Łucja Ciesielska

 

Rozmaitości literackie i biblioteczne nie zawsze poważne

 

Nagrody     *    Wystawy    *    Konkursy    *    Inne

Do Nagrody NIKE w 2003 roku nominowane zostały książki:

Natasza Goerke: "47 na odlew", Julia Hartwig: "Błysk", Anna Sobolewska: "Cela. Odpowiedź na Zespół Downa", Marek Koterski: "Dzień Świra", Wojciech Tochman: "Jakbyś kamień jadła", Wojciech Jagielski: "Modlitwa o deszcz", Monika Milewska: "Ocet i łzy", Marek Bieńczyk: "Oczy Durera. O melancholii romantycznej", Joanna Siedlecka: "Pan od poezji.O Zbigniewie Herbercie", Ewa Bieńkowska: "Pisarz i los.O twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego", Andrzej Walicki: "Rosja, katolicyzm i sprawa Polska", Dorota Masłowska: "Wojna Polsko-Ruska pod flagą biało-czerwoną", Jacek Hugo-Bader: "W rajskiej dolinie wśród zielska", Jarosław Marek Rymkiewicz: "Zachód słońca w Milanówku", Erwin Bendyk: "Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności", Tadeusz Różewicz: "Szara strefa", Czesław Miłosz: "Druga przestrzeń"; "Orfeusz i Eurydyka", Wisława Szymborska: "Chwila", Andrzej Sapkowski: "Narrenturm". To daje: 6 tomików poetyckich, 3 utwory prozatorskie, 3 tomy reportaży, 1 dramat oraz 7 utworów eseistycznych. Czyżby nadszedł ponownie czas na zawołanie: śmierć powieści, tekstów epickich, fabularyzowanych, narracyjnych, fikcyjnych. Nie jest chyba tak źle? Jak się dobrze poszuka.

Uzupełniając powyższą informację warto wspomnieć, że nominowana do NIKE Dorota Masłowska znalazła się również na liście: "Słomiane knoty Wprost" (nr z 13 lipca 2003). Pani Masłowskiej towarzyszą - Manuela Gretkowska z powieścią "Sceny z życia pozamałżeńskiego" oraz Jerzy Pilch "Upadek człowieka na dworcu Centralnym". Dla zagubionych cytat z "Medytacji" jednego z filozofów, którego przemyślenia były połączeniem szkół: epików, stoików i epikurejczyków: "Świat jest ostro pokręcony, nie ma co. Ale trzeba się śmiać, no nie? Eksperci nie wiedzą wszystkiego. Ale dokąd byśmy doszli, gdybyśmy wszyscy byli do siebie podobni?"(Terry Pratchett: "Pomniejsze bóstwa")

***

Sławomir Mrożek otrzymał najwyższe francuskie odznaczenie: Legię Honorową, za wkład w rozwój kultury francuskiej. W Bibliotece Jagiellońskiej otwarto wystawę: "Sławomir Mrożek w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej".

***

W warszawskim Muzeum Literatury otwarto wystawę: "Liryka, angelologia i dal" w całości poświęconą Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu w 50. rocznicę jego śmierci. Obchodzimy również Rok Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

***

Włodzimierz Kowalewski (dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike: "Powrót do Breitenheide", "Bóg zapłacz") otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę im. Samuela Bogumiła Lindego.

***

Za nami Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Pomysł ten wywodzi się z Katalonii, gdzie w dniu św. Jerzego, patrona regionu, mieszkańcy od lat obdarowują się tego dnia wzajemnie książką i różą.

***

"Idź i kochaj" Tomka Tryzny (autora powieści "Panna Nikt"), została wybrana książką czerwca przez warszawskich księgarzy w ramach Warszawskiej Premiery Literackiej.

***

Amerykańska pisarka Susan Sontag (powieść "Zestaw do śmierci", eseje: "Choroba jako metafora", "O fotografii") została tegoroczną laureatka jednej z najbardziej liczących się literackich nagród na świecie - Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich.

***

Od 1 czerwca do 30 września trwa konkurs dla dzieci i młodzieży od 10 do 17 lat, ogłoszony przez wydawnictwo MAG na ilustrację do książki Neila Gaimana "Koralina". Więcej informacji: www.mag.com.pl lub http://dzieci.wp.pl

***

P. Coelho ("Pielgrzym") pobił K. Grocholę ("Upoważnienie do szczęścia") w ilości sprzedanych książek. Szkoda? No nie wiem? Może dla zdrowia lepiej jeżeli nie obcujemy za często z głębokimi refleksjami Pani Katarzyny typu: "Człowiek martwi się o tych, których kocha. Oczywiście, czasami martwi się wojnami, albo jak spadnie samolot, ale to jest inny rodzaj zmartwienia." (Katarzyna Grochola: "Zdążyć przed pierwszą gwiazdką"). Zaiste, to jest inny rodzaj refleksji.

