W dniu 26 lipca 2000 r. samorząd naszego województwa zatwierdził Strategię rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego. Przyjęcie dokumentu poprzedzone było długotrwała pracą wielu zespołów ekspertów, a także konsultacjami z władzami samorządowymi oraz mieszkańcami województwa. Opracowanie dokumentu głównego poprzedziło przygotowanie raportów technicznych. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego obejmuje wszystkie dziedziny życia - przemysł, rolnictwo, naukę, oświatę i inne. Znalazły się w niej również - dziedzictwo i kultura. Obok ustaleń dotyczących różnych dziedzin życia kulturalnego znajduje się sformułowanie niezwykle istotne dla bibliotek. Wśród priorytetowych zadań w kulturze przewidziano "... rozbudowę systemu informacji lokalnej w oparciu o biblioteki publiczne".
W trakcie przygotowań strategii grupy robocze opracowały bogate materiały. W raporcie technicznym z warsztatów strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego - panel: dziedzictwo i kultura - w analizie celów przewidywano "wzbogacenie księgozbiorów w bibliotekach". W ustaleniach rezultatów realizacji celów zapisano utworzenie powiatowej biblioteki publicznej w każdym powiecie, wzrost zakupu książek na 100 mieszkańców: do 2006 r. - 10 woluminów, do 2015 r. - 18 woluminów, a także "... utworzenie 117 baz internetowej informacji lokalnej w bibliotekach publicznych do 2006 r.".
Ustalenia wymienione uszczegółowiono w harmonogramie działań. W przedziale czasowym do 2006 r. uwzględniono remont i modernizację starego ratusza - obiektu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz "... modernizację lokali i wyposażenie bibliotek publicznych do standardów europejskich" a także zakup książek do bibliotek publicznych w latach 2001 do 2005 - 154.882 wol. (średnio 480 wol. na jedną placówkę biblioteczną) rocznie, w latach 2006 do 2015 - 262.626 wol. (średnio 691 wol. na placówkę biblioteczną) rocznie.
Sprawy bibliotek oraz ich pracowników uwzględnione zostały w innych zapisach dotyczących ogólnych rozwiązań problemów funkcjonowania całej sfery kultury.
W zatwierdzonym materiale wymienionych wyżej zapisów nie ma. Podjęto natomiast prace nad opracowaniem programów realizacyjnych. W grupie roboczej obszaru: Organizacja: prowadzenie działalności kulturalnej znaleźli się również bibliotekarze. Zespół w składzie: Roman Ławrynowicz (przewodniczący), Danuta Czajkowska, Krystyna Greczycho, Janina Tausiewicz, Wiesława Borkowska-Nichthauser, Elżbieta Maruszczak przygotował przedstawione niżej materiały.
Co z tego znajdzie się w wersji obowiązującej, dowiemy się w październiku, bowiem w tym miesiącu Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zatwierdzać będzie całość materiałów realizacyjnych.
1. Stworzenie systemu centrów informacji i aktywizacji środowisk lokalnych w oparciu o biblioteki publiczne
1:1 Doinwestowanie istniejących i budowa nowych placówek bibliotecznych.
1:2 Ochrona dziedzictwa kultury w zakresie piśmiennictwa.
1:3 Budowa społeczeństwa informacyjnego.
1:4 Promocja regionu.
Opis celu
Istniejąca sieć bibliotek publicznych (117 jednostek administracyjnych; 369 bibliotek i filii) może być najlepszym miejscem rozpowszechniania informacji, wiedzy i kultury, dodatkowo integrującym i aktywizującym środowiska lokalne. Bibliotekarz - dotychczasowy przewodnik w świecie informacji zawartych na nośnikach tradycyjnych, może być wspaniałym przewodnikiem pośród informacji w przestrzeni wirtualnej. Sieć bibliotek publicznych ma silne oparcie merytoryczne w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, która ma bardzo dobrą orientację w jej słabych i silnych stronach i odpowiednią kadrę do pilotowania koniecznych przemian: podnoszenia kwalifikacji pracowników i inspirowania władz lokalnych do zwiększenia nakładów na biblioteki publiczne.
Przedsięwzięcia / działania
1. | Stworzenie regionalnego systemu wyszukiwania źródeł finansowania i wspierania poszczególnych obszarów/celów/działań oraz sieci informowania o tych źródłach i pozyskiwania partnerów. |
2. | Zwiększenie nakładów finansowych na biblioteki publiczne. |
3. | Podnoszenie poziomu zawodowego oraz statusu społecznego kadry bibliotecznej. |
Efekty
Rozwój regionalnej sieci dostępnych i przyjaznych dla mieszkańców bibliotek publicznych oferujących poziom usług zgodnych ze standardami europejskimi:
1. Rozwój sieci bibliotek publicznych wychodzących naprzeciw potrzebom użytkownika, a więc oferujących mu:
2. Rozwój sieci lokalnych bibliotek publicznych wspierających i umacniających tożsamość kulturową, pomagających w zrozumieniu kulturalnej wieloznaczności. Takie biblioteki oferować będą:
3. Objęcie całego województwa siecią dostępnych każdemu przyjaznych bibliotek lokalnych: miejsc zapoznawania się z technikami informacyjnymi, nauczania ustawicznego i otwartego, które zapewnią:
Podmioty uczestniczące
Biblioteki publiczne, Urzędy (Marszałkowski, Powiatowe, Gminne); Minister Finansów; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródła finansowania
Budżety bibliotek, samorządów lokalnych (różnych szczebli), budżet państwa, Unia Europejska (fundusze pomocowe i strukturalne, programy); fundacje.
