskich wspólnie ze szkołą przygotowała pokaz tradycji oraz strojów państw należących do Unii Europejskiej oraz fotogazetkę „Polska w Unii Europejskiej”.

MGBP w Dobrym Mieście zorganizowała „Ferie w bibliotece” nakierowane na spotkania z ciekawymi ludźmi m. in. z alpinistą, ze spadachroniarzem, z płetwonurkiem, z myśliwym, z pszczelarzem, z fotografem, z hodowcą strusi. MGBP w Dobrym Mieście zaprezentowała swoją działalność podczas Forum Agroturystycznego i Ekonomicznego we Francji w ramach jubileuszu i współpracy z Montierchaume.

W GBP w Dubeninkach odbył się festyn wakacyjny „Bawmy się razem”, na który środki pozyskano z gminnego funduszu alkoholowego. Celem było promowanie zdrowego stylu życia, ciekawe zagospodarowanie czasu wolnego. Atrakcją festynu był spektakl „Sznurkowe skrzaty” w wykonaniu aktorów „Teatru Błędne Koło” z Będzina.

MBP w Ełku we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ełku, w ramach cyklu „Spotkania z historią”, zorganizowała dwa spotkania pt. „Michał Kajka” oraz „Jan i Hieronim Maleccy”.

Biblioteka Elbląska kontynuowała „Salon Polityki”, który jest miejscem spotkań ze znanymi i cenionymi polskimi działaczami kultury, koncertów artystycznych, wystaw, konferencji oraz wykładów, których organizacja z założenia ma podnosić nie tylko poziom wiedzy z zakresu problematyki społecznej, kulturalnej i naukowej, ale również wpływać na integrację określonych grup społecznych. Moderatorem cyklicznych, miesięcznych spotkań jest Mirosław Pęczak, redaktor działu społecznego tygodnika „Polityka”. Odbyły się:

W dniach 23-26.06.2004 r. Biblioteka Elbląska we współpracy z Tygodnikiem Polityka zorganizowała na elbląskiej starówce „Letnie Ogrody Polityki”. Dnia 23 czerwca Jacek Nowiński, dyrektor BE oraz Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika Polityka dokonali otwarcia Letnich Ogrodów Polityki; odbyła się dyskusja panelowa poświęcona kinematografii, którą poprowadzili Zdzisław Pietrasik, Janusz Kijowski, Janusz Wróblewski; na podzamczu Muzeum wystąpił Tymon Tymański.
Na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej odbyły się:

W Bibliotece Elbląskiej zorganizowano ferie „Piwniczne spotkania twórcze” –integrujące środowiska twórcze. W ramach Spotkań odbyła się prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych, m.in. teatroterapia (zorganizowana przy współpracy Stowarzyszenia Tacy Sami, Parlamentu Studenckiego Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej), prelekcja na temat zastosowania teatroterapii w resocjalizacji i rehabilitacji, pokazowe ćwiczenia z dramy oraz występ grupy teatralnej Warsztatu Terapii Zajęciowej.

MBP w Giżycku organizowała dla dzieci przedszkolnych, z młodszych klas szkoły podstawowej, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, z Domu Dziecka oraz ze Świetlicy Socjoterapeutycznej w Giżycku, zajęcia z biblioterapii.

Wykorzystując pomysł „Teatru przy stoliku” Teatru im Stefana Jaracza w Olsztynie MGBP w Nidzicy zorganizowała własne inscenizacje sztuk teatralnych „Słońce dla dwojga”, „Za rok o tej samej porze”, „Wariacje enigmatyczne”.

W BP w Rynie odbyła się impreza ekologiczna z okazji Dnia Ziemi zorganizowana wspólnie z Samorządowym Przedszkolem oraz Szkołą Podstawową.