***

Czy wiecie Państwo kto był autorem najkrótszego opowiadania świata? Był nim gwatemalski pisarz Augusto Monterroso. Oto opowiadanie pod tytułem "Dinozaur": "Kiedy się obudziło, dinozaur wciąż tam był".

***

Amerykański Sąd Najwyższy zdecydował, że publiczne biblioteki będą musiały zainstalować na udostępnianych przez siebie komputerach podłączonych do Internetu specjalne filtry, uniemożliwiające przeglądanie stron pornograficznych.

Urodziny     *    Urodziny

Wisława Szymborska kończy w tym roku 80 lat. Poetka - osoba bardzo skromna oraz dama w życiu jak i w poezji - uciekła przed fetą w wiejskie ustronie.

Czesław Miłosz z okazji swoich 92. urodzin obdarował swoich przyjaciół i czytelników wierszem: "Na cześć księdza Baki":

Ach te muchi
Ach te muchi
Wykonują dziwne ruchi.
Tańczą razem z nami,
Tak jak pan i pani
Na brzegu otchłani.

Otchłań nie ma nogi,
Nie ma też ogona
Leży obok drogi
Na wznak odwrócona

Ej muszki panie,
Muszki panowie
Nikt się już o was
Nigdy nie dowie,
Użyjcie sobie

Na krowim łajnie
Albo na powidle
Odprawcie swoje figle
Odprawcie figle

Otchłań nie je, nie pije
I nie daje mleka
Co robi? CZEKA.

Serdeczne życzenia - dużo zdrowia i oczywiście poczucia humoru.

***

Przedurlopowa impresja (przelotna i subiektywna jak to impresja) o narracji anegdotycznej, po lekturze książki Erwina Bendyka "Zatruta studnia":

Za oknem lato, kalendarz pełen tęsknoty za urlopem. Wokół zapatyści i globaliści z równym dostępem do Internetu i hamburgerów, nanotechnologia, nanoboty, klonowanie, sztuczna inteligencja, transhumaniści i ekstropiści czekający na wieczną młodość nieśmiertelność, w kinach "Matrix". Jest, za przeproszeniem, fajnie. Francis Fukuyama już uśmiercił historię, John Horgan ogłosił koniec nauki, Jeremy Rifkin - koniec pracy, Alain Touraine - koniec społeczeństwa i postępu, a Bill Joy stwierdził, że nadchodzi również koniec człowieka. Boga, jak wiadomo, "uśmiercił" przed ponad stu laty Fryderyk Nietsche. Jest fajnie.

W bibliotece, jak to w bibliotece. Nowi czytelnicy, nowe zakupy. Zwiększył się "(…) dział książek nienapisanych - takich, które by powstały, gdyby autor nie został pożarty przez aligatora w okolicach rozdziału pierwszego i tym podobnych. Atlasów miejsc wyimaginowanych. Słowników słów iluzorycznych. Przewodników poszukiwacza rzeczy niewidzialnych. Zdziczałych tezaurusów w Zagubionej Czytelni". - O takiej bibliotece pisze Terry Pratchett w książce "Pomniejsze bóstwa" (doskonała lektura na urlop, nie tylko dla fanów fantasy), ale miejsce akcji jest w zasadzie bez znaczenia, ponieważ: "to biblioteka tak wielka, że zakrzywia rzeczywistość i otwiera przejścia do wszystkich innych bibliotek wszędzie i zawsze."

Poważniej w treści, lecz nadal lekko w stylu, ponieważ: "istotą produkcji wiedzy jest swobodna wymiana. To jedyne dobro, którym im bardziej się dzielimy, tym więcej go powstaje" (za: Amartya Sen, laureatem Nagrody Nobla z ekonomii), pracownicy Czytelni WBP "uparcie i skrycie" mnożą sposoby i możliwości wyszukiwania potrzebnych informacji. Tym samym mamy nadzieję, że niezadługo (wyraz wychodzący z użycia, lepiej: wkrótce, niebawem), po korekcie, na stronach WBP pojawią się bazy: CZYTELNIA (do "szybkiej" informacji, w oparciu o słowa kluczowe i zapytania czytelników, doświadczenie zawodowe i pragmatyzm) oraz podręczna "książeczka" adresowa: "ODSYŁACZE" - wyszukiwanie informacji w Internecie przez strony WWW, katalogi, przeglądarki itp.

Żywimy nieśmiałą nadzieję, że może przydadzą się również innym.

Pointa     *    Puenta

"Z roku na rok urodzaj jest coraz większy. Stali i walcówki jest coraz więcej. Wydajność pracy wzrasta wprost szaleńczo. Kiedy to się skończy, matulu??? (Wieniedikt Jarofiejew "Złote myśli")

cofnij