Proszę czekać

trwa ładowanie strony...

Spotkania z dziećmi

W ramach realizacji projektu zaplanowano 8 spotkań z dziećmi w Oddziale Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WBP w Olsztynie lub w przedszkolach. W sposób atrakcyjny dla dzieci oraz ich opiekunów będą prezentowane bajki o funkcji terapeutycznej, w tym najnowsze pozycje z literatury dla dzieci i młodzieży zakupione w ramach projektu.

Spotkanie 1

10 września 2008 r. OLDziM odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 13 w Olsztynie. Zajęcia połączono z głośnym czytaniem. Wykorzystano opowiadanie „O kangurku, który został listonoszem” Anny Onichimowskiej, jako literaturę poruszającą problematykę strachu, nieśmiałości, braku akceptacji w grupie rówieśniczej.

Spotkanie 2

30 września 2008 r. kontynuowano zajęcia z kolejną grupą wiekową z Przedszkola nr 13. Wykorzystano opowiadanie „Królewna” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel doskonale wspomagające pracę z dziećmi pozostawianymi samotnie w domu oraz ukazujące świat wartości materialnych i duchowych (najdroższa zabawka a kontakt z rówieśnikiem).

Spotkanie 3

3 października 2008 r. w OLDziM zorganizowano dla wcześniejszych grup zajęcia literacko-muzyczne. Przygotowano książkę Teresy Menciny pt.„Żabka śmieszka” o tym jak znaleźć przyjaciół, czy warto się uśmiechać, jak reagować na wyśmiewanie. W spotkaniu wykorzystano piosenkę „My jesteśmy żabki”.

Spotkanie 4

10 października 2008 r. odbyło się spotkanie z Markiem Samselskim, podczas którego zaproszone dzieci słuchały wierszy i piosenek autora, zebranych na płycie „Przystanek bajkowego autobusu”. Wizyta poety była okazją do rozmów na temat utworów, zabaw w zgadywanie oraz tańców w rytm piosenki „Kalosze”. Skocznej melodii nie oparł się nawet sam Autor, wychowawczynie i bibliotekarki. Dla spostrzegawczych i uważnych dzieci przewidziano „słodkie nagrody”, natomiast dla wszystkich gości - zakładki-linijki. Dziękując za spotkanie dzieci wręczyły Panu Markowi samodzielnie wykonane kwiaty i bukiet z jesiennych liści.

Spotkanie 5

17 października 2008 r. – w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WBP odbyło się głośne czytanie opowiadania Emily Horn „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”. Spotkanie miało charakter biblioterapeutyczny. Czytaniu książki o czarnym kocie Herbercie, który szukał domu, przyjaciół i akceptacji towarzyszyły zajęcia plastyczne. Dzieci uczestniczące w zabawach poszukiwały również podobieństw do bohatera bajki „Kot w Butach”.

Spotkanie 6

24 października 2008 r. – podczas spotkania 25-osobowa grupa dzieci wysłuchała opowiadania Laury Łącz „Czarownica i cukierki” (audiobook). Historia o „bardzo złej czarownicy” była inspiracją do ciekawych rozmów oraz przeobrażania bohaterki w postać niegroźną, zabawną i przyjazną. Podczas zajęć wykorzystano techniki plastyczne (szablony). Spotkanie zakończyło się samodzielnym wypożyczaniem książek przez dzieci.

Spotkanie 7

4 listopada 2008 r. w ramach projektu przeprowadzono kolejne spotkanie z dziećmi w Przedszkolu Miejskim Nr 39 w Olsztynie. Spośród książek biblioterapeutycznych, prezentowanych na wystawie, do zajęć wybrano „Małgosię i kłótnię w przedszkolu” Christine Merz. Opowiadanie prezentowane 3-latkom dotyczyło problemu odnajdywania się w nowym środowisku, w nowej grupie, a także dzielenia się z innymi.

Spotkanie 8

7 listopada 2008 r. – kolejne spotkanie z grupą straszaków z Przedszkola nr 13 w Olsztynie przeprowadzono dwuetapowo.

  1. Projekcja filmu animowanego „Latający kufer” H.Ch. Andersena - w nawiązaniu do obejrzanego filmu dzieci wypowiadały się jak można zdobyć i poznać prawdziwego przyjaciela. Dowiedziały się, czym jest prawdziwa przyjaźń.
  2. Tworzenie wspólnej ilustracji do baśni z szablonów pochodzących z tajemniczego kuferka (kwiaty, postaci bohaterów bajki, zamek i inne). Zabawa kształtująca umiejętność pracy w grupie.

Spotkanie 9

12 listopada 2008 r. – odbyło się spotkanie młodzieży z Kółka Literacko-Czytelniczego, działającego przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Olsztynie pod opieką bibliotekarza szkolnego – Małgorzaty Jeziornej. W czasie zajęć na temat klasyfikacji literatury pięknej, zwrócono szczególną uwagę na rolę książek terapeutycznych. Zaprezentowano przy tym pozycje zakupione w ramach realizacji projektu.

Spotkanie 10

28 listopada 2008 r. – w oparciu o książkę Anny Onichimowskiej pt. „O jeżu, który znalazł przyjaciela” omówiono z grupą 6-latków z Przedszkola Miejskiego Nr 13 w Olsztynie problem strachu przed ciemnością (pora snu i gaszenia światła, zmrok). Dzieci poznawały również zwyczaje zwierząt. Spotkanie zakończono samodzielnym wypożyczaniem książek.

Spotkanie 11

5 grudnia 2008 r. – zgodnie z obietnicą Przedszkolaki przyniosły ilustracje do utworu z poprzedniego spotkania „O jeżu…” A. Onichimowskiej.

W dniu poprzedzającym „Mikołajki” przygotowano dzieciom opowieść o tradycji tego święta („Święty Mikołaj” CD-Jaś). Dzieci wysłuchały również opowiadania „Podarunek Joasi” ze zbioru Agnieszki Marii Stefańskiej „Opowieści iskierki i inne opowiadania” (audiobook) w interpretacji Artura Dziurmana. To wzruszająca historia, w której dziecięce smutki gasną wobec radości Świąt Bożego Narodzenia. Dowiedziały się, że nawet najmniejszy podarunek może sprawić innym wiele, wiele radości. Kolejną niespodzianką był zostawiony list od Świętego Mikołaja oraz słodki podarunek.

Spotkanie 12

19 grudnia 2008 - ostatnie (niestety) spotkanie w ramach projektu oraz w roku 2008 upłynęło pod hasłem „Święta, święta…” Przygotowano dzieciom film animowany pt. „Cicha Noc”. To opowieść o niesfornym osiołku Abib, który ma bardzo ważną rolę do spełnienia. Urzekająca, przepełniona świątecznym nastrojem bajka o przyjaźni i odpowiedzialności. Przy szopce bożonarodzeniowej wszyscy złożyli sobie piękne życzenia. Dzieci z wychowawczyniami przyniosły wykonaną samodzielnie kartkę świąteczną.