MGBP w Piszu zorganizowała Festiwal Poezji pod hasłem „Pisz poezję, śpiewaj i wygrywaj”, w ramach którego odbyły się I Ogólnopolskie Spotkanie Laureatów Konkursów Poetyckich, Poezji Śpeiwanej i Piosenki Autorskiej. W spotkaniach uczestniczyli poeci, muzycy, animatorzy kultury, bibliotekarze i redaktorzy wydawnictw literackich z całej Polski. Ideą spotkań była popularyzacja wśród mieszkańców regionu konkursów literackich, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej o zasięgu krajowym oraz prezentacja twórczości osób w nich nagrodzonych. Festiwalowi towarzyszyły kiermasz i wystawa czasopism literackich i muzycznych.

Z inicjatywy MGBP w Piszu w Piskim Domu Kultury odbyło się spotkanie o charakterze informacyjno-promocyjnym pt. „Internet w twoim domu”, na którym przedstawiono informacje na temat łącz internetowych oraz o sposobach pozyskiwania informacji w Internecie z wykorzystaniem wyszukiwarek. Zaprezentowano również stronę internetową MGBP w Piszu oraz dostępne katalogi on-line innych bibliotek.

MBP w Pieniężnie była współorganizatorem X Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Natura w oczach artystów”, w którym uczestniczyli artyści z Polski, Litwy i Rosji.

MGBP w Korszach – Filia w Łankiejmach wspólnie ze szkołą zorganizowali, z okazji „Dnia Ziemi i Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska”, imprezę ekologiczną pod hasłem „Pamiętajcie o ogrodach”.

MBP w Olsztynie prowadziła zajęcia wyrównawcze dla uczniów. W 2005 roku tę formę zajęć realizowało 5 bibliotek, które współpracując z wolontariuszami organizowały pomoc z zakresu różnych przedmiotów nauczania dla niemal 700 uczniów. W nauce pomagali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uczniowie starszych klas szkół średnich, emerytowani nauczyciele, bibliotekarze. Za formę pomocy uczniom można też uznać cykl wykładów z literatury przygotowany przez Filię nr 5 wspólnie z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza. Wykłady te prowadzone przez pracowników naukowych UWM zorganizowano z myślą o maturzystach.

Biblioteka Miejska w Iławie, Teatr EPHATA oraz Wydział Integracji Europejskiej Urzędu Miasta w Iławie, przyjmując założenie, że poznawanie rzeczywistości „przez pryzmat sztuki” prowadzi do poszukiwania, dostrzegania i doznawania piękna, zorganizowały wystawę pod tytułem „Dziedzictwo Dionizosa. Dzieje teatru”. Uczestnicy zajęć wysłuchali prelekcji Seweryna Szczepańskiego połączonej z prezentacją multimedialną na temat historii teatru od jego powstania do czasów współczesnych.

Biblioteka Miejska w Iławie realizowała projekt „Piękny umysł” skierowany do dzieci w wieku od 5 do 19 lat. W celu zwiększenia zainteresowania młodzieży z terenu powiatu iławskiego czytelnictwem oraz zastosowaniem nowoczesnych technik medialnych rozpoczęto cykl warsztatów komputerowych wprowadzających najmłodszych oraz niepełnosprawnych do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym.

W MBP w Morągu odbyła się debata „3 x Pasja według Chrześcijan, Żydów i Mela Gibsona” połączona z wystawą „Jezus Chrystus w malarstwie i filmie „Pasja” Mela Gibsona”. Do debaty zaproszono ks. dr. Józefa Kożuchowskiego, ks. Szczepana Kulmę-Janczewskiego oraz ks. Krzysztofa Sarzałę, absolwenta Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie i Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie, który wprowadził uczestników do dyskusji wykładem na temat „Nowy Testament a historia”.

Biblioteka Publiczna w Pasłęku w ramach projektu „A wszystko gra...i słowa i gest i dźwięki” zorganizowała koncert muzyki renesansu i baroku w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z Elbląga wraz ze studentami muzyki połączony z prezentacją i opisem strojów i instrumentów w/w epok.

GBP w Świątkach zorganizowała plenerowe warsztaty ceramiczno-rzeźbiarskie prowadzone przez Justyne Sosnowską i Jarosława Morgiewicza, w których uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Prace młodych artystów można było oglądać na poplenerowej wystawie w bibliotece w Świątkach i Kwiecewie.

