Łucja Ciesielska

 

Rozmaitości literackie i biblioteczne nie zawsze poważne

Przyjmując założenie, że coraz częściej wypowiedzi typu: "bomisieniepodoba" stanowią jedyny probierz wartości artystycznej dzieła, w opozycji niejako do tej postawy proponuję przegląd książek nominowanych do różnorodnych nagród i ocenianych przez znawców.

Nagroda NIKE - Wśród 20 nominacji jest aż dziesięć powieści i zbiorów opowiadań. Są eseje i tylko dwa tomiki znanych poetów: "Ja" Ewy Lipskiej i "Strzęp całunu" Andrzeja Mandaliana. Na tegorocznej liście znalazły się książki kilkorga pisarzy nominowanych do NIKE w latach ubiegłych.

Po debiutanckim "Labiryncie", kolejne fragmenty z dziennika wybitnego reżysera teatralnego Krystiana Lupy: "Podglądania" - Trzecia nominacja dla pisarza z Olsztyna, Włodzimierza Kowalewskiego ("Powrót do Breitenheide", "Bóg zapłacz") za opowiadania staromodne ze zbioru "Światło i lęk" - oraz powieść o Śląsku lat wojny Henryka Wańka "Finis Silesiae".

Coraz aktywniejsze jest młode pokolenie prozaików, którzy dopiero co przekroczyli trzydziestkę.

Akcenty teatralne - bardzo różne: od dziennika Krystiana Lupy - pierwszą książkę prozatorską znanej wrocławskiej dramatopisarki Lidii Amejko "Głośne historie" (zbiór opowiadań) - po "Ojcobójcy" Piotra Gruszczyńskiego (krytyki i eseje o najnowszym teatrze polskim).

Listę dopełnia eseistyka: