Elżbieta Dziubińska
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu

 

„Czytelnia, krok po kroku”

 

10 września 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbyło się uroczyste otwarcie nowowyremontowanej Czytelni dla Dorosłych. Impreza była również okazją do promocji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym biblioteka morąska bierze udział jako wiodąca.

Od pomysłu do realizacji minął rok. Na początku wszystko wydawało nam się trochę nierealne. Generalny remont pomieszczenia o powierzchni 150 m2 z kompleksowym wyposażeniem był dla nas wyzwaniem. Zanim zaczęliśmy szukać środków finansowych na tę w/w inwestycję, postanowiliśmy sporządzić dokładną dokumentację techniczną i aranżacji wnętrza, która w przypadku Czytelni była niezbędna, ponieważ jest to dział bardzo specyficzny w naszej bibliotece. Pełni on wiele funkcji: oprócz podstawowej działalności informacyjnej, mieści się tam kawiarenka internetowa, czytelnia prasy, wypożyczalnia filmów i muzyki, a także prowadzone są usługi komercyjne (xero, faks, drukowanie laminowanie itp.). W Czytelni odbywają się również liczne imprezy okolicznościowe dla młodzieży i dorosłych: lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami, warsztaty itp. Projektując wnętrze, wszystkie powyższe elementy musieliśmy wziąć pod uwagę, tzn. usługi prowadzone obecnie i te zaplanowane w przyszłości. Jednak najważniejszy w tym wszystkim był użytkownik, który w naszym przypadku jest bardzo zróżnicowany zarówno pod względem wiekowym jak i zawodowym. Dziennie Czytelnię odwiedza około 100 osób, wśród nich jest zarówno młodzież, jak i dorośli, bezrobotni i pracujący, ludzie o różnych potrzebach i wymaganiach. Całość musiała być zaaranżowana w taki sposób, by zaspokoić potrzeby wszystkich odwiedzających dotychczas i jednocześnie przyciągnąć nowych czytelników. Nowa Czytelnia musiała być atrakcyjna, wygodna i jednocześnie wielofunkcyjna. Projekt aranżacji wnętrz zleciliśmy architektowi z doświadczeniem w urządzaniu pomieszczeń bibliotecznych, pani Urszuli Madei-Kuleckiej z Olsztyna. Następnie sporządziliśmy kosztorys całej inwestycji wraz z wyposażeniem meblowym. Zgromadzenie pełnej dokumentacji zajęło nam ok. 3 miesięcy, ale opłacało się, ponieważ była ona podstawą do ubiegania o środki finansowe na remont. Zaczęliśmy od szukania środków z zewnętrznych źródeł, występując z wnioskiem do jednego z Programów Operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i niestety nie powiodło się – ale to nas nie zniechęciło. Zwróciliśmy się o pomoc do Burmistrza Morąga, który dzięki wielu argumentom, które przedstawiliśmy, i dobrze opracowanej dokumentacji poparł pomysł i udzielił wsparcia finansowego w wysokości 44 000,- zł. Powyższa kwota wystarczyła na pokrycie części inwestycji, resztę środków wygospodarowaliśmy z własnego budżetu. Całość wyniosła 133.880,- zł. Został przeprowadzony generalny remont Czytelni, który obejmował następujące roboty budowlane:

Wszystkie prace remontowe były prowadzone w okresie wakacyjnym. Natomiast żeby nie stracić czytelników, usługi Czytelni przeniesiono częściowo do Wypożyczalni dla Dorosłych i na hol biblioteki. Oczywiście nie obyło się bez problemów natury organizacyjnej. Dostęp do książek stał się nieco utrudniony, ale najgorszy z tego wszystkiego był kurz, który mimo wszelkich zabezpieczeń wkradał się wszędzie. Część książek obkładaliśmy na nowo, „ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Przy okazji zostały naniesione na wszystkie zbiory Czytelni kody kreskowe, co znacznie ułatwia obecnie udostępnianie.

We wrześniu 2009 r. oddaliśmy do użytku zupełnie nową Czytelnię z pełnym wyposażeniem meblowym. Dzięki nowatorskiej aranżacji przestrzeń została dostosowana do oczekiwań współczesnego Użytkownika. Pomieszczenie podzielono na dwie strefy: „naukową” – oferującą wolny dostęp do książek, pełniącą funkcję tradycyjnej czytelni, oraz „klubowo-rozrywkową” – oferującą dostęp do Internetu, prasy i multimediów. W części „naukowej” wydzielono miejsca cichej pracy z możliwością podłączenia sprzętu komputerowego. Wydzielenie specjalnych stanowisk pomaga w skupieniu się, jednocześnie zapewniając komfort pracy osobom, które tego wymagają. Obecnie chętnie korzystają z nich klienci z własnymi laptopami. Hotspot doskonale się sprawdza w Czytelni zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Jest to jedyny punkt z wolnym, bezprzewodowym dostępem do Internetu w 15-tysiecznym Morągu. Mamy wielką nadzieję, że nowa, zmodernizowana Czytelnia wpłynie pośrednio na wzrost liczby czytelników i podniesie atrakcyjność nie tylko biblioteki, ale również miasta. Już teraz miło nam słyszeć pozytywne opinie odwiedzających.

Po remoncie wprowadziliśmy kilka zmian ułatwiających, naszym zdaniem, pracę zarówno Użytkownikom jak i pracownikom. Wprowadziliśmy m.in. wolny dostęp do półek – do tej pory książki podawał bibliotekarz, teraz czytelnik czuje się swobodniej i jednocześnie szybciej dociera do informacji, a pracownik może w tym czasie zająć się kompetentną obsługą pozostałych użytkowników. Oczywiście pozostaje kwestia zabezpieczenia zbiorów przed kradzieżą lub ich niszczeniem, bo takie rzeczy nadal zdarzają się w bibliotekach, w związku z tym już w trakcie remontu został zaprojektowany i zainstalowany system monitoringu. W naszym wypadku są to dwie kamery wewnątrzlokalowe i monitor zainstalowany na stanowiskach pracowniczych.

Obecna Czytelnia to 5 000,- książek, 150 filmów, 60 płyt z muzyką, 30 tytułów czasopism, dostęp do Internetu i wiele imprez kulturalno-edukacyjnych oraz rozrywkowych. Czytelnia to dział, który ustawicznie się rozwija i bardzo dba o promocję. W zależności od zapotrzebowania wprowadzane są coraz nowsze usługi, ostatnia z nich to regeneracja zniszczonych płyt (wykorzystywana zarówno przez bibliotekę jak i jej czytelników). W najbliższym czasie zamierzamy założyć Kółko Filmowe.

Nasi czytelnicy z zadowoleniem przyjmują widoczne zmiany i usprawnienia. Zastosowane nowe rozwiązania są bardzo funkcjonalne i zachęcają do korzystania z Czytelni.













cofnij