Dzieci i młodzież z grupy teatralnej działającej przy GBP w Świątkach oraz zamieszkałe w pobliskich miejscowościach uczestniczyły w plenerowych warsztatach teatralnych „Różynka 2004” prowadzonych przez Sylwię Pacholec i Dariusza Rudola. Program warsztatów obejmował podstawy pantomimy i ruchu scenicznego, pracę nad głosem i dykcją. Uczestnicy warsztatów przygotowali m.in. takie przedstawienia, jak: kabaret „Bądź grzeczny, „Bajkę o Liczyrzepie”, warmińskie zwyczaje wielkanocne „Chodzenie po smaganiu”, zwyczaje dożynkowe na Warmii.

Filia w Nowej Wsi GBP w Purdzie zorganizowała cykl spotkań dla rodziców na temat „Jak nauczyć dziecko czytać”, „Indywidualne wzorce myślenia u dzieci”, „Czytanie dzieciom”.

Narodowy Bank Polski ogłosił kolejną edycję projektu „Z ekonomią na ty”. Cztery biblioteki wzięły w nim udział.

W ramach projektu w Centrum Informacji Technicznej i Biznesowej MBP w Olsztynie prowadzone były zajęcia z młodzieżą w ramach których zorganizowano m. in. wycieczkę do mennicy państwowej i na giełdę papierów wartościowych w Warszawie.

GBP w Dywitach zorganizowała warsztaty pod hasłem „Letnia szkoła małej przedsiębiorczości”.

W Bibliotece Publicznej w Pasłęku w ramach projektu „Więcej wiem + więcej potrafię = więcej osiągnę” przy pomocy Poradni Doradztwa Zawodowego i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Elblągu odbyły się warsztaty na temat: „Jak szukać pracy” – analiza ogłoszeń prasowych o pracę, pisanie CV, litów motywacyjnych; „Pierwsze wrażenie – to ważne” – przygotowywanie do rozmów kwalifikacyjnych od strony prezentacji werbalnej oraz komunikacji niewerbalnej; „Kim chcę zostać w przyszłości?” – warsztaty dla gimnazjalistów poświęcone planowaniu dalszej nauki pod kątem swoich predyspozycji i zdolności zawodowych.

Biblioteka Miejska w Iławie realizowała projekt „Z ekonomią na ty – rozsądne wybory” Zadania programu zostały skoncentrowane na zdobyciu umiejętności wyszukiwania i analizowania informacji o życiu ekonomicznym z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych, Internetu i multimediów oraz ekonomicznych baz danych.
W ramach projektu zorganizowano:

3. Budowanie świadomości dziedzictwa kulturowego, uznania dla sztuki, osiągnięć naukowych i wynalazczości.Koncentrowanie się na dialogu międzykulturowym, popieranie różnorodności kulturowej środowiska.

W MBP w Bartoszycach zorganizowano 8 spotkań pod hasłem „Spotkania z kolędą”, przedstawiających tradycję świąt Bożego Narodzenia przy wykorzystaniu tekstów kolęd, prowadzonych przez bartoszyckich twórców.

W MBP w Bartoszycach odbyły się spotkania literackie Koła Młodych Artystów, na których członkowie grupy literackiej „Barcja” prowadzili warsztaty literackie.

W GBP w Działdowie zorganizowano „Biesiady poetyckie”, w których uczestniczyli lokalni twórcy.

W MBP w Działdowie odbyły się cykliczne „Spotkania ratuszowe” z ludźmi pochodzącymi z Działdowa. Jednym z uczestników był Marcin Rychcik, autor książki o Romanie Wilhelmim „I tak będę wielki”, aktor występujący w Teatrze Rampa w Warszawie.

BPMiG w Tolkmicku w ramach promocji regionu zorganizowała spotkanie autorskie z Adelą Jeż-Chlebicką, mieszkanką gminy Tolkmicko, nauczycielką, pionierką na Ziemiach Odzyskanych, autorką książki „Galicjoki”, która stanowi interesujące źródło informacji o obyczajach i kulturze polskiego domu w czasie zaborów, latach międzywojennej niepodległości i wojennej zawieruchy, świadectwo próby odnalezienia swojego miejsca na Ziemiach Odzyskanych. Książka otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim Fundacji Elbląg w 2004 r.

