Renata Pietrulewicz

 

Najpopularniejsi pisarze w bibliotekach publicznych województwa warmińsko-mazurskiego w 2001 roku

 

KATEGORIA AUTOR
Biblioteki miejskie i miejsko-gminne Biblioteki gminne
Proza polska
  1. Joanna Chmielewska
  2. Andrzej Sapkowski i Maria Nurowska
  3. Olga Tokarczuk
  4. Katarzyna Grochala
  1. Joanna Chmielewska
  2. Henryk Sienkiewicz
  3. Maria Rodziewiczówna
  4. Andrzej Sapkowski
  5. Józef I. Kraszewski
Proza obcojęzyczna
  1. Danielle Steel
  2. Wiliam Wharton
  3. Paulo Coelho
  4. Helen Fielding
  5. J. Tolkien
  1. Danielle Steel
  2. Wiliam Wharton
  3. Nora Roberts
  4. Paulo Coelho
  5. Helen Fielding
Poezja
  1. Wisława Szymborska
  2. Jan Twardowwki
  3. Herbert Zbigniew
  4. Czesław Miłosz
  5. Julian Tuwim i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
  1. Wisława Szymborska
  2. Adam Mickiewicz
  3. Jan Twardowski
  4. Julian Tuwim
  5. Zbigniew Herbert
Literatura dziecięca
  1. Małgorzata Musierowicz
  2. Joanne Rowling
  3. Marta Fox
  4. Walt Disney
  5. Krystyna Siesicka
  6. Lucy M. Montgomery
  1. Jan Brzechwa
  2. Joanne Rowling
  3. Walt Disney
  4. Małgorzata Musierowicz i Hans Ch. Andersen
  5. Zbigniew Nienacki i Astrid Lindgren
Literatura regionalna
  1. Maria Zientara-Malewska
  2. Irena Kwinto
  3. Zbigniew Nienacki
  4. Stanisław Achremczyk
  5. Andrzej Wakar
  1. Michał Kajka
  2. Stanisław Achremczyk
  3. Karol Małłek
  4. Maria Zientara-Malewska i Eugeniusz Paukszta
  5. Andrzej Wakar i Aleksander Omiljanowicz

Przeprowadzona wśród bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego ankieta pokazuje, że w 2001 roku najpopularniejszym polskim autorem w kategorii "proza polska", zarówno w bibliotekach miejskich jak i wiejskich, została Joanna Chmielewska.

W miastach istnieje tendencja czytania autorów współczesnych. W bibliotekach wiejskich prawdopodobnie na skutek niesystematycznego dopływu nowości wydawniczych niezmienną popularnością cieszą się książki Henryka Sienkiewicza, Marii Rodziewiczówny, Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Książki Andrzeja Sapkowskiego chętnie czytane są zarówno w mieście jak i na wsi .

W kategorii "proza obcojęzyczna" pierwsze i drugie miejsce tak w mieście jak i na wsi przypadło Danielle Steel i Wiliamowi Whartonowi.

Głosy czytelników oddane na Paulo Coelho i Helen Fielding spowodowały, że pisarze ci znaleźli się w piątce najpopularniejszych pisarzy w naszym województwie w minionym roku, w ten sposób aż cztery te same nazwiska pisarzy zagranicznych znalazły się w czołówce.

Laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska w obu środo-wiskach wytypowana została na lidera kategorii "poezja".

Miasto i wieś głosowało również na Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta i Juliana Tuwima. Wśród czytelników miejskich popularnością cieszy się Czesław Miłosz i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska a czytelników wiejskich Adam Mickiewicz.

Dzieci i młodzież z bibliotek miejskich i miejsko-gminnych najchętniej czytają książki Małgorzatay Musierowicz, z bibliotek wiejskich książki Jana Brzechwy.

Utwory literackie autorów Joanne Rowling, Walta Disney cieszą się niesłabnącą popularnością w bibliotekach całego województwa.

Powieści dobrze rozreklamowane, które zostały także zekranizowane mimo wielkiego zainteresowania -"Władca pierscienia" i "Harry Potter" - nie znalazły się wysoko na naszej liście.

Skąpe fundusze powodują, że w pierwszej kolejności zakupem obejmuje się lektury szkolne i książki popularnonaukowe natomiast mniejszy jest zakup nowości - także z fantastyki (J. Tolkien na 5 miejscu w bibliotekach miejskich i miejsko-gminnych). Szansą na zaspokojenie zapotrzebowania na powyższe książki - zgłaszanego przez wszystkie biblioteki - była dotacja celowa na zakup zbiorów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 roku.

Z jednej więc strony oferta bibliotek powinna wychodzić naprzeciw preferencjom czytelników z drugiej jednak być może bibliotekarze wykorzystując swoją wiedzę mogliby, a nawet powinni skłaniać czytelników do zainteresowania się twórczością innych pisarzy - także mniej dziś popularnych.

Wzorem ubiegłych lat spośród pisarzy autorów regionalnych wciąż bardzo często czytelnicy sięgają po książki Marii Zientary-Malewskiej, Ireny Kwinto ponadto wśród naj-częściej pojawiających się nazwisk znajdują się: Stanisław Achremczyk, Andrzej Wakar, Zbigniew Nienacki, Karol Małłek, Eugeniusz Paukszta i Aleksander Omiljanowicz

cofnij