Iwona Drażba
Dyrektor MBP w Ełku

 

Otwarcie biblioteki w Ełku

 

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku odbyło się w dniu 15 marca 2004 r. Do tej pory biblioteka mieściła się przy Ełckim Centrum Kultury na 366 m2. W nowym obiekcie biblioteka ma powierzchnię 1500 m2. Na nasze zaproszenie przyjechał Jan Wołosz Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, co było dla nas szczególnie miłe i ważne. Wśród szczególnych gości był również poseł na sejm RP Jerzy Czepułkowski oraz dyrektor WBP w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz. Zaproszenie przyjęli również nasi włodarze miasta i powiatu oraz najważniejsi dla nas goście Czytelnicy. Uroczyste otwarcie rozpoczęło się od aktu poświęcenia biblioteki, przemówień gości. Padło tego dnia wiele ważnych słów na temat roli bibliotek w życiu społeczeństwa lokalnego i podziękowań. Jan Wołosz podkreślił wyjątkowość samorządu miasta Ełk w skali kraju, w czasach, gdy rzadko oddaje się nowe obiekty biblioteczne do użytku. Następnie honorowi goście podpisywali akt otwarcia biblioteki, który zostanie zawieszony obok historycznego aktu utworzenia biblioteki z 1946 roku.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie biblioteki. Obecnie nasza instytucja znajduje się na trzech kondygnacjach, budynek został wyposażony w windę dla niepełnosprawnych. Przy wejściu do biblioteki znajduje się duża szatnia i holl, w którym prezentowana jest "Panorama Ełku". Parter przeznaczony jest gównie na potrzeby czytelnika dziecięcego, tu bowiem znajduje się czytelnia dla dzieci (56,76 m2) oraz wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży (74 m2). Na tym poziomie mamy upragnioną salę konferencyjno-wystawową (116 m2) do eksponowania wystaw i prowadzenia imprez bibliotecznych. Pierwsze piętro to gównie działy przeznaczone dla użytkownika dorosłego: czytelnia prasy i książki (133 m2), Informatorium i Dział Zbiorów Specjalnych (56 m2), wypożyczalnia dla dorosłych (147 m2). Drugie piętro, to nowy Dział Naukowy (78 m2), którego usługi gównie skierowane są do młodzieży akademickiej i osób uczących się. Tu znajduje się Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, magazyn, pomieszczenie na introligatornię oraz administracja. Na tym piętrze znajduje się sala wielkości 84 m2, która w przyszłości będzie Czytelnią Wirtualną dla młodzieży. Biblioteka jest obiektem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, poza windą na każdym piętrze zlokalizowano przystosowane dla nich łazienki. Samorząd miasta wyposażył bibliotekę w nowe lady biblioteczne, wykonane na zamówienie zaprojektowane przez bibliotekarki Po obejrzeniu biblioteki uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na poczęstunek uprzyjemniony muzyką. W nowej siedzibie MBP mamy duże możliwości rozwijania różnych form działalności.

Na sali konferencyjnej odbyły się spotkania autorskie z Joanna Siedlecką, Ewą Ostrowską. Zorganizowaliśmy koncert poezji śpiewanej Doroty Koman, dzieci obejrzały teatr lalek z Białegostoku, obecnie prezentujemy wystawę starych fotografii "Dawny Ełk". Dzięki współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie prezentowaliśmy wystawę fotografii "Kapliczki Warmii i Mazur". W nowej siedzibie działa przy czytelni dla dzieci teatrzyk, który z okazji Dnia Dziecka wystawił " Bajeczki pani Wandeczki" Wandy Chotomskiej. Życzę wszystkim bibliotekarzom tak dobrych warunków dla rozwoju bibliotek, jakie są w Ełku i zapraszam na nową stronę internetową www.biblioteka.elk.pl.

cofnij