W MGBP w Sępopolu odbyło się spotkania autorskie z lokalnymi twórcami Jerzym Górczyńskim oraz Teresą Barszcz.

MBP w Pieniężnie we współpracy z biblioteką gimnazjum oraz biblioteką szkoły podstawowej zorganizowała spotkanie autorskie z lokalnym literatem Dariuszem Lisem połączone z promocją najnowszej książki „W pajęczynie granic”. Młodzież przygotowała prezentacje utworów autora.

BPMiG w Olsztynku zaprezentowała prace plastyczne Anny Zając, mieszkanki Olsztynka oraz zorganizowała wystawę okolicznościową z okazji 650-lecia miasta „Olsztynek dawniej i dziś”.

W MPBP w Olecku kontynuowano cykl spotkań autorskich pt. „Twórcy Ziemi Oleckiej” – udział wzięli Teresa Kaczorowska i Marek Borawski. Spotkania połączone były z popularyzacją ich najnowszych książek.

MPBP w Olecku realizowała projekt, dofinansowany przez UE „Książka dla dzieci świat bez granic”, w ramach którego realizowano i prezentowano przedstawienia teatralne. Przedstawienia w oparciu o literaturę litewską wykonywane były przez Polaków a w oparciu o literaturę polską przez Litwinów. Ogłoszono konkursy na inscenizację teatralną na podstawie przekładów literatury polskiej i litewskiej. Do konkursu przystąpiły grupy teatralne ze szkół podstawowych powiatu oleckiego. Następnie odbyły się przeglądy konkursowe w Polsce i na Litwie. Na zakończenie zorganizowano spotkania integracyjne dzieci i młodzieży litewskiej i polskiej na Litwie i w Polsce połączone z warsztatami prowadzonymi przez aktora Adama Walnego.

Wzorem lat ubiegłych MBP w Reszlu zaprosiła mieszkańców miasta i gminy do współtworzenia XIV Dorocznej Wystawy Rękodzieła „Nie każdy potrafi”. Zaprezentowało się 25. twórców-amatorów. Zwiedzający mogli obejrzeć m. in. koronki, rzeźbę, ceramikę, gobeliny, ozdoby choinkowe, repliki budowli korszańskich wykonanych z trzciny i skorupek orzechów.

MBP w Ostródzie we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego i Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w cyklu „Wielcy Ludzie Ostródy” zorganizowała spotkanie poświęcone Janinie Pelczarskiej, nauczycielce, harcmistrzyni, komendantce Hufca w Ostródzie oraz Ludwikowi Pelczarskiemu, działaczowi społecznemu, bibliotekarzowi.

MBP w Ostródzie w ramach cyklu „Wielcy Ludzie Ostródy” zaprosiła na spotkanie z Ireneuszem Betlewiczem, poetą malarzem należącym do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Stopami.

MBP w Nowym Mieście Lubawskim zorganizowała „Białe wakacje w bibliotece”, w ramach których odbyły się „Ferie – poranek internetowy”, pogadanka „Baśnie i legendy regionalne” połączone z głośnym czytaniem „Baśni znad Łyny” Marii Zientary-Malewskiej oraz „Białej Damy na zamku w Lubawie” Teofila Ruczyńskiego.

W Bibliotece Publicznej w Lubawie odbyły się akcje „Ferie z biblioteką” oraz „Wakacje z biblioteką”, które przebiegały pod hasłem „Lubawa – nasze miasto”. Z wykorzystaniem materiałów bibliotecznych poznawano położenie i historię miasta; felietony B. Standary „Gawędy Klimka z Dybzaka” zapoznały z tradycjami i zwyczajami regionu oraz gwarą lubawską; podczas wycieczki do redakcji lokalnej gazety „Głos Lubawski” zapoznano się ze specyfiką pracy dziennikarskiej i procesem powstawania gazety.

MBP w Morągu zaprezentowała wystawę „Wypędzeni, przypędzeni...Kształtowanie się nowego społeczeństwa na Warmii i Mazurach w latach 1945-1949”, przygotowaną przez Olsztyńską Delegaturę Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Archiwum Państwowe w Olsztynie. Przez pierwsze dni wystawy obecna była prelegentka, która omawiała wystawę.