Zadania / projekty
Ochrona dziedzictwa kultury w zakresie piśmiennictwa.
Opis celu
Zgromadzone w bibliotekach publicznych zbiory pełnią bardzo ważną funkcję kulturową i naukową. Wybrane kolekcje historyczne, literackie oraz inne (część drukowana na kwaśnym papierze) wymagają szybkiej ochrony i konserwacji, w przeciwnym razie w niedługim czasie ulegną samoistnemu zniszczeniu. Zarówno do ochrony zgromadzonych zbiorów, jak też wzbogacania ich w najnowsze wydawnictwa współczesne najbardziej predysponowane są biblioteki, które należy w tym celu dofinansować.
Przedsięwzięcia / działania
Efekty
Podmioty uczestniczące
Biblioteki publiczne, firmy specjalistyczne, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródła finansowania
Budżety bibliotek, samorządów lokalnych (różnych szczebli), budżet państwa, fundacje.
Zadania / projekty
Budowanie społeczeństwa informacyjnego.
Opis celu
Samorządy i władze lokalne oraz zwykli ludzie stają przed koniecznością odnalezienia się we współczesnym świecie, co oznacza aktywną promocję własnych działań a także umiejętność wyszukiwania i właściwego wykorzystywania informacji. Mieszkańcy oczekują łatwego dostępu do informacji, jak i pomocy w jej przetwarzaniu. Powszechny dostęp do różnych źródeł informacji, sprzętu komputerowego i umiejętności posługiwania się nowoczesną technologią stają się niezbędne do właściwego funkcjonowania we współczesnym świecie.
Biblioteki publiczne, finansowane przez samorządowe władze lokalne, mają przed sobą zadanie reorganizacji i unowocześnienia swojej działalności oraz dostosowania usług do szeroko rozumianych potrzeb społeczeństwa. Jest to przede wszystkim zapewnienie dostępu do wszelkich publikowanych informacji - oraz coraz częściej prezentowanych i wyszukiwanych w internecie. Zatem w interesie zarówno mieszkańców, jak i ich reprezentantów - samorządów lokalnych oraz bibliotek, które mają służyć mieszkańcom, jest umożliwianie, ułatwianie, upowszechnianie taniego, czy wręcz bezpłatnego dostępu do nowoczesnych technologii komputerowego wyszukiwania i przetwarzania danych oraz do nowoczesnych środków prezentacji, jakimi są między innymi serwisy internetowe.
Wykorzystanie istniejącej sieci bibliotek (117 jednostek organizacyjnych), doposażenie ich w odpowiedni sprzęt i przeszkolenie kadry, spowodują wzrost świadomości poznawczej i umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii wśród społeczeństwa lokalnego.
Przedsięwzięcia / działania
Efekty
Podmioty uczestniczące
Biblioteki publiczne, Urzędy (Marszałkowski, Powiatowe, Gminne); organizacje pozarządowe, ośrodki informacyjne.
Źródła finansowania
Budżety bibliotek, samorządów lokalnych (różnych szczebli), Unia Europejska (fundusze pomocowe i strukturalne, programy); fundacje.
Zadania / projekty
Promocja regionu.
Opis celu
Samorządy i władze lokalne, przedsiębiorstwa i zwykli ludzie stają przed koniecznością odnalezienia się we współczesnym świecie, co oznacza aktywną promocje własnych działań i własnego terenu a także umiejętność wyszukiwania i właściwego wykorzystywania informacji. Medium zapewniające największą bazę informacyjną i najszerszą grupę odbiorców to internet. Odbiorcy ci są szczególnie warci zainteresowania, bowiem ich liczba stale i bardzo szybko się powiększa. W chwili obecnej brak własnych adresów elektronicznych jest dla instytucji ujmą i automatycznie plasuje ją niżej w rankingu ewentualnych partnerów do współpracy, utrudnia komunikację, a zatem również pozyskiwanie sponsorów. Baza Informacji Lokalnej (BIL), czyli zintegrowany serwis internetowy sieci instytucji urzędowych i samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców regionu, ale ma jednocześnie spełniać rolę promocyjną Warmii i Mazur.
Przedsięwzięcia / działania
Efekty
Aktywna i efektywna promocja Warmii i Mazur oraz działań lokalnych.
Podmioty uczestniczące
Biblioteki publiczne, jednostki administracji lokalnej.
Źródła finansowania
Budżety bibliotek, samorządów lokalnych (różnych szczebli), OSI Budapest.
Zadania / projekty