Anna Błaszczyk
Dyrektor MGBP w Piszu

 

Festiwal Poezji w Piszu

 

Przez trzy dni od 19-21 marca Pisz był stolicą polskiej poezji. Pod hasłem "Pisz Poezję, Śpiewaj i Wygrywaj!" odbyło się tu I Ogólnopolskie Spotkanie Laureatów Konkursów Poetyckich, Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej /z 2003 roku/. Przyjechali do nas poeci, muzycy, animatorzy kultury, bibliotekarze i redaktorzy wydawnictw literackich z całej Polski oraz wszyscy, którym poezja jest bliska. Ideą spotkania była popularyzacja konkursów literackich, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej o zasięgu krajowym wśród mieszkańców naszego regionu oraz prezentacja twórczości osób w nich nagrodzonych. Stworzyliśmy warunki sprzyjające wymianie doświadczeń animatorów kultury i bibliotekarzy w zakresie organizowania różnego typu spotkań z poezją, szansę osobistego poznania autorów i wykonawców oraz sposobność nawiązania kontaktów z wydawnictwami literackimi z całej Polski.

Spośród wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich wybraliśmy sześć, według nas najważniejszych, o których mówiliśmy my, i ubiegłoroczni laureaci, którzy zaprezentowali się, czytając swoje wiersze na scenie Piskiego Domu Kultury. Byli to:

Wojciech Kudyba z Nowego Sącza - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K. I. Gałczyńskiego /Pranie/;

Piotr Kuśmirek z Białegostoku - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego /Sopot/

Bartosz Konstrat z Lublina - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina /Łódź/

Robert Król z Jasła i Maciej Robert z Łodzi - laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka /Mikołów/

Jacek Karolak z Warszawy - laureat Ogólnopolskiego Konkursu o Liść Konwalii im. Zbigniewa Herberta /Toruń/

Roman Misiewicz z Dębicy - debiut poetycki roku 2003 im. Kazimiery Iłłakowiczówny /Poznań/

Podczas dwu dni koncertów prezentowali się również laureaci konkursów poezji śpiewanej i piosenki autorskiej z 2003 roku, występując na przemian z poetami w malowniczej poetyckiej scenerii. Byli to:

Milena Madziar z Siedlec wraz z zespołem - Nagroda Główna - Ogólnopolski Festiwal Piosenki Nieobojętnej "Baszta" w Ostrzeszowie;

Małgorzata Marczak z Kielc z zespołem

Dorota Osińska z Warszawy

Zespół "Nic Wielkiego"

Beata Osytek z Warszawy

Pierwszy koncert poprowadzili dla nas - Magda Umer i Wojciech Kass (współorganizator, poeta, dyrektor Muzeum im. K.I.Gałczyńskiego w Praniu). Drugiego dnia koncert laureatów prowadziła Teresa Drozda, której również towarzyszył Wojciech Kass. Rzeczowe i sympatyczne preludia pobudzały zainteresowania słuchaczy i pomogły stworzyć niepowtarzalny klimat naszej imprezy.

Festiwalowi towarzyszyły, zorganizowane przez Bibliotekę kiermasz i wystawa czasopism literackich i muzycznych, które umożliwiły zapoznanie się z historycznymi numerami prezentowanych wydawnictw, nabycie najnowszych tomików poezji naszych laureatów i płyt z poezją śpiewaną, dostarczonych przez wydawnictwo fonograficzne "Dalmafon". Redaktorzy pism, którzy wzięli udział w warsztatach literackich stanowili kapitułę wybierającą poetę - "Laureata Laureatów". Byli to:

Festiwal rozpoczęto od wernisażu wystawy "Portrety poetów" Aleksandra Wołosa, karykaturzysty z Olsztyna. Były to pastele prezentujące dawnych i obecnych poetów. Najnowszą wystawioną pracą był portret Jeremiego Przybory. Od ponad 50 lat rysunki artysty drukowane są w tygodnikach literackich, satyrycznych, politycznych i kulturalnych. Prezentowane portrety od roku stanowią okładkę dodatku kulturalnego Gazety Olsztyńskiej "Bywalec", który również znalazł się w całości na wystawie.

Podczas drugiego dnia spotkań odbyły się warsztaty literackie, medialne i muzyczne. Wzięli w nich udział wszyscy zaproszeni goście oraz początkujący poeci i muzycy śpiewący poezję. Warsztaty muzyczne i medialne w Piskim Domu Kultury prowadzili Stefan Brzozowski z zespołu "Czerwony Tulipan", Teresa Drozda - RDC "Strefa Piosenki" oraz ubiegłoroczni laureaci poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Był to czas wytężonej pracy nad tekstem, jego interpretacją i prezentacją. Uczestników warsztatów bardzo one usatysfakcjonowały a dodajmy jeszcze, że tego typu bezpłatne zajęcia, to ewenement w skali kraju.

Warsztaty literackie odbyły się w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu. Wzięli w nich udział redaktorzy czasopism literackich, młodzi, początkujący poeci i zaproszeni laureaci. Spotkanie prowadzili Wojciech Kass i Krzysztof Kuczkowski. Omówiono znaczenie poezji we współczesnym świecie, były próby ustanowienia dekalogu poety. Chętni prezentowali swoją twórczość, pozwalając zebranym na jej ocenę, a na koniec dyskusja skierowana została w kierunku znaczenia i istoty konkursów poetyckich, ich regulaminów, charakteru i prestiżu.

Jak to zwykle bywa, przy takich okazjach, i u nas nie obyło się bez wieczornych biesiad i "prezentacji nieformalnych". Przez dwa wieczory Piski Dom Kultury przepełniała spontanicznie recytowana poezja i muzyka. Chętni mogli się zaprezentować w "Kawiarence Okazjonalnej". Staszek Dłuski rozbawił wszystkich swym rubasznym wierszem, "Nic Wielkiego". Do rana grano i śpiewano. Sądzę, że właśnie ten moment szczególnie pozwolił na pełną integrację środowisk poetów ze śpiewającymi poezję.

Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Laureatów Konkursów Poetyckich, Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej zakończyły się w niedzielę wycieczką do Leśniczówki Pranie. Było topienie marzanny (no prawie, bo Jezioro Nidzkie jeszcze nie odmarzło...), był bigos, kiełbaski i grzaniec. Spacer po lesie, wizyta w Muzeum im. K.I.Gałczyńskiego i poezja tego wspaniałego miejsca sprawiły, że niejeden poeta już wie, dlaczego mieszkając tu, po prostu - trzeba pisać.

Pomysłodawcami i organizatorami festiwalu byli: Wojciech Straszyński - dyrektor Piskiego Domu Kultury, Anna Błaszczyk - dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Piszu oraz Wojciech Kass - dyrektor Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Organizując festiwal stworzyliśmy oddzielną stronę internetową z programem, kartą zgłoszeń itd. - www.festiwalpoezji.pisz.pl. Tam właśnie można obejrzeć zdjęcia z koncertów oraz przeczytać opinie uczestników.

Dodatkową atrakcją była statuetka "Laureata Laureatów", choć dziś poważnie zastanawiamy się czy była potrzebna, skoro spotkanie nie miało mieć charakteru konkursu, i czy wydając werdykt należało kierować się występem na scenie, trudnością prezentowanego tekstu, czy osobowością, także tą podczas spotkań nieformalnych.... Postaramy się wyciągnąć konstruktywne wnioski, aby przyszłoroczny festiwal był jeszcze atrakcyjniejszy.

 

http://www.festiwalpoezji.pisz.pl/fototemat.php tu znajdują się zdjęcia z imprezy i opinie uczestników i publiczności.

cofnij