W MBP w Morągu kontynuowano prezentacje prac twórców morąskich i regionu: „Malarstwo i grafika Wiesława Wojczulanisa”, „Piękno kultury ludowej” – prace z wikliny Teresy Chojnackiej; „Boże Narodzenie – święta pełne radości i ciepła rodzinnego” – serwety, obrusy, poduszki – rękodzieło Anny Dziubińskiej

Biblioteka Publiczna w Pasłęku zaprezentowała wystawę archeologiczną „Ostatnia wyprawa. Materiały z badań kultury wielbarskiej w Krośnie” prezentującą eksponaty z wykopaliska gotów z II w. n.e. z położonej niedaleko Pasłęka wsi Krosno wykonaną przez studentów Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Biblioteka Publiczna w Pasłęku podczas spotkań autorskich polecała czytelnikom tomiki poezji regionalnej poetów z Gdańska – Wojciecha Borosa oraz Janusza Wilskiego; naukową publikację ks. dr. Józefa Kożuchowskiego „Filozofia klasyczna a kultura współczesna” dotyczącą filozofii Peipera oraz problemu zachowania tożsamości kultury polskiej w globalizującym się świecie; album „Zamki Pomorza, Warmii i Mazur w malarstwie i rysunku Zbigniewa Szczepanka”, przy udziale Wydawnictwa Tower Press promocja została połączona z wystawą akwarel i rysunków autora; bajki dla dzieci autorstwa Wioletty Piaseckiej z Elbląga

GBP w Świątkach we współpracy ze środowiskiem lokalnym zorganizowała Jarmark Warmiński „Dzień Dobry Świątki” w celu zaprezentowania wielokulturowości regionu. Można było obejrzeć ponad 300 prac warmińskich twórców, m.in. rękodzieła, ceramikę, malarstwo, hafciarstwo. Urozmaiceniem były występy zespołów folklorystycznych, w tym studentek Uniwersytetu Wołyńskiego z Łucka na Ukrainie. Można było zapoznać się z kulturą mniejszości ukraińskiej, litewskiej, niemieckiej i rdzennych mieszkańców Warmii. Zaprezentowano stary ludowy zwyczaj zaręczyn na Warmii w opowiadaniu Rity Kostki z Ogniska Kultury Rodzinnej św. Huberta w Kudypach i wykonaniu mieszkańców gminy Świątki.

GBP w Rychlikach zorganizowała wystawę „Warmia w fotografii Teresy Kacperczyk”, lokalnej artystki.

W GBP w Rybnie można było obejrzeć V Wystawę Rękodzieła Amatorskiego prezentującą dorobek kulturalny mieszkańców gminy.

GBP w Markusach w celu upowszechnienia wiedzy o historii i teraźniejszości rodzinnej miejscowości zorganizowała: konkurs na temat wiedzy o gminie „Gmina Małdyty – nasza Mała Ojczyzna”, cykl imprez o charakterze regionalnym: „Miejsca, które warto zobaczyć”, „Ludzie, których warto poznać”, „Małdyty i jej mieszkańcy na starej fotografii”.

W GBP w Janowwie odbyło się coroczne spotkanie seminaryjne „Korzenie-Tożsamość-Tradycja” pod hasłem „1 i 17 września w pamięci i wspomnieniach mieszkańców gminy Janowo i okolic”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. autorzy książek i publikacji dotyczących Janowa, kombatanci, nauczyciele historii, mieszkańcy Janowa, uczniowie.

W GBP w Kolnie z siedzibą w Lutrach odbył się „Wieczór polskich tradycji”, na którym zaprezentowano tradycje i obrzędy świąteczne.

W MGBP w Nidzicy przeprowadzono IX edycję Turnieju Czytelniczego poświęconą Marii Zientarze-Malewskiej. Uczestnicy mogli wysłuchać wierszy poetki, baśni i legend, zapoznać się z tradycjami, wziąć udział w quizie „Czy znasz twórczość Warmii i Mazur?”